Za kilka dni, 20 października, ma się rozpocząć kolejny etap prac związanych z remontem Kossakówki. Do budynku wejdzie firma ARCO System, generalny wykonawca prac remontowych. 4 października oświęcimska firma podpisała umowę z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, organizatorem Muzeum rodziny Kossaków.
Jednak zanim budynek odzyska dawny blask, minie jeszcze wiele miesięcy. Planowane zakończenie remontu ma nastąpić najpóźniej wiosną 2026 roku. Już dziś możemy zobaczyć na wizualizacjach przygotowanych przez krakowskie Studio Architektoniczne LEM, jak w przybliżeniu będzie wyglądała willa Kossaków po remoncie.
Jak zaznacza Adrian Kowalski z MOCAK-u, wizualizacje przedstawiają rodzaju "roboczego podglądu", m.in. kolor elewacji będzie ustalany na komisji konserwatorskiej.
- To dla nas ogromny sukces i ważny krok w kierunku uratowania tego zabytku. Kossakówka to miejsce wyjątkowe, o bogatej historii i kulturze. Chcemy, aby w przyszłości stała się ona ważnym punktem na mapie Krakowa i miejscem, w którym każdy może poznać historię rodziny Kossaków i ich twórczość - deklaruje ARCO System. - Prace remontowe rozpoczną się wkrótce. W tym czasie budynek zostanie gruntownie przebudowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstaną również nowe przestrzenie wystawiennicze i edukacyjne.
Muzeum rodziny Kossaków
- Zbuduję świecką kaplicę rodziny Kossaków – deklarowała Maria Anna Potocka. - To będzie miejsce, które pokaże, jak pewien zespół napięcia twórczego przenosi się z jednej osoby na drugą. Kossakówka była tyglem inspiracyjnym i twórczym – to ciekawy fenomen społeczny, że każda kolejna osoba czuła się w obowiązku być twórcą. To wszystko tu pokażemy.
Przypomnijmy, muzeum będzie poświęcone historii całej rodziny: Juliusza Kossaka, Zofii Kossak-Szczuckiej, Simony Kossak, Wojciecha Kossaka oraz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jerzego i Wojciecha Kossaków. Ma nawiązywać do monograficznych muzeów Krakowa takich jak Dom Matejki czy Dom Mehoffera.
Całkowita powierzchnia budynku to 440m2, z czego 200 m2 ma zająć powierzchnia wystawiennicza, na którą złożą się, m.in. salon, pokoje Juliusza, Wojciecha i Jerzego, pokój pisarek biblioteka, ekspozycja prezentująca eksponaty archeologiczne, jakie zostały odkryte podczas prac zabezpieczających: bruk i szkielet (wciąż trwają prace nad datowaniem obiektów).
- Muzeum będzie rekonstrukcją przeszłości, ale w odmiennym stylu, np. kiedy mieszkali tu malarze, na ścianach wisiały obrazy innych, w muzeum będą wisiały ich obrazy. Planujemy jeden współczesny sygnał, w najnowszej części budynku z 1980 roku znajdzie się rodzaj white cube`a, gdzie zostaną pokazane niektóre obrazy we współczesnej wersji ekspozycyjnej – wyjaśniała dyrektorka MOCAK-u.
13 mln zł to koszt, w którym ma się zamknąć remont, przystosowanie do celów muzealnych i wyposażenie muzeum rodziny Kossaków, 6,5 mln zł na remont Kossakówki wyłoży Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
Polska branża gier komputerowych jest światową potęgą!
