Kraków. Wyburzyli zabytek, a teraz budują mieszkania niezgodnie z prawem?

  • Gazeta Krakowska

Bartosz Dybała

Deweloper chce znacznie rozbudować budynek na osiedlu Teatralnym, czemu sprzeciwiają się mieszkańcy. Twierdzą, że to zaburzy ład przestrzenny, a ponadto, że inwestor działa w oparciu o nieaktualne pozwolenie na budowę. Firma odpiera zarzuty. Chodzi o tę samą, która miała wyburzyć fort na Prądniku Białym.

Firma Frax-Bud Developer planuje rozbudować i nadbudować dwupiętrowy budynek na os. Teatralnym 19, w którym kiedyś działała m.in. stołówka Kombinatu Budownictwa Mieszkaniowego. Później był tam również bank i sklep z używaną odzieżą. Obecnie budynek stoi bezużyteczny. Obok niego 22 maja deweloper miał umieścić żółtą tablicę informującą o prowadzonej przez niego inwestycji, której sprzeciwiają się mieszkańcy.

- Budynek jest częścią układu urbanistycznego, wpisanego do rejestru zabytków - zauważa radny miejski Wojciech Krzysztonek, który wraz z mieszkańcami walczy przeciwko tej inwestycji. Zwracają uwagę, że po rozbudowie budynek będzie m.in. wyższy od sąsiednich, co zaburzy ład przestrzenny.

Protestujący uważają ponadto, że pozwolenie na budowę, w oparciu o które działa deweloper, wygasło. Zostało wydane w 2007 roku. Mieszkańcy zwracają uwagę, że od tamtego czasu do maja tego roku inwestor nie prowadził żadnych prac. A zgodnie z prawem budowlanym, jeśli roboty nie rozpoczną się przed upływem trzech lat od uprawomocnienia się pozwolenia na budowę, decyzja ta wygasa. Protestujący twierdzą, że informacja na tablicy, jakoby prace miały się rozpocząć we wrześniu 2009 roku, jest nieprawdziwa.

Mieszkańcy osiedla Teatralnego już raz sprzeciwili się inwestycji, w 2010 roku. Po fali protestów, pism i nagłośnienia sprawy w mediach inwestor wstrzymał się z budową. Teraz znów ruszyła. Planowo budynek będzie miał parter, cztery piętra oraz parking podziemny dla 30 samochodów.

„Dla obecnych mieszkańców nie ma już miejsc parkingowych, budynki dookoła mają parter i 3 piętra” - zauważają oburzeni mieszkańcy na Facebooku. Na tym portalu społecznościowym już zapowiedzieli protest pod magistratem - 27 czerwca o godz. 11. Później przeniosą się na sesję Rady Miasta Krakowa.

„Jako mieszkańcy os. Teatralnego nie zgadzamy się na takie traktowanie! Słowo obywateli przegrywa z deweloperami, którzy bezkarnie zabudowują miasto i zaczynają zabudowywać Nową Hutę” - piszą protestujący.

Już teraz odczuwają uciążliwości związane z budową. Ciężki sprzęt rozjeżdża nowo wyremontowaną ulicę Bolesława Czuchajowskiego, wprowadzono też zmianę organizacji ruchu na osiedlu, która miała nie zostać z nimi skonsultowana.

O wyjaśnienia poprosiliśmy dewelopera. - Informacja na tablicy jest prawdziwa. Prace były prowadzone od 2009 roku, co znajduje odzwierciedlenie w dokumentach. Wynika z nich, że decyzja o pozwoleniu na budowę nie wygasła - twierdzi inspektor nadzoru inwestorskiego, który... nie chciał nam się przedstawić. Wśród prowadzonych prac wymienia m.in. inspekcyjne, jak również odkrywki istniejących fundamentów. - Wspólnoty bloków sąsiednich były stroną na etapie postępowania o wydanie decyzji zezwalającej na budowę. Przedstawiali swoje uwagi. Natomiast decyzja została wydana i jest prawomocna oraz nadal aktualna - przekonuje. Nie był jednak w stanie powiedzieć nam, ile mieszkań znajdzie się w rozbudowanym budynku. Wiadomo, że ma być to głównie właśnie mieszkaniówka.

