Nie róbmy zapasów, szukajmy promocji KOMENTARZ

23. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza" będzie się odbywał w dwa ostatnie tygodnie miesiąca, między 16 a 31 lipca. Zainauguruje go na scenie na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego o godz. 19 spektakl "Szachy" według Jana Kochanowskiego, w którym spotykają się poezja, pantomima i tańce renesansowe. Drugim spektaklem prezentowanym w trakcie festiwalu będzie najnowsze przedstawienie baletu - "Pan Molier prosi do tańca", które będzie można zobaczyć tydzień później, 23 lipca o godz. 20, na Rynku Głównym. W widowisku przygotowanym z okazji 400. urodzin Moliera wystąpi gościnnie mistrz francuskiego tańca barokowego Francois Dollé.
Festiwal sprawia, że w drugiej połowie lipca Kraków staje się sercem tańca dworskiego. Każdego roku z tej okazji do naszego miasta przybywają mistrzowie tańca, zespoły taneczne, teatralne, muzyczne, przybywają również uczniowie - wylicza Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa. - Szczególny urok tego wydarzenia tkwi w połączeniu tańca dworskiego, muzyki, teatru. Tkwi również w prezentacji tych dziedzin w najpiękniejszych miejscach naszej przestrzeni publicznej - dodaje.
Wieczór 23 lipca zakończy wspólne z publicznością odtańczenie poloneza, które poprowadzi Romana Agnel, a Rynek Główny na tę chwilę stanie się największą salą balową świata. Ale tancerze Cracovii Danzy pojawią się także w Ogrodzie Botanicznym UJ (27 lipca) oraz w Muzeum Książąt Czartoryskich (29 lipca). W ten sposób Balet będzie kontynuował cykl festiwalowy "Kraków tańcem malowany", który jest pretekstem do prezentacji tańców historycznych w mniej oczywistych, ale równie pięknych i zabytkowych przestrzeniach oraz wchodzenia z nimi w dialog. Po raz pierwszy natomiast Cracovia Danza pojawi się również przed Galerią Krakowską, na wspomnianym placu Nowaka-Jeziorańskiego, wpisując się w "lato kulturalne Galerii Krakowskiej".
Taniec dworski, na początku wydawałoby się elitarny, być może zamknięty tylko dla jakiejś wąskiej grupy odbiorców i wykonawców, okazuje się jednak wydarzeniem, które błyszczy. Błyszczy nie tylko w Krakowie i nie tylko w miejscach zabytkowych. Widzimy również duże zainteresowane spektaklami wśród młodych i także w takich niekonwencjonalnych przestrzeniach - podkreśla Romana Agnel, dyrektor artystyczny Festiwalu. - Widzowie oglądając nasze spektakle, mają możliwość przeniesienia się w inne epoki, przeżycia emocji z nami; z tańcem, który prezentowany jest w kostiumach, który zanurzony jest w poszczególnych epokach i historiach.
Festiwal to także pokazy mody i warsztaty. Między 18 a 22 lipca przy ul. Filipa 6 odbędą się warsztaty tańców dworskich "Kraków tańczy", które poprowadzą znani mistrzowie tańca: Marie-Claire Bär Le Corre (francuski taniec renesansowy), Pierre-François Dollé (taniec barokowy) oraz Leszek Rembowski (dawny taniec polski). Podobnie jak w roku ubiegłym, od 18 lipca odbywać się także będą czterodniowe warsztaty dla dzieci i młodzieży "Kraków tańczy pod Wawelem". Te spotkania z tańcem adresowane są do najmłodszych mieszkańców Krakowa, turystów a także gości z Ukrainy. Wstęp na te półtoragodzinne zajęcia odbywające się na stadionie przy Placu na Groblach jest bezpłatny, ale uczestnictwo wymaga wypełnienia formularza zgłoszeniowego.
Wzorem zeszłego roku zaplanowany został (18-22 lipca) także kurs mistrzowski tańca barokowego dla uczniów państwowych szkół baletowych. Uczestnicy tych zajęć będący stypendystami Baletu Cracovia Danza, będą mogli doskonalić swe możliwości pod okiem takich artystów, jak Pierre-Francois Dollé, Marie-Claire Bär Le Corre, Romana Agnel, Alina Towarnicka, Florence Gaillard oraz Nikoleta Giankaki i Dariusz Brojek. Na finał stypendyści wystąpią u boku zawodowych tancerzy w przedstawieniu "Pan Molier prosi do tańca".
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?