- Jako mieszkańcy chcieliśmy zaprotestować przeciwko stosowaniu w ścisłym centrum miasta archaicznej i nie ekologicznej technologii cięcia i wiercenia betonu na sucho, która powoduje powstanie ogromnych ilości kurzu - mówi Marek Kamiński, architekt, przewodniczący Wspólnoty Mieszkańców Żuławskiego 5 w Krakowie.
- Pytanie, czy w Specyfikacji Robót i Istotnych Warunków Zamówienia nie zawarto konieczności wykonania tych prac z użyciem cięcia i wiercenia na mokro? Identyczne roboty w Warszawie, wykonywane są wiertłami polewanymi wodą, metodą zero kurzu. Czyli technicznie jest to możliwe - dodaje Marek Kamiński. - Ten przypadek dotyczy naszej ulicy, ale widok ciętych na sucho krawężników i towarzyszących temu chmur kurzu jest częsty w Krakowie - zaznacza.
O wyjaśnienia poprosiliśmy Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Otrzymaliśmy taką odpowiedź: „Dział ds. Mobilności Aktywnej odpowiedzialny za realizację umowy na dostawę i montaż 2100 stojaków rowerowych, po otrzymaniu niniejszego zgłoszenia, skontaktował się z wykonawcą w celu powiadomienia go o wadze zaistniałego problemu. Wykonawca został także poinstruowany, aby poczynił starania mające na celu minimalizację generowanych podczas prac montażowych uciążliwości związanych z zanieczyszczeniem powietrza".
KONIECZNIE SPRAWDŹ: