- Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uzyskamy pozwolenie na budowę i rozpoczniemy prace przy przebudowie ulicy Kościuszki. Inwestycja jest wpisana do tegorocznego budżetu. Czekamy teraz na odbiór dokumentacji projektowej, ze wszystkimi potrzebnymi uzgodnieniami i decyzjami - poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Zadanie, polegające na przebudowie torowiska tramwajowego w ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zostało ujęte w tegorocznym budżecie miasta. W ciągu najbliższych miesięcy spodziewane jest uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie rozpoczęcie robót budowlanych.
Na tę inwestycję krakowianie czekają od lat. Torowisko na ul. Kościuszki jest w fatalnym stanie. Uruchomiono nawet licznik wybrzuszeń szyn na tej ulicy.
W magistracie zaznaczają, że sprawa przebudowy trasy do pętli Salwator ma dłuższą historię. Kilka lat temu miasto wybrało firmę projektową, której nie udało się wykonać projektu z uwagi na problemy finansowe skutkujące bankructwem. Zadanie nie zostało więc ujęte w budżecie, a miasto skupiło się na modernizacji ciągu ulic: Królewska, Podchorążych, Bronowicka.
- Do opracowania dokumentacji dla przebudowy ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej wybrana została nowa firma, ale w trakcie prac pojawiły się problemy projektowe dotyczące ul. Kościuszki, wymagające m.in. uzgodnień z ministerstwem infrastruktury, co wydłużyło cały proces - wyjaśniają w urzędzie.
Ostatecznie problemy te zostały przezwyciężone poprzez podział dokumentacji projektowej na przebudowę ulicy i remont pętli tramwajowej. Z kolei w 2022 r. radni sejmiku zdecydowali o tym, że ul. Kościuszki przestała być drogą wojewódzką, co spowodowało konieczność połączenia przebudowy ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki w jedno zadanie, a tym samym uzyskanie jednego pozwolenia. Obecnie projektant jest w trakcie nanoszenia zmian w projekcie.
W Krakowie wybudują premetro. Jasna deklaracja wiceprezydent...
- Sprawa przebudowy torów tramwajowych w tym rejonie miasta zmierza więc do szczęśliwego finału - przekonują w magistracie.
Inwestycja została wpisana do budżetu na rok 2023 jako jedno z przedsięwzięć wchodzących w skład większego zadania pn. „Modernizacja torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą”, na które zaplanowano w tym roku łączną kwotę ponad 76 mln zł. Miasto czeka teraz na odbiór dokumentacji projektowej ze wszystkimi uzgodnieniami i decyzjami. Jeszcze w tym roku chce uzyskać pozwolenie na budowę i rozpocząć prace budowlane.
Polska pierwsza w rankingu CNN
