Barometr Krakowski to kompleksowe badanie, w którym mieszkańcy szczegółowo mówią, co myślą o naszym mieście. W tegorocznej edycji badania przeprowadzono o 1109 wywiadów, a ich średni czas trwania wynosił 42 minuty. Każdy kwestionariusz zawierał kilkadziesiąt pytań m.in. o zadowolenie z usług publicznych, ocenę działań władz miasta, zaufanie do instytucji miejskich czy o skuteczność form uczestnictwa mieszkańców we wspólnym zarządzaniu miastem. W badaniu najliczniejszą grupę wiekową (46 proc.) stanowiły osoby w wieku 35-64 lata. Większość (58 proc.) to kobiety. 62 proc. ankietowanych zadeklarowała, że jest w związku małżeńskim. Single stanowili zaś mniej niż jedną czwartą ankietowanych. Pozostali to wdowcy, rozwodnicy i osoby w nieformalnych związkach. 66 proc. respondentów miała dzieci.
Co nas cieszy?
Wnioski? Aż 90 proc. osób jest zadowolonych z mieszkania w Krakowie. Dla porówniania w 2020 roku na to samo pytanie pozytywnie odpowiedziało 88 proc. ankietowanych, a w 2018 roku niewiele ponad 84 proc. Krakowianie niezmiennie od lat uważają, że to dobre miejsce do wychowywania dzieci (uważa tak 1043 respondentów), z atrakcyjnym centrum i dobrym poziomem edukacji ( odpowiednio 75 i 72 proc.) oraz atrakcyjną ofertą kulturalną i rozrywkową 75 proc.

Respondentom zadano pytania także o hipotetyczną możliwość wyprowadzki z Krakowa, 73 proc. z nich nie chciałoby się przeprowadzać do innego miasta.

Co nam przeszkadza?
Blisko połowa - 49 proc. - ankietowanych niezadowolona jest z kolei z kosztów życia. To o 13 proc. więcej niż przed dwoma laty. Bolączką doskwierającą respondentom jest także dostępności miejsc parkingowych. Niezadowolenie z tego powodu wyraziło 43 proc. ankietowanych. Mimo iż, że jest to wciąż wysoka liczba, to analizując wyniki z 2020 roku, widać, że w tym aspekcie sytuacja zmienia się na lepsze. Przed dwoma laty na takie samo pytanie negatywnie odpowiedziało bowiem 66 proc. badanych. Podobnie jest z jakością powietrza. Niezadowolenie w tej kwestii wyraża 40 proc, ankietowanych, podczas gdy w 2020 roku było ich o 18 proc. więcej.

Nie ufamy prezydentowi
Badania pokazały, że najmniej ufamy temu kto rządzi naszym miastem, a wiec prezydentowi. W pytaniu o zaufanie do publicznych jednostek zajął on ostatnie miejsce (51 proc.) Na drugim biegunie znalazła się policja (70 proc.) oraz krakowska służba zdrowia (68 proc.) Od lat nie zmienia się także zaufanie krakowian do strażników miejskich. Aż 28 proc. ankietowanych wyraża wobec nich nieufność.

Barometr Krakowski - wyniki badań
Priorytety niezmienne od lat
Walka z zanieczyszczeniami i zmniejszenie kosztów utrzymania w Krakowie to zdaniem mieszkańców priorytetowe zadania dla władz miasta. Krakowianie, zapytani o to, czym miasto powinno się zająć, niezmiennie od lat odpowiadają: powietrze (42 proc.) i koszty życia (33 proc.). W tym roku na trzecie miejsce wskoczyły parkingi (24 proc.), spychając na czwarte łatwość przemieszczania się po mieście (22 proc.).

Badani proszeni byli o wybór obecnie najważniejszych dla nich aspektów mieszkania pod Wawelem. Mieszkańcy najczęściej wskazywali, że jest to rynek pracy oraz łatwość przemieszczania się po mieście (po 27 proc).

Barometr Krakowski - wyniki badań
Badania potrzebne czy nie?
Ankiety takie jak Barometr, z jednej strony dają władzy podpowiedzi, w jakim kierunku powinna iść. Osobnym pytaniem jest, czy tak się dzieje. W 2018 roku przeprowadzenie badania kosztowało magistrat blisko 200 tys. złotych. Zadaliśmy pytania urzędnikom, ile na ten cel z miejskiej kasy przeznaczyli w tym roku. Na odpowiedzi czekamy.
Kraków. Astronomiczne ceny na festiwalu pierogów. Kwoty mogą...
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- 15 objawów, które świadczą o tym, że możesz być zakażony nowym subwariantem Omikronu
Największe pożary we Francji od stu lat
