
Podgórze
Ofiary nazistów wspomina pomnik na Placu Bohaterów Getta, samego Schindlera specjalna galeria w budynku Fabryki Emalia, zaś w aptece pod Orłem działa muzeum poświęcone Tadeuszowi Pankiewiczowie, który przemycał lekarstwa dla więzionych Żydów.
Na zdjęciu: Fabryka Emalia Oskara Schindlera.

Piasek i ul. Dolne Młyny
Piasek to dawna jurydyka, a obecnie część dzielnicy Stare Miasto w Krakowie. Recenzent Lonely Planet zauważa, że choć nie brak tu atrakcji, turyści rzadko zaglądają w tę okolicę, bo najczęściej spieszą się w przeciwnym kierunku – z Rynku na Kazimierz.

Piasek i ul. Dolne Młyny
Tymczasem zdaniem Rory’ego Bolanda na Piasek warto zajść. Sercem okolicy jest ulica Dolnych Młynów, przy której zlokalizowanych jest wiele restauracji, popularnych wśród studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. To właśnie przy Dolnych Młynach turyści mogą poczuć bardziej lokalną i codzienną atmosferę Krakowa, której trudno przecież szukać wśród światowej sławy zabytków czy pomników wielkich wydarzeń historycznych. Do tego można tu dobrze zjeść i wypić – Boland szczególnie dobrze wspomina np. sernik w Pojnarówce i solidne porcje mięsnych dań w restauracji Kufle i Widelce.

Nowa Huta
Nowa Huta to szczególna atrakcja dla zagranicznych turystów, zwłaszcza tych z szeroko pojętego Zachodu, gdzie nie dotarł nigdy realny socjalizm.
Dzielnica to żywy pomnik minionej epoki komunizmu, jego wielkich ambicji, zaklętych w beton, i planów, które w przeszłości oplotły środkową i wschodnią Europę niewidzialnymi frontami zimnej wojny.
Na zdjęciu: pomnik Solidarności przy Placu Centralnym im. Reagana w Nowej Hucie.