https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PINB wydał decyzję dotyczącą naprawy zbiornika przy Folwarcznej w Krakowie. Do obiektu trzeba będzie dopłacić 250 tys. złotych

Ewa Wacławowicz
Joanna Urbaniec
Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie wydał decyzję dotyczącą koniecznych do wykonania robót budowlanych wokół zbiornika na Folwarcznej. Nieoddany do użytku obiekt zniszczyła ubiegłoroczna powódź.

22 stycznia PINB wydał decyzję nakazującą ZIW obowiązek: budowy zbiornika retencyjnego oraz kanalizacji opadowej wraz ze zjazdem i drogą dojazdową do zbiornika, aby był gotowy do użytku i w stanie zgodnym z prawem.

"W ramach prac będą wykonane roboty zabezpieczające, polegające na demontażu fragmentów wykonanego bezpośrednio przy krawędzi skarpy docelowego ogrodzenia zbiornika retencyjnego, który uległ uszkodzeniu podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak również prace związane z zabezpieczeniem terenu budowy przed dostępem osób z zewnątrz" - podają urzędnicy

Prace mają zostać wykonane do 15 marca pod nadzorem osób uprawnionych. Po upływie tego terminu PINB sprawdzi teren w zakresie wykonania obowiązku.

Kosztowne zniszczenia

Część surowców użytych do budowy uda się odzyskać. Elementy, które na skutek deformacji straciły swoje właściwości, to m.in. geomembrana, geowłóknina, kruszywo czy część elementów prefabrykowanych – umacnianych brzegi i dno zbiornika. Ich wartość wyceniono na ok. 250 tys. zł. Całkowity koszt zbiornika to 2 mln 280 tys. zł.

Zniszczenie zbiornika

16 września 2024 r. jednostka miejska Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (obecnie Zarząd Infrastruktury Wodnej) zgłosiła do PINB w Krakowie fakt uszkodzenia konstrukcji budowanego zbiornika i poprosiła także o wszczęcie postępowania administracyjnego. W związku z prowadzoną kontrolą PINB wezwał projektanta, kierownika budowy, inspektora nadzoru oraz wykonawcę tej budowy.

29 listopada ubiegłego roku PINB nakazał wstrzymanie robót budowlanych, zabezpieczenie terenu budowy oraz nałożył na inwestora obowiązek przedłożenia ekspertyzy technicznej, określającej przyczyny wystąpienia uszkodzenia zbiornika retencyjnego będącego w budowie oraz zakres, rodzaj i sposób wykonania niezbędnych robót, mających na celu doprowadzenie go do stanu zgodnego z prawem i zapewnienia jego bezpiecznego użytkowania.

Ekspertyza techniczna została przekazana do nadzoru budowlanego 18 grudnia 2024 r.

Czytaj również

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska