https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zbliża się Festiwal Tańców Dworskich. "Będziemy próbowali roztańczyć całe miasto"

Julia Kalęba
Niebawem w Krakowie rozpocznie się 23. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”.
Niebawem w Krakowie rozpocznie się 23. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”. fot. Sebastian Dudek
Po raz 23. tancerze Baletu Cracovia Danza wyjdą na ulice miasta, by między zabytkami Krakowa i wśród przechodniów zaprezentować najpiękniejsze tańce dworskie. Tegoroczna edycja skupi się na temacie komedii–baletu łączącym dworskie widowiska, komedię i taniec.

Nie róbmy zapasów, szukajmy promocji KOMENTARZ

od 16 lat

23. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza" będzie się odbywał w dwa ostatnie tygodnie miesiąca, między 16 a 31 lipca. Zainauguruje go na scenie na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego o godz. 19 spektakl "Szachy" według Jana Kochanowskiego, w którym spotykają się poezja, pantomima i tańce renesansowe. Drugim spektaklem prezentowanym w trakcie festiwalu będzie najnowsze przedstawienie baletu - "Pan Molier prosi do tańca", które będzie można zobaczyć tydzień później, 23 lipca o godz. 20, na Rynku Głównym. W widowisku przygotowanym z okazji 400. urodzin Moliera wystąpi gościnnie mistrz francuskiego tańca barokowego Francois Dollé.

Festiwal sprawia, że w drugiej połowie lipca Kraków staje się sercem tańca dworskiego. Każdego roku z tej okazji do naszego miasta przybywają mistrzowie tańca, zespoły taneczne, teatralne, muzyczne, przybywają również uczniowie - wylicza Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa. - Szczególny urok tego wydarzenia tkwi w połączeniu tańca dworskiego, muzyki, teatru. Tkwi również w prezentacji tych dziedzin w najpiękniejszych miejscach naszej przestrzeni publicznej - dodaje.

Wieczór 23 lipca zakończy wspólne z publicznością odtańczenie poloneza, które poprowadzi Romana Agnel, a Rynek Główny na tę chwilę stanie się największą salą balową świata. Ale tancerze Cracovii Danzy pojawią się także w Ogrodzie Botanicznym UJ (27 lipca) oraz w Muzeum Książąt Czartoryskich (29 lipca). W ten sposób Balet będzie kontynuował cykl festiwalowy "Kraków tańcem malowany", który jest pretekstem do prezentacji tańców historycznych w mniej oczywistych, ale równie pięknych i zabytkowych przestrzeniach oraz wchodzenia z nimi w dialog. Po raz pierwszy natomiast Cracovia Danza pojawi się również przed Galerią Krakowską, na wspomnianym placu Nowaka-Jeziorańskiego, wpisując się w "lato kulturalne Galerii Krakowskiej".

Taniec dworski, na początku wydawałoby się elitarny, być może zamknięty tylko dla jakiejś wąskiej grupy odbiorców i wykonawców, okazuje się jednak wydarzeniem, które błyszczy. Błyszczy nie tylko w Krakowie i nie tylko w miejscach zabytkowych. Widzimy również duże zainteresowane spektaklami wśród młodych i także w takich niekonwencjonalnych przestrzeniach - podkreśla Romana Agnel, dyrektor artystyczny Festiwalu. - Widzowie oglądając nasze spektakle, mają możliwość przeniesienia się w inne epoki, przeżycia emocji z nami; z tańcem, który prezentowany jest w kostiumach, który zanurzony jest w poszczególnych epokach i historiach.

Festiwal to także pokazy mody i warsztaty. Między 18 a 22 lipca przy ul. Filipa 6 odbędą się warsztaty tańców dworskich "Kraków tańczy", które poprowadzą znani mistrzowie tańca: Marie-Claire Bär Le Corre (francuski taniec renesansowy), Pierre-François Dollé (taniec barokowy) oraz Leszek Rembowski (dawny taniec polski). Podobnie jak w roku ubiegłym, od 18 lipca odbywać się także będą czterodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży "Kraków tańczy pod Wawelem". Te spotkania z tańcem adresowane są do najmłodszych mieszkańców Krakowa, turystów a także gości z Ukrainy. Wstęp na te półtoragodzinne zajęcia odbywające się na stadionie przy Placu na Groblach jest bezpłatny, ale uczestnictwo wymaga wypełnienia formularza zgłoszeniowego.

Wzorem zeszłego roku zaplanowany został (18-22 lipca) także kurs mistrzowski tańca barokowego dla uczniów państwowych szkół baletowych. Uczestnicy tych zajęć będący stypendystami Baletu Cracovia Danza, będą mogli doskonalić swe możliwości pod okiem takich artystów, jak Pierre-Francois Dollé, Marie-Claire Bär Le Corre, Romana Agnel, Alina Towarnicka, Florence Gaillard oraz Nikoleta Giankaki i Dariusz Brojek. Na finał stypendyści wystąpią u boku zawodowych tancerzy w przedstawieniu "Pan Molier prosi do tańca".

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zbigniew Rusek
Lipiec nie jest dobrym terminem, z uwagi na upały (lipiec i czerwiec to najgorętsze miesiące). Po obecnym zelżeniu upały mogą wrócić na przełomie 2-giej i 3-ciej dekady miesiąca.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska