https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wielkie burzenie nad rzeką Dłubnią. W Młynie Lelitów powstaną mieszkania [ZDJĘCIA]

Bartosz Dybała
Zespół Młyna Mechanicznego - tak jest opisany w gminnej ewidencji zabytków - pochodzi z ok. 1915 roku i znajduje się w rejonie ulicy Kocmyrzowskiej. Ostatnio rozpoczęły się tam prace wyburzeniowe
Zespół Młyna Mechanicznego - tak jest opisany w gminnej ewidencji zabytków - pochodzi z ok. 1915 roku i znajduje się w rejonie ulicy Kocmyrzowskiej. Ostatnio rozpoczęły się tam prace wyburzeniowe Marcin Banasik
Rada dzielnicy Bieńczyce chciała, żeby do powstającego parku rzecznego Dłubni włączyć również tereny z zabytkowym Młynem Lelitów, ale gmina nie wykupiła gruntów z rąk prywatnych. Ostatnio zabudowania Młyna zostały częściowo wyburzone. Miejscy urzędnicy zgodzili się, by w przyszłości w rejonie ulicy Kocmyrzowskiej powstały mieszkania.

Początkowo prywatna firma miała pomysł, by w zabytku utworzyć Centrum Badawczo Rozwojowe Inteligentnych Technik Wizyjnych.

Plany na zagospodarowanie młyna uległy jednak radykalnej zmianie. Pierwotne pozwolenie na jego przebudowę z 2018 roku dotyczyło urządzenia w zabytku wspomnianego Centrum. Jednak w grudniu ubiegłego roku decyzja została zmieniona i magistrat zgodził się na przebudowę, odbudowę oraz zmianę sposobu użytkowania "zespołu budynków dawnego młyna Lelitów na zabudowę mieszkalną wielorodzinną z usługami w parterze".

W praktyce oznacza to, że działki, które mogłyby stać się częścią wyczekiwanego przez mieszkańców Bieńczyc parku rzecznego Dłubni, ostatecznie zostaną przeznaczone pod mieszkaniówkę oraz usługi.

Zespół Młyna Mechanicznego - tak jest opisany w gminnej ewidencji zabytków - pochodzi z ok. 1915 roku i składał się z willi, portierni, a także samego młyna (budynek główny, magazyn, siłownia parowa z kominem). Przynajmniej części z tych zabudowań nie grozi wyburzenie, ponieważ w planie miejscowym wpisano nakaz ich zachowania (nie dotyczy willi oraz portierni).

FLESZ - Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

od 16 lat
Wideo

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska