https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Za dwa lata park na Kazimierzu. Mieszkańcy pomogą w jego tworzeniu [ZDJĘCIA]

Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Od 17 czerwca do końca grudnia magistrat będzie zbierał opinie od mieszkańców na temat ich wizji dzielnicy.

To ma być kres kiczu, chaosu i tandetnych reklam na Kazimierzu. Radni miejscy przyjęli uchwałę, zgodnie z którą urzędnicy magistratu mają rozpocząć prace nad utworzeniem Parku Kulturowego na obszarze Kazimierza i Stradomia.

- Park Kulturowy sprawdza się w Starym Mieście. Od wielu lat zabiegaliśmy o to, by podobnie było na Kazimierzu. Tam w oczy rzuca się m.in. problem agresywnych reklam i szyldów. Powinniśmy to uporządkować, by zachować klimat tej historycznej dzielnicy - podkreśla Tomasz Daros, miejski radny (Koalicja Obywatelska), a zarazem przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto, w której skład wchodzi Kazimierz.

Teraz czas na wykazanie się, mają miejscy urzędnicy. - Dla Wydziału Kultury jest to początek prawie dwuletniego procesu, który musimy przeprowadzić - mówi Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka magistrackiego wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznaje, że na początku trzeba będzie ogłosić przetarg na wykonawcę, który przygotuje plan ochrony dla obszaru Kazimierza ze Stradomiem. - Jest to głównie obszar wpisany na listę UNESCO, obok ścisłego centrum Krakowa. Granice Parku mamy wstępnie uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków - dodaje dyr. Doksa-Tverberg.

Od 17 czerwca do końca grudnia magistrat będzie zbierał opinie od mieszkańców na temat ich wizji Kazimierza. Równolegle będzie pracował zespół wyłoniony w drodze przetargu, który potrzebuje ok. 12 miesięcy na to, aby opracować plan ochrony dla tego obszaru. Gdy będzie gotowy, zostanie poddany konsultacjom społecznym. Następnie zostanie przygotowany projekt uchwały, który trafi pod obrady Rady Miasta Krakowa. - Przepisy o Parku Kulturowym na Kazimierzu obowiązywałyby najwcześniej od połowy 2021 roku - mówi dyr. Doksa-Tverberg.

Park Kulturowy dla Kazimierza i Stradomia to przepisy, które mają m.in. regulować wielkość i wygląd reklam, szyldów, witryn sklepów i lokali oraz ogródków kawiarnianych. Park ma też uporządkować ruch meleksów - poprzez uregulowanie ich liczby i wyglądu oraz wyznaczenie tras przejazdu. Jednym z celów Parku jest także ochrona krajobrazu, tak, by nowe obiekty nie zasłaniały widoku na zabytki.

Jednym z obszarów, które miałyby zostać objęte ochroną, jest bulwar wiślany po stronie Kazimierza. Będą mogły pozostać tam barki gastronomiczne, których właściciele mają na to podpisaną umowę z miastem. Nowe przepisy nie pozwalałyby jednak na cumowanie kolejnych barek czy też jednostek z nowymi funkcjami, np. hotele. Dokument nie dopuszczałby też wprowadzania na Kazimierzu kolejek (np. w kształcie smoka) przewożących ludzi.

O uporządkowanie przestrzeni na Kazimierzu od lat zabiegali radni z Dzielnicy I. Główne problemy na Kazimierzu to m.in. chaotyczne reklamy, neony, przypadkowy handel obwoźny, budki i stoiska gastronomiczne, rozrastające się ponad wyznaczony teren ogródki kawiarniane. Wszystko może rozwiązać Park Kulturowy, tak jak w ścisłym centrum Krakowa, gdzie obowiązuje od 2012 r.

Władze Krakowa już siedem lat temu obiecywały, że Kazimierz to kolejny teren, na którym przestrzeń będzie chroniona. Problemem był jednak brak miejscowego planu zagospodarowania dla tej części miasta, ale w końcu taki dokument został uchwalony w 2017 r.

Zabytki Kazimierza wraz ze ścisłym Starym Miastem i Wawelem zostały zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1978 r. W 1994 roku Kazimierz wraz ze Starym Miastem, Wawelem, Stradomiem, Piaskiem, Podgórzem i Nowym Światem został uznany za pomnik historii.

Od wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga usłyszeliśmy niedawno: - Przedstawiciele UNESCO wielokrotnie sprawdzali, na ile Kraków respektuje założenia związane z wpisem na tę listę. A kiedy do nas przyjeżdżają, to jesteśmy indagowani: „A co z Kazimierzem?”. Zwracają mocno uwagę na to, że to dobrze zachowana historyczna żydowska dzielnica, wymagająca ochrony.

Park Kulturowy Stare Miasto zasięgiem obejmuje historyczne centrum miasta i wzgórze wawelskie. Obowiązują tam zakazy i ograniczenia m.in. w zakresie prowadzenia robót budowlanych, umieszczania nośników reklamowych i informacji wizualnej. Zabronione jest tam nachalne rozdawanie ulotek informujących o ofercie klubów erotycznych i reklamowania niektórych lokali i usług poprzez noszenie przez promotorów różnego rodzaju kostiumów i przebrań (np. motyle, kufel piwa, człowiek lustro).

Ograniczono też uciążliwą, agresywną emisję obrazów, dźwięków i światła do przestrzeni publicznej. Zakazano podświetlania okien kondygnacji powyżej parteru światłem o jaskrawych barwach, a także handel m.in. góralskimi ciupagami czy też szalikami (np. Bayernu Monachium), oferowanymi na stoiskach z pamiątkami. W handlu obwoźnym dopuszczono tylko sprzedaż certyfikowanych obwarzanków krakowskich, pamiątek związanych z Krakowem i jego tradycją. Regulacje dotyczące meleksów objęły natomiast m.in. wymagania co do ich wyglądu i kolorystyki.

Park Kulturowy Nowa Huta to przygotowywany dokument, który ma objąć zasięgiem centrum tej dzielnicy, obszar nad Zalewem Nowohuckim, klasztor Cystersów w Mogile wraz z otoczeniem, rejony szpitala im. Żeromskiego oraz Nowohuckiego Centrum Kultury. Plan dotyczyłby głównie uporządkowania reklam na elewacjach budynków pod względem formy, wielkości i sposobu ich umieszczania. Powstał projekt uchwały o utworzeniu Parku, który jest opiniowany przez wojewódzkie władze konserwatorskie. Dokument ma być też konsultowany z mieszkańcami. Plany są takie, by Park Nowa Huta zaczął obowiązywać na przełomie 2020 i 2021 r.

WIDEO: Uwaga na kleszcze w miastach. "Nie mamy już srogich zim"

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
BydlakzKrakowa
Ten syf, brud i zaraza to jest nadal istniejące , prawdziwe! " dziedzictwo kulturowe" żydków. Tak tam było od wieków i nic się nie zmieniło. Normalny człowiek, jak nie musi, to tam nie idzie. I nich się kotłują w syfie i brudzie współczesne menele. Niech siedzą okłoliteratunyje żeńczyny, pedały, narkomani i podobne wynalazki. Nie życzę sobie wydawać pieniędzy podatników na oszalały syf. No chyba że będzie jak z dokami w Londynie. A to proszę bardzo!!
k
krakowski_jamnik0
ta, sprawdza się na starym mieście :D Dobry dowcip. zakaz wjazdu dla meleksów bez zezwolenia, którego nikt nie przestrzega, jeszcze więcej naganiaczek do burdeli niż wcześniej (tyle że bez parasolek), taka ilość lumpów, meneli, pijaków śpiących na plantach, że aż strach przejść. W strefie P1 nikt nie panuje nad parkującymi samochodami bez zezwolenia. Nastawiane stolików tak, że nie da się chodzić po całym centrum. Takiego bałaganu nie było tu od 20 lat. Pijani, wydzierający się angole, których nawet nie ma kto upomnieć.. No piękny park kulturowy, polecam!
S
Smok
Straszne dziadostwo! Zdjęcie nr 1 konkursowe! Brawo pani Anno!
G
Gość
"Zwracają mocno uwagę na to, że to dobrze zachowana historyczna żydowska dzielnica, wymagająca ochrony". Panowie redaktorzy(ny) nie odrobili zadania domowego. Kazimierz nigdy nie był dzielnicą żydowską, na jego terenie owszem była gmina żydowska, ale była ona usytuowana na terenie dawnego miasta Kazimierz. Panowie Dybała i Tymczak chyba nigdy nie byli na Kazimierzu skoro piszą takie farmazony. Polecam to poprawić, bo pali w oczy.
T
The Observer
2019-06-15T09:59:40 02:00, The Observer:

Sugestia - likwidacja dwóch przybytków PT Jana Sz. oraz usunięcie namolnych panien, które molestują niemalże wszystkich mężczyzn.

Szkoda, że na zdjęciu nie uwieczniono jednego z nich, który się mieści 5m w prawo od Pijalni i Kraftowego

Miałem na myśli uwiecznienie przybytku, a nie panów - ale wybaczcie, to przez ten upał ;)

T
The Observer
Sugestia - likwidacja dwóch przybytków PT Jana Sz. oraz usunięcie namolnych panien, które molestują niemalże wszystkich mężczyzn.

Szkoda, że na zdjęciu nie uwieczniono jednego z nich, który się mieści 5m w prawo od Pijalni i Kraftowego
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska