"Po wielu latach teren Białych Mórz został zwrócony Gminie Miejskiej Kraków przez dotychczasowego dzierżawcę. Nie została zrealizowana inwestycja polegająca na budowie pola golfowego, a teren służy mieszkańcom do spacerów i rekreacji. Dotychczas nie przeprowadzono w sprawie przyszłej funkcji terenów Białych Mórz konsultacji społecznych, a przedstawione w przestrzeni publicznej propozycje utworzenia w tym miejscu pola golfowego spotkały się ze sprzeciwem społecznym" - podkreślono w uzasadnieniu projektu uchwały dotyczącego parku XXL "Białe Morza".
Na razie miasto nie podjęło jeszcze ostatecznej decyzji co do przeznaczenia terenu na Białych Morzach. - Prowadzone są analizy w jakim zakresie wykonano już prace dotyczące budowy tam pola golfowego. Przeprowadzono już tam prace dotyczące przygotowania gruntu pod pole golfowe i palowanie pod planowany budynek. Wydano już na to pieniądze - informuje Michał Sobolewski z Zarządu Infrastruktury Sportowej. - Przygotowana zostanie koncepcja dotycząca zagospodarowania terenu pod funkcje rekreacyjno-sportowe z zielenią parkową - dodaje.
Jest więc brana pod uwagę opcja utworzenia na części terenu pola golfowego połączonego z przestrzenią parkową. Michał Sobolewski zaznacza jednak, że żadne ostateczne decyzje nie zapadły.
Przypomnijmy, że po przetargu w 2015 r. Zarząd Infrastruktury Sportowej zawarł umowę ze spółką Golf&Spa Restort na dzierżawę na okres 30 lat terenu na Białych Morzach. Na mocy umowy miało powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców. Przedstawiciele Golf&Spa Resort zapowiadali, że zrobią wszystko, aby wiosną 2016 r., po realizacji pierwszego etapu inwestycji, było można relaksować się w miejscu do nauki gry i ćwiczeń w golfa.
Później planowano, że budowa pola golfowego rozpocznie się na wiosnę 2020 r., ale tak się nie stało. W marcu 2020 r. spółka Golf&Spa Resort podpisała aneks do umowy dzierżawy z nowym harmonogramem na prace budowlane. Informowała, że pojawił się również nowy inwestor, z którym spółka planowała pozyskanie kredytów bankowych. Inwestycja miała kosztować ok. 24 mln zł. Jednak w związku z zagrożeniem epidemiologicznym trudno było uzyskać wsparcie finansowe. W listopadzie 2020 r. ZIS wypowiedział umowę spółce Golf&Spa Resort, w której tłumaczyli, że ze względu na pandemię nie mogli dotrzymać nowo wyznaczonych terminów.
Były już dzierżawca długo jednak nie wydawał nieruchomości. Prezes spółki Golf&Spa Resort tłumaczyła, że cały czas liczyła, iż jednak uda się doprowadzić inwestycję do końca. Podkreślała też, że spółka poniosła bardzo duże nakłady na przygotowanie budowy pola golfowego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, spółka rozpoczęła prace budowlane: wstępnie ukształtowano masy ziemne pod pole golfowe, firma budowlana wykonała też palowanie i wylała beton pod zaplanowany tam obiekt, zostały doprowadzone przyłącza (m.in. woda).
Ostatecznie teren na Białych Morzach został odzyskany przez ZIS w grudniu ubiegłego roku. Część mieszkańców zabiega o to, by zamiast pola golfowego powstał na nim ogólnodostępny park dla mieszkańców.
FLESZ - Polska coraz bardziej rowerowa

- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?