Przypomnijmy, że budynek planuje nadbudować ta sama firma, która ostatnio miała wyburzyć część koszarową fortu w rejonie ulicy Wybickiego. Frax-Bud Developer chce tam budować bloki. Granice inwestycji obejmowały zasięgiem relikty fortu N-10 Prądnik Biały, ujęte w gminnej ewidencji zabytków. Inwestor dokonał w urzędzie miasta zgłoszenia dotyczącego zamiaru wykonania robót polegających na rozbiórce 15 obiektów (magazynowych, biurowych, wiat, produkcyjno-magazynowych, garaży itp.).

- Firma miała świadomość, że rozbiórka nie może obejmować samego fortu. Wygląda na to, że jest to samowola budowlana - mówił wtedy Dariusz Nowak z biura prasowego magistratu. Sprawa trafiła do prokuratury. Trwają przesłuchania, śledczy starają się ustalić, kto i dlaczego zniszczył fort.

Krakowski magistrat potwierdził, że pozwolenie na budowę dla inwestycji na os. Teatralnym 19 zostało wydane w 2007 roku. Pozwala na rozbudowę i nadbudowę istniejącego budynku handlowo-usługowo-biurowego na cele mieszkalne, ponadto na funkcję usługową w parterze części dobudowanej. Zatwierdzony projekt przewiduje też garaż podziemny dla 30 samochodów. Decyzja pozwolenia na budowę została w połowie tego roku przeniesiona na nowego inwestora, którym jest firma Frax-Bud Developer. Podczas prowadzonego postępowania o przeniesienie decyzji na nowego inwestora miejscy urzędnicy stwierdzili, że wpisy w dzienniku budowy nie były dokonywane w odstępie większym niż trzy lata. To, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, oznacza, że pozwolenie na budowę pozostaje w mocy.

Z kolei Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego poinformował, że przeprowadził kontrolę dotyczącą budowy naos. Teatralnym. Jak podaje, prowadzi też obecnie czynności wyjaśniające odnośnie tej inwestycji.

Współpraca (MM)

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

28.06.2018, 07:11

bujaj sie. pisu tu nie bedzie . rozjedziemy was

28.06.2018, 07:11

weź sie nie podniecaj. nie mieszkasz w krakowie co sie odzywasz. nic nie wyburzono. budynek stoi tak jak stał

28.06.2018, 07:10

jaki zabytek. to rudera jest. zwykły stary budynek . nie róbcie z szamba perfumerii

26.06.2018, 12:33

To jest jakiś skandal co się dzieje ostatnio w Krakowie na rynku budowy...
Ja sam ostatnio zainwestowałem w nową nieruchomość i kupiłem kawalerkę przy agh, bo tam dużo studentów jest i na pewno będę mieć chętnych na wynajem. Mieszkanie znalazł mi agent z abcdom, mam nadzieje ze to dobra była inwestycja

22.06.2018, 19:07

Małych inwestorów wszystkowiedząca Koterba tępi . Z większymi wchodzi w układy i zakłada spółki . Nie takie inwestycje projektuje jej synek. Frax-bud to kozioł ofiarny. Echo, Atal , Tętnowski - to liczący się developerzy

22.06.2018, 01:32

Sąsiedzi mają coś do powiedzenia, bo po pierwsze mogą zgodnie z prawem, po drugie inwestycja zakłóci życie im i przyszłym mieszkańcom budynku. Dość powiedzieć, że nie będzie wystarczająco światła, drzewa zetną, a samochód zostawi się osiedle dalej.
Prace budowlane nie były prowadzone - lokal w pełni był wynajmowany, a przed nim nie znajdowała się tablica informacyjna.

22.06.2018, 01:28

Konserwator wydał decyzję umożliwiającą budowę. Można domniemywać, że zna się z właścicielką (pani Ewa Bielecka, w latach 1994-2002 Radna Miasta Krakowa, a w 2003 roku Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa).
Ministerstwo po otrzymaniu informacji od mieszkańców odpowiedziało, że... takimi sprawami zajmuje się konserwator.

22.06.2018, 01:25

Rzeczywiście, można domniemywać uczciwości firmy Frax-Bud. Tyle, że ma ona na koncie kilka spraw, w tym jedną już w prokuraturze:
- budowa osiedla "Na Zakolu Wisły", postawionego na terenie zalewowym
- zrównanie z ziemią fortu N-10 „Prądnik Biały”
- samowola budowlana na działce przy ul. Drozdowskich, polegająca na budowie bloków mimo pozwolenia na domy jednorodzinne

21.06.2018, 19:29

TO JEST SKANDAL! NH W CALOSCI JEST NA LISCIE SWIATOWEGO DZIEDZICTWA UNESCO. JAK MOZNA WYBRURZYC ZABYTKOWY DUDYNEK I WCISNAC TAM BLOK ?!?!? W BUDYNKU KTORY ISTNIEJE MOZNA PRZECEZ ZWOBIC PRZEDSZKOLE/ZLOBEK LUB DOM KULTURY. CZY KTOS WZIAL GRUBA LAPOWKE?!?! MY MIESZKANCY NA TO NIE POZWOLIMY !

21.06.2018, 14:29

No nie wiem. Pozwolenie zostało wydane i nie rozumiem lamentu po 11 latach. Trzeba pamiętać że deweloper może być uczciwy, odkupił działkę z pozwoleniem i chce kontynuować prace.
Dlaczego zostało wydane pozwolenie w przestrzeni chronionej konserwatorsko - tu raczej leży problem, a nie czepianie się kropek i przecinków. Bo to brzmi jak: dajcie mi dewelopera a znajdzie się jakiś paragraf - to nie uczciwa praktyka miasta przeciwko przedsiębiorcy.

20.06.2018, 23:11

Zgoda na budowę która jest w mocy od 11 lat i można ją przenosić na kogoś innego. Brzydko pachnie.

20.06.2018, 22:46

bo deweloper chce przeprowadzić raczej małą, skromną inwestycję. Krakowskie szaleństwo trwa.

20.06.2018, 22:31

Od brania kasy

20.06.2018, 21:25

Jeżeli deweloper działa poza prawem to od czego jest Majchrowski ze swoimi prawnikami.

20.06.2018, 20:31

Na rogu Senatorskiej i Kosciuszki tez wyburzyli zabytykowy budynek i wcisneli molocha .
Teraz nie ma sie tam jak ruszyc.

20.06.2018, 18:16

Deweloperzy rządzą w tym mieście i robią co im się żywnie podoba, a urząd udaje że jest bezradny.

20.06.2018, 14:53

Wszystko zależy kto ile wziął.. kontrole PINB to fikcja wpisza to za co im zaplaono... beda odwlekac ile sie da i tlumaczyc sie ze nie maja ludzi...instytucja do likwidacji tylko przejada nasze pieniądze.Mam nadzieję ze Ktoś się nimi zainteresuje

20.06.2018, 13:41

Prokurator, CBA , KGB, CIA, DEWELOPER , PREZYDENT MIASTA = KORUPCJA MASOWA.

20.06.2018, 13:14

W Krakowie prawo budowlane jest względne

20.06.2018, 12:57

Dewelopera na czarną listę, nasłać inspektorów aby sprawdzili każdy podpis, każdą kropkę. Widać ze ta firma ma za nic prawo.

20.06.2018, 12:04

Krakus czy raczej przybysz z prowincji , lemingo - słoik ?!

20.06.2018, 11:19

skoro nie ma nic do powiedzenia w Krakowie to przynajmniej jest szansa zeby zaistniec znowu swoimi pseudodzialaniami w Hucie-ciekawe co na to Minister Kultury?

