FLESZ - Trzecia fala - ważne zmiany
Już niebawem startuje tegoroczny budżet obywatelski
Zbliża się wiosna, a wraz z nią budzi się tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego. Po raz kolejny wszyscy krakowianie - bez względu na wiek - mogą wykazać się kreatywnością i pracą dla dobra miasta, w którym mieszkają, uczą się i pracują.
To okazja, by wziąć sprawy w swoje ręce, nie czekając, aż to, na czym ci najbardziej zależy, załatwią inni - sąsiedzi, aktywiści społeczni czy urzędnicy. - To ty możesz sprawić, że w twojej okolicy pojawi się łąka kwietna, dzieci będą się cieszyć z nowego placu zabaw, a sąsiedzi zobaczą ciekawy film w kinie pod chmurką. Włącz się w projektowanie tego, co dzieje się w Krakowie i z Krakowem - czy to w skali dzielnicy, czy większej - ogólnomiejskiej - zachęcają urzędnicy krakowskiego magistratu.
Z roku na rok budżet obywatelski w Krakowie nabiera rozpędu. Pierwsza edycja BO to 4,5 mln zł i 68 zadań, które wybrano do realizacji. Ubiegłoroczna, siódma edycja to 32 mln zł i ostatecznie 195 zwycięskich projektów. Jak będzie w tym roku? Do zagospodarowania będzie znów kilkadziesiąt milionów złotych, a o tym, na co zostaną przeznaczone jesienią zdecydują mieszkańcy.
Jak piszą w komunikacie miejscy urzędnicy, jeśli planujesz jakieś zadanie inwestycyjne, pamiętaj, że nie na każdym wolnym terenie w mieście można realizować projekty budżetu obywatelskiego. - Te mogą powstawać tylko na działkach, należących do gminy lub pozostających w jej władaniu. Zatem zanim zaczniesz projektowanie, odwiedź stronę Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej: www.msip.krakow.pl i sprawdź strukturę własności interesującego cię terenu. Nie zapomnij też, że projekt musi być ogólnodostępny - ma służyć nie tylko tobie, ale wszystkim zainteresowanym nim mieszkańcom - czytamy na stronie UMK.
Jak co roku projekty będzie można składać tylko przez Internet - za pomocą specjalnej platformy, która znajdzie się na stronie budzet.krakow.pl. Warto często ją odwiedzać, bo to cenne źródło informacji m.in. o obowiązujących terminach i zasadach BO.
Jeśli chodzi o poprzednią edycję BO, to do realizacji trafiło dziesięć projektów ogólnomiejskich oraz 185 dzielnicowych. Barierę 10 tys. punktów w głosowaniu mieszkańców przekroczyły cztery projekty. Najwięcej - 10 758 uzyskał projekt "Kocham Staw Płaszowski" i to on został zwycięzcą 7. edycji krakowskiego BO.
Zakłada on realizację opracowanego jeszcze w 2017 roku projektu zagospodarowania terenu nad stawem. W planie jest pozostawienie otuliny bliżej stawu, jako enklawy przyrody i zagospodarowanie strefy nieco bardziej odsuniętej od wody. Pojawią się ławki, alejki, oświetlenie, kosze na śmieci czy stojaki rowerowe.
- Moda ślubna w latach 90. W takich sukniach kobiety wychodziły za mąż
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Tylko prawdziwe maseczki, przyłbice na Grunwald MEMY
- Kraków bogaty i biedny. Ranking krakowskich dzielnic według dochodów mieszkańców
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
- Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały Dolne Młyny
