FLESZ - Kreatywne myślenie to kluczowa kompetencja przyszłości KOMENTARZ

- Skrzyżowanie ulic Lubicz, Westerplatte, Basztowej i Pawiej jest jedynym w ścisłymi centrum, gdzie nie ma wyznaczonych naziemnych przejść dla pieszych. W efekcie przedostanie się na drugą stronę jezdni wymaga nadłożenia kilkuset metrów drogi oraz wiąże się z koniecznością pokonania kilkudziesięciu śliskich i zarazem stromych schodów. Składamy więc petycję z apelem o wytycznie pasów na powierzchni. Przeprowadzanie prac wymaga niewielkich nakładów, a zmiany bez problemu da się pogodzić z funkcjami, jakie obecnie spełnia skrzyżowanie. Uważamy, że czas zmodyfikować układ drogowy, który jest już zupełnym reliktem przeszłości - podkreśla Krzysztof Kwarciak, przewodniczący Stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!
Kraków. Trasa Łagiewnicka: Pielgrzymi będą mieli lepszy dost...
Przedstawiciele stowarzyszenia przypominają, że skrzyżowanie ulic Lubicz, Westerplatte, Basztowej, Pawiej jest jednym z ważniejszych punktów przesiadkowych w Krakowie gdzie krzyżuje się wiele linii tramwajowych i autobusowych, a sporo osób udaje się stąd na pobliski dworzec.
- Przemieszczanie pomiędzy ulicami zostało jednak bardzo utrudnione. Gdyby na powierzchni były wyznaczone pasy, to osoby wysiadające z tramwaju na ul. Westerplatte mogłyby bardzo łatwo przejść na przystanek przy ul. Lubicz pokonując niewielki dystans. Obecnie przedostanie się na drugą stronę staje się jednak sporą wyprawą. Najpierw trzeba zejść stromymi i długimi schodami, a następnie przejść kilkadziesiąt metrów korytarzem i skręcić w główny tunel, a na końcu piesi zmuszani są jeszcze do pokonania ponad 50 schodów. Równie skomplikowanie jest przemieszczenia się pomiędzy innymi ulicami. Całe skrzyżowanie stało się dla pieszych skomplikowanym labiryntem, a obecny układ drogowy bardzo utrudnia przesiadkę na inną linię - dodaje Krzysztof Kwarciak.
Zwraca też uwagę, że układ komunikacyjny jest zupełnie nieprzystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, bowiem na całym skrzyżowaniu zamontowano tylko jedną windę. Urządzenie zostało zainstalowanie przy ul. Westerplatte. - Nawet jeżeli osoba mająca problemy z poruszaniem się zjedzie do tunelu potem musi pokonać bardzo strome podejście, które niezwykle ciężko jest przejechać na wózku inwalidzkim. Wstyd, że jedno z najważniejszych skrzyżowań w centrum miasta nie jest dostępne dla części mniej sprawnych mieszkańców - komentuje Krzysztof Kwarciak.
Zaznacza, że natężenie ruchu na styku ulic Lubicz, Westerplatte, Basztowej i Pawiej jest podobne jak w przypadku innych miejsc w ścisłym centrum, układ drogowy nie ogranicza widoczności, a obszar znajduje się w strefie, gdzie wjazd jest częściowo limitowany.
Petycję z apelem o wytycznie pasów na powierzchni skrzyżowania ul. Lubicz, Westerplatte, Basztowej i Pawiej, Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków! złożyło do prezydenta Krakowa, a także skierowało do wiadomości: Rady Dzielnicy I Stare Miasto, Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu.
Co na to Urząd Miasta Krakowa? - Zapewnienie bezpiecznego poruszania się pieszo w centrum jest ważnym zagadnieniem, jak i kwestia ułatwienia przesiadek. Należy jednak pamiętać, że nie wystarczy „wymalować pasów”. Trzeba to zrobić mądrze - rozwiązania muszą być bezpieczne dla mieszkańców, nie mogą wpływać negatywnie na komunikację zbiorową - informuje Kamil Popiela z biura prasowego krakowskiego magistratu.
Przyznaje, że urząd nie wyklucza działań w zakresie wymalowania pasów na skrzyżowaniu ul. Lubicz, Westerplatte, Basztowej i Pawiej. - Pierwsze rozmowy w tym temacie się odbyły, ale nie są to działania tak szybkie jak zakładają autorzy petycji. Potrzebne są prace w zakresie obniżenia chodników, dostosowania oświetlenia, skorygowania geometrii, aby ułatwić poruszanie się pieszym.
O szczegółach poinformujemy w odpowiedzi na petycję - dodaje Kamil Popiela.
- Czy pamiętasz te potrawy z PRL-u? Zupa „nic” i inne słodkie wspomnienia z dzieciństwa
- 12 świadczeń i benefitów, o które warto zawalczyć, jeśli masz dziecko
- Friz kupił dom za 7 milionów złotych w Krakowie! Zobaczcie wnętrza [ZDJĘCIA]
- Oto 6 prostych sposobów, by nie marnować jedzenia i kupować taniej
- Tyle zapłacisz za Abonament RTV 2022 - stawki. Zobacz, jakie będą opłaty
- Trasa Łagiewnicka: prace w tunelach i na drogach. Wielkie zmiany na Zakopiańskiej