20.06.2018, 10:43

Pani Ewa Bielecka (dawniej związana z władzami Krakowa, teraz filantropka) teren kupiła za bezcen, próbując wybudować na nim Kamienicę Teatralną. Wobec problemów m.in. z mieszkańcami przekazała w tym roku firmie Frax-Bud pełnomocnictwo. Inwestor ten jest znany z kontrowersyjnych budowli. Przykładów jest kilka:
- budowa osiedla "Na Zakolu Wisły", postawionego na terenie zalewowym
- zrównanie z ziemią fortu N-10 „Prądnik Biały”
- samowola budowlana na działce przy ul. Drozdowskich, polegająca na budowie bloków mimo pozwolenia na domy jednorodzinne
Firma ta lekceważy wiele przepisów, realizując politykę faktów dokonanych. Jej bezczelność sugeruje, że urzędnicy miejscy raczej jej sprzyjają w wielu sprawach. Stąd, nie jestem optymistą co do losów budynku Teatralne 19. Wskazuje na to kilka faktów:
- drzewa na tym terenie zostały uszkodzone poprzez nawiercenie,
- brak dostępu do informacji lub wręcz podawanie nieprawdy: robotnicy, wobec wątpliwości mieszkańców, z początku mówili o kładzeniu światłowodów, a miasto zaprzeczało o jakichkolwiek planach budowy w tym miejscu; wszelkie uzyskanie oficjalnych informacji wiąże się ze składaniem wniosków, które są rozpatrywane przez urzędników możliwie długo; na stronie dewelopera nie ma słowa o tym przedsięwzięciu, nawet skromnej wizualizacji
- Wydział architektury i urbanistyki nie przekazał mieszkańcom kompletu dokumentacji, bo podobno nią nie dysponuje w całości. Dziennik budowy, który był prowadzony przez ostatnie 11 lat (aby nie wygasło pozwolenie na budowę) wskazuje na ciągły remont. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie równoczesne udostępnienie budynku jako lokalu handlowo-usługowego.
- Kwestia samych pojazdów budowy to również śmierdząca sprawa. Na jednokierunkowej uliczce pod pobliskim blokiem dopuszczono ruch pod prąd dla ciężarówek. Do tego, nie wolno tam przemieszczać się pojazdom powyżej 3,5 tony, a jeżdżą tam o wiele cięższe, nawet ponad 20-tonowe. Miesiąc temu wyremontowana ulica Czuchajowskiego, główna arteria osiedla, szybko znów zamieni się w ruinę.
Zatem, zapewne okaże się, że nowy budynek będzie wyższy od okolicznych, bez wymaganej liczby miejsc parkingowych, w stylu odmiennym od otoczenia, kłócący się z koncepcją urbanistyczną całej dzielnicy. Teren wokół zostanie zaś zdewastowany przez roboty budowlane. Jak było we wcześniejszych tego typu przypadkach, nikt za nic nie będzie odpowiadał.

20.06.2018, 09:38

Urzędnicza mafia majchroskiego znów dała popalić mieszkańcom, kolejne cygaro gbura zostało odpalone. Znów przyzwolenie dla deweloperów na niszczenie miasta, a tutaj widzę, że mamy recydywistę w swoim fachu. Kolejny środkowy palec dla mieszkańców, żeby przypadkiem nie myśleli, że coś tu znaczą. Dla ludzi z Teatralnego i okolic - WALCZCIE o swoje, tutaj tylko w ten sposób jest szansa na to, żeby postawić na swoim. Na kolorowym już stoi dziura w ziemi i to tylko dzięki lokalnej ludności, która zablokowała tego raka.
Śmieszy mnie (nie) jak Inspektorat Nadzoru Budowlanego bada takie sprawy. Oni chyba jadą dorożką z Senegalu, żeby przypadkiem nie przeszkadzać deweloperowi. Jako krakus bardzo lubię Hutę i zawsze doceniałem jej walory architektoniczne. Przykro mi, że watacha urzędników na smyczy majchra niszczy kolejną dzielnicę - ale nagrody i premie z magistratu czekają na niezatapialnych..

20.06.2018, 09:21

masz edowody to sie zgłoś . bo ciebie ktoś poda do sądu za oczernianie . i zapłacisz jak jaki

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3