Kamienicę zaprojektował Ignacy (Izaak) Bierer, stojący także za kilkudziesięcioma innymi realizacjami w mieście. Jego projektu są wzniesione w okresie międzywojennym m.in. domy przy ul. Karłowicza 9 i 11, kamienice przy ul. Kościuszki 30, przy ul. Królewskiej 54 i Urzędniczej 47 (narożna), ul. Pawlikowskiego 4 czy przy ulicy św. Stanisława 8, gdzie na elewacji budynku z 1937 r. widnieje godło przedstawiające "Dar Pomorza".
Modernistyczna kamienica z ul. Kolberga 16 nie jest wpisana do rejestru zabytków, natomiast - ze względu na jego walory historyczne i architektoniczne - figuruje w gminnej ewidencji zabytków Krakowa. Odrestaurowała ją teraz firma Money Square Investment.
- Kamienica została zaprojektowana w stylu umiarkowanego modernizmu, wykończona szlachetnym tynkiem barwionym w masie, z balkonami i balustradami. Z pewnością uwagę zwraca także jej czteroosiowa fasada, a od ulicy Żuławskiego - trzyosiowa. Na klatkę schodową prowadzą przeszklone drzwi wahadłowe. Posadzka lastriko utrzymana jest w stylu charakterystycznym dla międzywojnia. Odnowiliśmy elewację oraz części wspólne - mówi Łukasz Nikliński, prezes zarządu Money Square Investment.
Inwestorzy postanowili przy tym nawiązać do praktykowanej w Krakowie historycznej tradycji umieszczania godła na budynkach mieszkalnych. Rzeźbione godła miały różną tematykę, najczęściej mówiły o właścicielach domów, odnosiły się do ich profesji lub pasji i zamiłowań. Przy Kolberga 16 pojawiło się godło z kwiatami.
- Patronem ulicy jest Oskar Kolberg, wybitny polski etnograf i folklorysta, dlatego na elewacji frontowej została umieszczona płaskorzeźba nawiązująca do jego opus magnum, kilkudziesięciotomowego cyklu monografii regionalnych "Lud" - tłumaczy prezes Łukasz Nikliński.
Budynek w ramach remontu został także dostosowany do potrzeb do potrzeb osób mających ograniczenia ruchowe - dzięki zamontowaniu windy. Jak podkreśla przedstawiciel inwestora, jest to rzadkością przy tego typu projektach.
- To piękna zabytkowa kamienica, ale jednocześnie chcieliśmy proces rewitalizacji połączyć z usunięciem z niej barier architektonicznych. Zamontowanie dźwigu, zgodnie ze wszelkimi procedurami, było sporym wyzwaniem, ale dzięki temu budynek jest teraz w pełni dostępny na przykład dla osób na wózkach - mówi Łukasz Nikliński.
Główna część kamienicy została już całkowicie wyremontowana i sprzedano w niej wszystkie mieszkania. Obecnie trwa modernizacja poddasza, gdzie zostaną zaaranżowane kolejne mieszkania.
Sytuacja pracownika na rynku pracy

- Ta dzielnica Krakowa przeszła ogromną metamorfozę! Dawniej były tu... pola
- Tu zakupów już nie zrobimy. Te sklepy zniknęły na dobre z krakowskich galerii
- TOP 10 miejsc na zimową wycieczkę w okolicach Krakowa!
- Oto 10 powodów, przez które życie w Krakowie bywa nieznośne
- Zobacz najpiękniejsze kreacje z małopolskich studniówek 2023 cz. II