https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zbliża się Europejski Tydzień Mobilności

Patrycja Puszczewicz
ViewApart / gettyimages.com
Już 16 - 22 września odbędzie się Europejski Tydzień Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu). Wydarzeniu będzie przyświecać hasło "Lepsze połączenia/Better connections". Uwieńczeniem będzie jak co roku Dzień bez samochodu.

Inicjatorem wydarzenia jest Komisja Europejska – Dyrekcja Generalna ds. Mobilności i Transportu, a celem akcji jest przekonanie podróżujących do ekologicznych form transportu, w trosce o nasze środowisko. Warto zmienić niekorzystne dla zdrowia i natury przyzwyczajenia. Co oznacza tegoroczne hasło? Ma ono na celu podkreślenie i wspieranie relacji między ludźmi i miejscami, co z kolei zapewnia transport publiczny. Pięć filarów „Lepszych połączeń” to: Ludzie, Miejsca, Pakiety, Planowanie i Polityka.

W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności 18 września odbędzie się impreza plenerowa "Hulajnogą czy rowerem – bądź krakowskim bohaterem!". Event będzie miał miejsce na terenie Szkolnego Miasteczka Rowerowego przy Szkole Podstawowej nr 101 im. H.Ch.Andersena (Nowa Huta).

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji pomogą uczestnikom poznać tajniki bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych jednośladami. Zaciekawieni będą mogli także odwiedzić wnętrze elektrycznego radiowozu policyjnego.

W planie także konkursy z nagrodami. W jednostce miejskiej Klimat-Energia-Gospodarka Wodna będzie można spróbować swoich sił w wielkoformatowej Grze z klimatem i zgarnąć upominki. O wspaniałej zabawie nie wspominając!

Europejski Tydzień Mobilności wszedł w życie 2002 roku, a pierwsza jego edycja przyciągnęła ponad 400 samorządów z 23 krajów. Akcja cieszy się dużym sukcesem - coraz więcej mieszkańców decyduje się na podróżowanie rowerem lub hulajnogą, a pokonując małe odległości wybiera spacer. To także motywacja dla władz miasta, by zadbać o rozwój infrastruktury drogowej, choćby poprzez inwestycje w ścieżki rowerowe. Na popularności zyskują także rowery i hulajnogi miejskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Rowery i hulajnogi sa niebezpieczne, zwłaszcza wśród duzych pojazdów (np. autobusów). lepiej promować - do pracy, do szkoły, na uczelnię - auobusoem. Niech autobusy miejskie kursują cześciej i niech mają pierwszeństwo na sygnalizacjach świetlnych (zielone 'z marszu') i przed pieszymi i rowerzystami. Pieszy na pasach - powiinien być ryk trąby autobusu!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska