Wzniesiony w rzucie sześcioboku w latach 1850–1856 u podstawy kopca poświęconemu Naczelnikowi Tadeuszowi Kościuszce, był przystosowany do samodzielnej obrony od strony zachodniej. Posiadał trzy duże bastiony z kaponierami.
W trakcie działań wojennych w 1945 r. kaponiery zostały wysadzone, natomiast w latach 1947 – 56 prowadzona była rozbiórka bastionów z przyczyn politycznych.
Dzięki staraniom środowisk naukowych na czele z prof. K. Estreicherem oraz prof. J. Bogdanowicza zaprzestano prowadzenia dewastacji obiektu a w 1968 r. wpisany został on do rejestru zabytków (pod nr A 308).
Zostały przeprowadzone badania archeologiczne w latach 2009 -11, które pozwoliły dokładnie zlokalizować fragmenty fortyfikacji.
Relikty zniszczonych Bastionów I – III wymagają złożonych działań konserwatorskich.
Obecnie realizowane są prace budowlano-konserwatorskie, mające na celu uporządkowanie i uczytelnienie reliktów zachodnich bastionów fortu, aby następnie udostępnić je w przestrzennej formie o charakterze parkowym. Projekt zakłada odtworzenie muru kurtynowego, odsłonięcie i wyeksponowanie reliktów murów czoła bastionu, kaponier oraz reprofilizacji fosy.
- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?
Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów
