Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków wśród 100 miast dążących do neutralności klimatycznej. Na liście również m.in. Mediolan i Paryż

PDZ
Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Komisja Europejska wybrała sto europejskich miast, które wezmą udział w misji na rzecz neutralności klimatycznej do 2030 r. W tym gronie znalazł się również Kraków, obok innych miast takich jak Paryż, Lizbona, Monachium, Dublin czy Mediolan.

FLESZ - Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

od 16 lat

Kraków został wytypowany jako jedno ze stu europejskich miast-pionierów, które będą uczestniczyć w Misji na rzecz Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r.

Miasta odgrywają bowiem kluczową rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej, co jest celem Europejskiego Zielonego Ładu. Zajmują one zaledwie 4 proc. powierzchni lądowej Unii Europejskiej, ale są domem dla 75 proc. obywateli UE. Ponadto miasta zużywają ponad 65 proc. światowej energii i odpowiadają za ponad 70 proc. globalnej emisji CO2. W szczególności miasta europejskie mogą znacząco przyczynić się do osiągnięcia celu Zielonego Ładu. Jest nim zmniejszenie emisji o 55 proc. do 2030 r. oraz, w bardziej praktyczny sposób, zapewnienie obywatelom czystszego powietrza, bezpieczniejszego transportu oraz ograniczenie zatorów komunikacyjnych i hałasu.

W ramach misji, spośród blisko 400 miast, wybrano 100. Mają one być w przyszłości miastami referencyjnymi dla tych pozostałych, które chcą osiągnąć neutralność klimatyczną najdalej do 2050 r. Wybrano różne ośrodki, większe i mniejsze, o różnym położeniu geograficznym, będące także w różnych miejscach drogi do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Właśnie po to, aby inne miasta europejskie mogły odnaleźć dogodny, adekwatny dla siebie wzorzec.

Specjalne środki finansowe

Dla tych miast, które uzyskały etykietę neutralnych klimatycznie, w ramach misji dedykowane będą specjalne środki finansowe, preferencje w ramach konkursów o środki unijne. Kraków otrzyma też specjalne doradztwo ekspertów międzynarodowych, aby wypracować nowy model transformacji miast w centra innowacji, nowe formy zarządzania partycypacyjnego, znaleźć model ekonomiczny finansowania działań na rzecz klimatu, jak również model zintegrowanego planowania miejskiego czy też inteligentne systemy i platformy danych.

Jak informują urzędnicy miejscy, Kraków konsekwentnie zmierza ku neutralności klimatycznej i wyznacza kolejne standardy w zakresie działań środowiskowych, ekologicznych i klimatycznych. Po wymianie ponad 45 tys. palenisk i sukcesywnie poprawiającej się jakości powietrza w miasto stoi przed niezwykle ważnym wyzwaniem, które dotyczy wszystkich ludzi na ziemi.

- Naszym celem jest przeciwdziałanie skutkom negatywnych zmian klimatycznych - zapewniają urzędnicy.

W klimatyczne działania miasta wpisuje się także kampania „Kraków w dobrym klimacie”, realizowana w tym roku, o której można przeczytać tutaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska