Dobiegają końca realizowane przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie prace dotyczące rewitalizacji obszaru po zniszczonych bastionach I-III Fortu Kościuszko, poprzez ich przystosowanie do funkcji ogólnodostępnych terenów rekreacyjno- wypoczynkowych o charakterze parkowym.
- Kolejny obiekt Twierdzy Kraków wróci wkrótce do służby dla mieszkańców Krakowa. Od początku realizacji inwestycji, objęta jest ona wsparciem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Ponadto projekt uzyskał dotację z Funduszy Europejskich dla Małopolski w ramach RPO Województwa Małopolskiego - informuje w mediach społecznościowych Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie.
Prace są planowane do zakończenia częściowo na jesieni, a w pełnym zakresie na koniec 2024 r.
Ogólnodostępny teren rekreacyjno-wypoczynkowy o charakterze parkowym
Celem realizowanego obecnie przez ZBK przedsięwzięcia jest zrewitalizowanie obszaru po zniszczonych bastionach I-III fortu - poprzez ich przystosowanie do funkcji ogólnodostępnych terenów rekreacyjno-wypoczynkowych o charakterze parkowym.
- Projekt nie zakłada pełnej odbudowy bastionów, zrekonstruowane zostało jedynie niewielkie pomieszczenie studni oraz skazamatowany prawy bark bastionu II - zaznacza ZBK.
W ramach prac wykonywane jest zabezpieczenie odkopanych reliktów fortyfikacji - a więc kaponier, hangarów, potern, murów bastionów itp. - wraz z ich uczytelnieniem i konserwacją. Wykonywane są też ścieżki po terenie bastionów, które zapewnią łatwy dostęp i komunikację po tym obszarze. Pojawiają się ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz oświetlenie parkowe i iluminacja.
Teren ma mieć funkcje rekreacyjne, kulturalne i edukacyjne. Przewidziana jest również część o charakterze amfiteatralnym, gdzie okresowo będzie można organizować wydarzenia kulturalne jak koncerty muzyczne czy kino letnie. Z kolei przestrzenie hangarów i kaponier będą mogły służyć - tak założono - jako miejsce dla wystaw plenerowych.
Prace dotyczące terenu bastionów I-III fortu "Kościuszko" prowadzone są już od 2011 r., kiedy to zostały wykonane badania archeologiczne. Pozwoliły one na opracowanie stosownych dokumentacji projektowych dla prac budowlanych.
W latach 2014-18 r. prowadzono sukcesywnie porządkowanie terenu bastionów od strony Kopca Kościuszki. W kolejnych dwóch latach prace koncentrowały się na terenie bastionu I. Od 2021 r., w związku z uruchomieniem środków UE, możliwe było zwiększenie intensywności prowadzonych robót, które swoim zakresem objęły obszar wszystkich bastionów.
Dziś całe przedsięwzięcie jest na znacznym etapie zaawansowania.
Łączne koszty poniesione do końca 2023 r. na realizację inwestycji dotyczącej zagospodarowania zniszczonych bastionów I-III fortu z przeznaczeniem na teren o charakterze parkowym wyniosły prawie 29 mln złotych. Z tej kwoty ponad 17 mln zł zostało pozyskane z bezzwrotnych źródeł zewnętrznych - ze środków SKOZK oraz Unii Europejskiej (Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego).
- W 2024 roku planowane jest wydatkowanie kwoty w wysokości ok. 6 mln zł, co pozwoli na zakończenie całości prac i oddanie parku do użytkowania dla mieszkańców Krakowa i turystów - informuje ZBK.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
