https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wielka kumulacja utrudnień w centrum i ciężkie dni dla pasażerów tramwajów [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
W sobotę, 16 listopada, rozpoczął się w Krakowie kolejny remont, który powoduje duże utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Do 24 listopada tramwaje nie będą kursować al. Pokoju między rondami Grzegórzeckim i Czyżyńskim.

WIDEO: Krótki wywiad

Pasażerowie i kierowcy zastanawiają się, dlaczego urzędnicy dwa duże remonty torowisk na al. Pokoju i ul. Westerplatte zaplanowali w jednym czasie? I to o w okresie, w którym z ruchu tramwajowego wyłączona jest także przebudowywana ul. Krakowska, a w związku z tą inwestycją nie można jeździć też po torach na ul. Stradomskiej i części ul. Dietla.

- Plan był taki, że remonty torowisk na ul. Westerplatte i al. Pokoju wykonamy po zakończeniu prac na ul. Dietla i wznowieniu na niej ruchu tramwajowego. Roboty tam się jednak opóźniają, a nie mogliśmy już dłużej czekać - wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

W zaistniałej sytuacji ta jednostka zwróciła się do Zarządu Transportu Publicznego z zapytaniem, czy może rozpocząć prace na kolejnych odcinkach.

- ZTP potwierdził, że jest w stanie zapewnić zastępcze trasy dla linii tramwajowych. Zapadła więc decyzja o rozpoczęciu remontów. Nie chcieliśmy na nie czekać do grudnia, kiedy warunki pogodowe mogą być niesprzyjające - dodaje Pyclik.

Argumentuje też, że z remontem torów na ul. Westerplatte drogowcy nie chcieli czekać do okresu świątecznego, kiedy wiele osób przyjeżdża na Targi Bożonarodzeniowe i dojeżdża do Dworca Głównego.

- W przypadku al. Pokoju prace trzeba było przyspieszyć z uwagi na uszkodzenie torów przez wykolejenie tramwaju na odcinku ul. Ofiar Dąbia - pętla „Dąbie” - tłumaczy Pyclik.

Prace dotyczące modernizacji torowiska na al. Pokoju, szacowane na 570 tys. zł, rozpoczęły się w sobotę w godzinach porannych. Wymieniane są tam szyny w przejeździe drogowym oraz fragmencie ciągu pieszo-rowerowego (w kierunku ronda Czyżyńskiego). Naprawiona ma również zostać nawierzchnia drogowa w przejeździe. - Zastosowanie prefabrykowanych płyt torowych znacząco poprawi jego wytrzymałość w kontekście obciążenia ruchem drogowym - mówią w urzędzie.

W związku z pracami wyłączony został ruch tramwajów w ciągu al. Pokoju - na odcinku od ronda Grzegórzeckiego do ronda Czyżyńskiego. Na czas naprawy torowiska zawieszone zostały kursy tramwajów na linii 44, natomiast czasowo zmieniono trasy dla pojazdów na liniach: 1, 14, 22. Uruchomiono też zastępczą linię autobusową nr 714 na trasie Czyżyny Dworzec - rondo Mogilskie.

Utrudnienia dotyczą nie tylko pasażerów ale też kierowców. Jadąc samochodem ul. Ofiar Dąbia w stronę al. Pokoju z powodu prac remontowych nie można obecnie skręcać w lewo, ani przejechać na wprost w ul. Zwycięstwa. Zachowany został jedynie skręt w prawo. Roboty na al. Pokoju mają potrwać do 24 listopada (niedziela).

Prace na ul. Westerplatte rozpoczęły się natomiast 4 listopada. W ich ramach wymieniane są zwrotnice oraz krzyżownice w rejonie Poczty Głównej. W związku z tym wyłączone z przejazdu zostało torowisko między Pocztą Główną i Teatrem Słowackiego. Początkowo zakładano, że roboty potrwają tam do 25 listopada. Po ich rozpoczęciu okazało się jednak, że trzeba jeszcze wymienić szyny łukowe na dalszym fragmencie skrzyżowania ul. Wielopole z ul. Westerplatte. W związku z tym prace wydłużą się do ok. 9 grudnia. Całkowity koszt robót wyceniono na ok. 900 tys. zł.

Termin zakończenia prac na ulicach Krakowskiej, Dietla i Stradomskiej uzależniony będzie od czasu wykonania badań archeologicznych. Plan jest taki, że ul. Dietla tramwaje pojadą na początku grudnia, ul. Stradomską - pod koniec roku, a Krakowską - w drugim kwartale 2020 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Krakus
17 listopada, 23:33, Gość:

Brud i smród.Ot i cały Kraków.

To wyjedż z Krakowa tam gdzie jest czysto i jest wymyte np do Wenecji. Jest miasto ,dużo ludzi , ruch niesamowity to i infrastruktura sie zużywa . Więc trzeba remontowac . Mądry to pojmie a inaczej mądry powie bród i smród .

G
Gość

Brud i smród.Ot i cały Kraków.

G
Gosc

Krakow ma o wiele lepsze warunki geologiczne do budowy metra niz Warszawa.

G
Gość
16 listopada, 20:48, Burmistrz Nowej Huty:

Dopóki w Krakowie nie będzie metra to będziemy mieć komunikacyjny kataklizm. Pan pre-zydent robi jednak wszystko żeby taki środek transportu w mieście nie powstał bo uparcie stawia na tramwaj. Najlepszym przykładem tego rozwoju jest linia do Walcowni. Ciekawe która następna?

ŻE ś sie U.P.IE.R.D.O.L.I.Ł Z TYM metrem,ciesz się że pomnik lenina ci sprzedali na złom,wacioku.

k
kamera.

od poniedziałku bede krecił tempo prac z ukrycia przy remontach w krakowie i wrzucał na FB , zobaczycie na zywo co tam sie dzieje.

G
Gość

k.UrwA TO NIC NOWEGO..[wulgaryzm],A

B
Burmistrz Nowej Huty

Dopóki w Krakowie nie będzie metra to będziemy mieć komunikacyjny kataklizm. Pan pre-zydent robi jednak wszystko żeby taki środek transportu w mieście nie powstał bo uparcie stawia na tramwaj. Najlepszym przykładem tego rozwoju jest linia do Walcowni. Ciekawe która następna?

G
Gość
16 listopada, 19:34, Gość:

w Krakowie torowiska się rozsypują nie ma kto remontować przykład ul Dietla cały czas zamknięta jedna jezdnia i nic się tam nie robi zdmk nie ma pojęcia co to jest harmonogram robót bo cały czas ta sama firma jest przerzucana na inne torowiska teraz na al.Pokoju chore miasto

no to się zatrudnił w zdmk,głąbie ....będziesz naprawiał

G
Gość

w Krakowie torowiska się rozsypują nie ma kto remontować przykład ul Dietla cały czas zamknięta jedna jezdnia i nic się tam nie robi zdmk nie ma pojęcia co to jest harmonogram robót bo cały czas ta sama firma jest przerzucana na inne torowiska teraz na al.Pokoju chore miasto

G
Grzegorz

Moze poogladajcie na youtube jak sie robi takie remonty w miastach powaznych skoro nie macie zielonego pojecia o niczym panowie z zikit czasem warto podpatrzec jak robia to inni lepsi

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska