Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W sobotę, 23 kwietnia w życie wejdzie Ustawa o Obronie Ojczyzny. Zobacz co się zmieni

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Zwiększenie finansowania Sił Zbrojnych RP, zwiększenie liczebności Wojska Polskiego, lepsze wyszkolenie żołnierzy czy Centralne Wojskowe Centra Rekrutacji. To tylko niektóre ze zmian, które wprowadza Ustawa o Obronie Ojczyzny. Jej zapisy wejdą w życie w sobotę, 23 kwietnia.

FLESZ - Sukces Polski. Będą dopłaty dla polskich rolników

od 16 lat

- Od 23 kwietnia w życie wejdą przepisy ustawy o obronie Ojczyzny, która jest kluczowym dokumentem tak dla wojska, jak i obywateli. Myślę, że zwiększenie budżetu na obronność, zwiększenie do 300 tys. liczebności wojska polskiego, wprowadzenie koncepcji obrony powszechnej, ale także uproszczenie procedur administracyjnych jest kluczowe szczególnie teraz kiedy za naszą wschodnią granicą ma miejsce wojna - powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

W ramach reformy administracji wojskowej w miejsce Wojewódzkich Sztabów Wojskowych powstanie Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji z ośrodkami w Krakowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Oświęcimiu i Tarnowie. Natomiast Wojskowe Komendy Uzupełnień zostaną przemianowane na Wojskowe Centra Rekrutacji. Likwidację przejdą Wojskowe Pracownie Psychologiczne, których psychologowie oddelegowani zostaną do wykonywania badań orzekających o zdolności kandydata do służby.

- Organami MON w sprawach rekrutacji operacyjno-obronnej oraz administracji niezespolonej będzie szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz Szefowie Wojskowych Centrów Rekrutacji - powiedział płk. Marcin Żal, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie.

Po wejściu ustawy w życie uproszczeniu ulegną same procesy rekrutacji kandydatów. Praktycznie każdy będzie mógł zgłosić się do jednego z 86 WCR-ów na terenie całej Polski, a postepowanie rekrutacyjne będzie trwało nie dłużej niż dwa dni.

Prócz tego co wyżej wspomniane zadaniem ustawy będzie lepsze wyszkolenie żołnierzy, uelastycznienie zasad awansów w Siłach Zbrojnych RP, zwiększenie zainteresowania służbą, uproszczenie systemów pełnienia służby, odtworzenie poziomu i jakości rezerw osobowych, stworzenie systemu zachęt dla kandydatów do służby, uporządkowanie przepisów dot. Sił Zbrojnych RP i zasad pełnienia służby.

Nowością, która wejdzie wraz z ustawą w życie będzie dobrowolna zasadnicza służba wojskowa dla ochotników, która będzie trwała rok (28 dni szkolenia podstawowego + 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne). Przez ten czas ochotnicy będą oczywiście otrzymywali uposażenie w wysokości 4560 zł. - Dodatkowe 1,5 tys. złotych miesięcznie otrzymają żołnierze pracujący minimum 25 lat ale nie więcej niż 28,5 roku. Ci drudzy otrzymają 2,5 tys. złotych - dodał Łukasz Kmita.

- Bardzo ważnym elementem jest dla nas również służba w rezerwie aktywnej, którą będzie można pełnić jednorazowo z częstotliwością raz na kwartał przez co najmniej dwa dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez 14 dni co najmniej raz na trzy lata - dodał Wojskowy Komendant Uzupełnień w Krakowie ppłk. Piotr Waręcki.

Dla kandydatów przewidziano też specjalny system zachęt w postaci: programu stypendialnego dla cywilów, którzy chcieliby służyć w wojsku, wyrównania uposażeń podchorążych i żołnierzy zawodowych oraz rozbudowania programu Legii Akademickiej.

Ustawa o obronie ojczyzny, która wejdzie w życie w sobotę, 23 kwietnia podniesie również wydatki obronne w 2023 do 3% PKB, a nie 2,5% jak było to zakładane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska