https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: wojsko sprzedaje działki przy Rydla

Piotr Rąpalski
Agencja Mienia Wojskowego w Krakowie przeznacza na sprzedaż działki inwestycyjne przy ul. Rydla w Krakowie. Przyznaje, że to wielka gratka dla deweloperów poszukujących terenów pod zabudowę mieszkaniową wraz z towarzyszącymi usługami. Mieszkańcy okolicy woleliby zamiast bloków park. Agencja musi jednak spełniać swoje statutowe cele, czyli pozyskiwać pieniądze na wyposażenie armii. 93 proc. zysków ze sprzedaży przekaże na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych RP.

Teren przy ul. Rydla podzielony został na 5 obszarów. Łącznie do sprzedaży przewidziano 6,1592ha. W pierwszym etapie pod młotek trafi 78 arów (obszar II). Przetarg zaplanowano na grudzień br. Kolejne obszary przewidziano do sprzedaży już w przyszłym roku.

Cena wywoławcza działki nr II to 7,1 mln zł. Chętni nabywcy będą się o nią licytować już w grudniu br. W przyszłym roku AMW planuje sprzedać kolejne tereny w tej okolicy. W opracowaniu jest obecnie projekt zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa, wg którego dla tego obszaru, przewidziana jest zabudowa mieszkaniowa o niskiej i wysokiej intensyfikacji. Na razie tren w starym studium opisany jest jako zieleń forteczna.

- Teren w Bronowicach winien z uwagi na swój potencjał przyciągnąć i skłonić do rywalizacji wszystkich zainteresowanych stworzeniem nowoczesnej zabudowy o charakterze wielkomiejskim, nawiązującej swoją formą architektoniczną do najlepszych tradycji urbanistycznych Krakowa, ze starannie zaprojektowanymi ulicami, placami i skwerami - podaje Przemysław Wierzba z AMW. - Odrębną uwagę należy zwrócić na obszar I o łącznej pow. 3,3281ha. Działka pozostaje bowiem zabudowana obiektem Fortu VII Bronowice i wraz z naniesieniami wpisana jest do rejestru zabytków. Niepowtarzalna architektura, rozmieszczenie pomieszczeń oraz teren zielony przypisany do tej poaustriackiej budowli dają możliwość zagospodarowania fortyfikacji na cele turystyczne (hotel, dom wycieczkowy) i związany z tą funkcją zespół gastronomiczny, częściowo na potrzeby kultury, sportu i rekreacji. Usytuowanie działki względem pozostałych obszarów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową pozwoli na stworzenie niepowtarzalnego układu architektonicznego łączącego wszystkie wymienione wyżej funkcje.

Wierzba dodaje ponadto, że przewidziana rewitalizacja fortu, prowadzona pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przywróci go mieszkańcom Krakowa.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
ssiad
jakim cudem Agencja Mienia Wojskowego stała się właścicielem tych terenów w Krakowie? z jakiego przydziału? - przecież teraz wszystko wraca do historycznych właścicieli-
k
kalasznykow
to piękne- ze agencja mienia wojskowego decyduje o tym co ma zostać zbudowane w Krakowie!! Nieważne, ze mieszkańcy chcą parku, zieleni, drzew, nieskażonej wody powiększania terenów rekreacyjnych takich jak młynówka królewska (tereny agencji m.w. niepokojącą sąsiadują z nią) a nie okrajania ich. I ten wachlarz możliwości jaki Nam oferują : hotel albo dom wycieczkowy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska