https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wawelskie misterium: In motu - spotkanie muzyki, tańca i historii 16 kwietnia w ramach Festiwalu Misteria Paschalia

Paweł Gzyl
Misteria Paschalia
Misteria Paschalia J. Gałuszka
Zwiedzający historyczne komnaty Zamku Królewskiego w Krakowie staną się świadkami niecodziennego widowiska. Wawelskie misterium: In motu – wydarzenie łączące w sobie muzykę dawną, barokowy taniec i majestat królewskich wnętrz – odbędzie się 16 kwietnia w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Misteria Paschalia.

Wydarzenie podzielone jest na dwie części. Pierwsza ma formę artystycznego spaceru po trzech historycznych salach Wawelu: Poselskiej, pod Zodiakiem oraz pod Orłem. W każdej z nich równocześnie odbywać się będą unikalne prezentacje artystyczne, w których muzyka francuskich mistrzów baroku – Lully’ego, Campry, Marais’go, Couperina i Rebela – spotka się z kunsztem choreograficznym epoki Króla Słońce.

W Sali Poselskiej pod słynnymi renesansowymi głowami usłyszymy dźwięki klawesynu i fletu w wykonaniu Andrzeja Zawiszy i Radosława Orawskiego. W Sali pod Zodiakiem zaprezentuje się zespół Le Grand Ballet pod kierownictwem Matthieu Franchina. Z kolei w Sali pod Orłem Aleksander Mocek oczaruje publiczność wirtuozerską grą na klawesynie. Występom towarzyszyć będzie balet Les Corps Éloquents pod przewodnictwem Huberta Hazebroucqa, który zaprezentuję harmonijne połączenie dźwięku i ruchu.

Druga część wydarzenia zgromadzi wszystkich uczestników w reprezentacyjnej, największej z wawelskich komnat Sali Senatorskiej, gdzie {oh!} Orkiestra pod kierownictwem artystycznym Martyny Pastuszki wraz z kontratenorem Piotrem Olechem, wykona poruszający program, związany swą tematyką z okresem Wielkiego Tygodnia. Usłyszymy melancholijny lament Johanna Christopha Bacha "Ach, dass ich Wassers g’nug hätte" oraz pełne duchowej intensywności "Stabat Mater" Antonia Vivaldiego.

„Wawelskie misterium: In motu" to nie tylko koncert, ale prawdziwe doświadczenie wielowymiarowej sztuki, gdzie historyczna przestrzeń, muzyka i taniec stworzą niezapomniane przeżycie estetyczne” – podkreślają organizatorzy.

Wydarzenie jest jednym z najważniejszych punktów tegorocznej edycji festiwalu Misteria Paschalia, który tym samym już po raz drugi angażuje się we współpracę z Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Tegoroczna edycja jednej z najważniejszych imprez poświęconych muzyce dawnej w Europie będzie trwała osiem dni od 13 do 20 kwietnia. Pod kierownictwem artystycznym Vincenta Dumestre’a odbiorcy doświadczą podróży przez muzykę dawnych wieków, pełną zarówno uznanych arcydzieł, jak i dzieł odkrywanych na nowo.Tegoroczna edycja festiwalu zgromadzi ponad 100 artystów z kilku krajów Europy, oferując klimatyczne koncerty, ale również wydarzenia poszerzające wiedzę o muzyce dawnej i instrumentarium sprzed wieków. Wszystkie wydarzenia odbędą się w najpiękniejszych krakowskich przestrzeniach, łącząc historyczne dziedzictwo miasta z najwyższej klasy wykonaniami.

Program tegorocznego Festiwalu Misteria Paschalia uzupełni Winds Days – czterodniowe święto instrumentów dętych, podczas którego w Pałacu Potockich w ramach wystawy, warsztatów, wykładów i koncertów kameralnych zostanie zaprezentowanych około 120 ich historycznych egzemplarzy. To będzie wyjątkowa okazja do spotkań z najwybitniejszymi instrumentalistami, kolekcjonerami i budowniczymi dawnych instrumentów dętych.

Bilety i karnety dostępne są na stronie internetowej KBF:bilety i w aplikacji KBF:plus. Więcej informacji o programie na stronie festiwalu Misteria Paschalia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska