Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wielkie betonowanie przy Błoniach i stadionie Wisły. Jest już jeden hotel, powstają dwa kolejne [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W rejonie Błoń i stadionu Wisły powstał już jeden hotel, a dwa kolejne są w budowie.
W rejonie Błoń i stadionu Wisły powstał już jeden hotel, a dwa kolejne są w budowie. Piotr Tymczak
Na jednym z najatrakcyjniejszych terenów w centrum miasta, gdzie w przeszłości były obiekty sportowe, obecnie beton leje się ze wszystkich stron i unoszą się kłęby pyłu. Przy al. 3 Maja, w sąsiedztwie Błoń i stadionu Wisły, powstał już jeden duży hotel, a w pobliżu budowane są dwa kolejne tego typu budynki. Obok funkcjonuje już centrum sportowo-rekreacyjne Miejskiego Klubu Sportowego Cracovia z obiektami gastronomicznymi. Przejdź do GALERII, by zobaczyć zmiany na obszarze w rejonie Cichego Kącika.

Pierwszy z hoteli przy al. 3 Maja (w pobliżu błoń i stadionu Wisły) już działa. W parterze funkcjonuje tam restauracja. Obok trwa budowa dwóch kolejnych budynków hotelowych.

Hotele, za zgodą władz miasta, powstają w miejscu dawnego, historycznego stadionu miejskiego, wybudowanego przed II wojną światową (patrz archiwalne zdjęcia w GALERII), który później przez lata służył sportowcom m.in. Cracovii i Wisły Kraków.

Stadion wchodził w skład dużego kompleksu sportowego przy Cichym Kąciku. Na części tego terenu, w miejscu dawnych basenów, MKS Cracovia wybudowała sportowy park m.in. z boiskiem, kortami tenisowymi, restauracją i parkingiem. Funkcjonuje tam też kino plenerowe i plac z foodtruckami.

Na terenie dawnego kompleksu, gdzie kiedyś mieścił się amfiteatr, korty tenisowe i zieleń wybudowano obiekt, który początkowo miał być hotelem, później był reklamowany jako aparthotel Błonia Park (lokale na długoterminowy wynajem), a ostatecznie został otwarty jako hotel.

Z czasem miasto wydało zgody na zabudowę dla nowych inwestorów, którzy otrzymali prawa do prac na kolejnych fragmentach atrakcyjnego terenu. I tak na części dawnego stadionu lekkoatletycznego powstają kolejne dwa obiekty hotelowe.

Stadion Miejski przy al. 3 Maja

Miejski stadion lekkoatletyczny przy al. 3 Maja powstał przed II wojną światową. Wtedy był największym obiektem sportowym w Krakowie. Przez lata służył lekkoatletom Cracovii, grali na nim też piłkarze Legii Kraków. W trakcie remontu stadionu przy ul. Kałuży w latach 1945-1946 mecze na Stadionie Miejskim przy al. 3 Maja grali też futboliści Cracovii.

Kraków. Podczas Euro 2012 na stadionie Hutnika trenowali Ang...

Obiekt był częścią kompleksu sportowego, w skład którego wchodziły (oprócz boiska lekkoatletycznego) m.in. amfiteatr, boiska do koszykówki, siatkówki i innych dyscyplin oraz baseny. Podczas okupacji ze stadionu korzystali Niemcy. W 1951 r. tereny na własność od władz otrzymała Cracovia. Z czasem obiekty zaczęły popadać w ruinę. W 2004 r. część obszaru (m.in. stadion) od Cracovii pozyskała firma Tele-Fonika (ówczesny właściciel sekcji piłkarskiej Wisły Kraków) na zasadzie wymiany za tereny przy ul. Wielickiej (obecnie funkcjonuje tam centrum treningowe Cracovii) i dopłatę w kwocie ponad 2 mln zł. W ciągu trzech lat zburzona została rozlatująca się trybuna historycznego stadionu i pozostało boisko piłkarskie. W ostatnich latach istnienia boiska trenowały na nim drużyny młodzieżowe Wisły. Teraz będą tam hotele.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska