MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Żeby ominąć dźwig, podziemny ciepłociąg musi wykonać slalom [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Na rogu Miodowej i Jakuba stoi dźwig, więc z rurami trzeba przejść na drugą stronę ulicy. Miejmy nadzieję, że wykopy się gdzieś spotkają!
Na rogu Miodowej i Jakuba stoi dźwig, więc z rurami trzeba przejść na drugą stronę ulicy. Miejmy nadzieję, że wykopy się gdzieś spotkają! Fot. Anna Kaczmarz
Sieć ciepłownicza na ul. Miodowej musi zostać poprowadzona na drugą stronę ulicy, by ominąć... dźwig. Mieszkańcy Kazimierza są tym oburzeni, jak również faktem, że nie ma decyzji o przyłączeniu do ciepłociągu szkoły.

- To kuriozalna sytuacja - komentują krakowianie inwestycję Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Nie mogą pojąć, jak to się stało, że od dawna planowano budowę sieci ciepłowniczej na ul. Miodowej, a mimo to zarząd dróg zezwolił na ustawienie dźwigu na trasie, na której miał być ułożony rurociąg. Skutek jest taki, że z powodu prywatnego inwestora, stawiającego z pomocą żurawia budynek mieszkalny, trzeba na odcinku 20 metrów zmieniać przebieg miejskiego rurociągu.

Okoliczni mieszkańcy uważają, że ktoś z magistratu powinien za to odpowiedzieć. W Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie nie widzą problemu. Wyjaśniają, że przecież MPEC zostało poinformowane o dźwigu, co „pozwoliło MPEC dostosować przebieg sieci”.

Na tym nie koniec absurdów. To, że powstaje miejski ciepłociąg, nie jest na razie jednoznaczne z przyłączeniem go do miejskiej szkoły z ul. Miodowej. Dyrekcja placówki opowiada się za takim rozwiązaniem, ponieważ kocioł gazowy ogrzewający budynek jest już stary. W MPEC zapewniają, że tak się stanie, ale w szkole ciągle nie mają decyzji urzędu. Do akcji wkroczyli radni z dzielnicy I, którzy zawnioskowali do prezydenta Krakowa o pilne podłączenie podstawówki do rur ciepłowniczych.

Klarnet bosy, czyli czy umiesz kląć po krakosku [cz. II]

Mieszkańcy Kazimierza są oburzeni tym, co się dzieje na ul. Miodowej. Układana jest tam sieć ciepłownicza i w jednym miejscu rury trzeba poprowadzić drugą stroną ulicy, by ominąć dźwig służący do budowy prywatnego budynku. Kontrowersje budzi też to, że nie ma pewności, czy do ciepłociągu zostanie podłączona szkoła.

- To zupełny brak koordynacji działań miejskich jednostek - komentuje jeden z mieszkańców. - Zarząd dróg wydał zgodę na ustawienie dźwigu, który służy prywatnej inwestycji, i przez to nie można prosto poprowadzić miejskiej sieci cieplnej tylko trzeba przechodzić z nią na drugą stronę ulicy - dodaje.

W rejonie skrzyżowania ul. Miodowej z ul. Jakuba i Brzozową rozpoczęto wykopy pod dalszy odcinek sieci ciepłowniczej, ale nie zostanie ona poprowadzona na wprost, a po drugiej stronie ulicy. Powód tego jest taki, że na rogu ul. Miodowej i Jakuba trwa budowa budynku mieszkalnego i dla jej potrzeb postawiono dźwig, zajmujący część chodnika i ulicy.

Co ciekawe, dalej, w stronę ul. Bożego Ciała, prace związane z układaniem sieci ciepłowniczej są prowadzone po stronie ul. Miodowej, przy której stoi dźwig.

- Robimy tak, jak jest w projekcie. Jak oba wykopy się spotkają, to trzeba zrobić imprezę - żartują robotnicy.

O wyjaśnienia poprosiliśmy Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

- Na początku sierpnia rozpoczęła się budowa ciepłociągu w ul. Miodowej, od skrzyżowania z ul. Brzozową w kierunku ul. Bożego Ciała. Ze względu na to, że w tym rejonie prace prowadzi inny inwestor i został ustawiony dźwig, na odcinku 20 metrów zmieniono trasę przebiegu rurociągu - przyznaje Renata Krężel z MPEC. Zaznacza, że zmiana trasy ciepłociągu nie wpłynie na termin zakończenia prac, które wyznaczono na 28 września.

W ZIKiT nie widzą problemu. - Inwestor wystąpił o zajęcie pasa drogowego na ustawienie dźwigu przed planowanymi pracami MPEC - wyjaśniają w ZIKiT. - MPEC został poinformowany o dźwigu, co pozwoliło dostosować przebieg sieci, bez opóźnienia inwestycji - dodają.

Decyzja na ustawienie dźwigu obowiązuje od 8 maja do 31 października 2018 r.

Tłumaczenia ZIKiT zupełnie nie przekonują mieszkańców. - O planach MPEC mówiło się dużo wcześniej. Rozkopywana jest droga, ZIKiT powinien więc je znać i nie godzić się na dźwig, tym bardziej że żuraw przenosi materiały nad głowami przechodniów - komentuje jeden z mieszkańców.

Na tym nie koniec problemów. Radni z Dzielnicy I Stare Miasto podjęli uchwałę, w której zwrócili się do prezydenta Krakowa, by w trybie pilnym zobowiązał Miejskie Centrum Obsługi Oświaty do podłączenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3z ul. Miodowej do nowej miejskiej sieci ciepłowniczej. - Niezrozumiałe jest, dlaczego do tej pory o tym nie zadecydowano, tym bardziej że kierownictwo szkoły sygnalizowało konieczność wymiany obsługującej obiekt kotłowni gazowej - komentuje radny z Dzielnicy I Jacek Balcewicz.

Barbara Czepiel, dyrektor ZSP nr 3, przyznaje: - Kocioł gazowy nadaje się do wymiany. Chętnie skorzystalibyśmy z sieci ciepłowniczej.

Decyzje w tej sprawie należą jednak do urzędu. Zwróciliśmy się do magistratu o wyjaśnienia, czekamy na odpowiedź.

Natomiast Renata Krężel przekonuje, że obiekty ZSP nr 3 zostaną przyłączone do miejskiego systemu ciepłowniczego.

Więcej ciepła na Kazimierzu

Prace realizowane na zlecenie MPEC, związane z układaniem sieci ciepłowniczej na ul. Miodowej, prowadzone są w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Krakowie. Program obejmuje m.in. dzielnicę Kazimierz. Sieci cieplne powstały tam w tym roku przy ul. Berka Joselewicza, Brzozowej (dwa odgałęzienia w kierunku ul. Dietla), a teraz trwa budowa rurociągu od ul. Halickiej, wzdłuż ul. Miodowej, do skrzyżowania z ul. Brzozową. Dalej sieć cieplna będzie budowana w ul. Bożego Ciała.

Zakończenie prac planowane jest na koniec 2018 r. Łączna długość sieci cieplnych wykonanych na tych ulicach wyniesie 1500 m. Koszt inwestycji, wraz z montażem węzłów cieplnych w budynkach, to 3 972 073 złote. Inwestycje realizowane są z wykorzystaniem pozyskanych w 2017 roku funduszy unijnych pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Jak się przygotować do rozmowy o pracę?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Żeby ominąć dźwig, podziemny ciepłociąg musi wykonać slalom [ZDJĘCIA] - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska