Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: zniszczyli kolorowy napis na Rynku Głównym [ZDJĘCIA]

Marcin Karkosza
Marcin Karkosza
W środę na Rynku Głównym ustawiono napis "Kraków Miasto Literatury UNESCO" z kolorowych literek. Dziś zamiast niego zobaczyć można luźno porozrzucane po Rynku litery
W środę na Rynku Głównym ustawiono napis "Kraków Miasto Literatury UNESCO" z kolorowych literek. Dziś zamiast niego zobaczyć można luźno porozrzucane po Rynku litery Andrzej Banaś
W środę na Rynku Głównym ustawiono napis "Kraków Miasto Literatury UNESCO" z kolorowych literek. Dziś zamiast niego zobaczyć można luźno porozrzucane po Rynku litery oraz kilka imion – to wynik zabawy turystów, którzy poprzestawiali części napisu. Część napisu musiała też trafić do naprawy, z powodu działania wandali.

Zobacz także:

Jak poinformował urząd miasta, część kolorowych litr została zniszczona w nocy przez wandali. Trafiły one do naprawy i jeszcze dziś mają trafić z powrotem na Rynek Główny, na nowo tworząc pierwotny napis.

Dla napisu zagrożeniem są jednak także osoby, które chętnie bawią się, przestawiając kolorowe literki i tworząc z nich nowe słowa.

Przy wysokich na metr literkach, cały czas fotografują się wycieczki szkolne i turyści odwiedzający Kraków.

– Nie wiedziałam, że z literek ułożony był jakiś napis, jednak jak dla mnie, ustawianie liter i tworzenie z nich całych wyrazów to świetna zabawa – mówi Iza, która przyjechała do Krakowa na wycieczkę. – Po za tym, zdjęcie na tle sukiennic, wraz z ułożonym z wielkich kolorowych liter własnym imieniem, to dobra pamiątka. Może lepiej, jakby tak to zostawić? – dodaje.

Kolorowy napis na Rynku stanął, aby wyrazić radość Krakowa z uzyskania tytułu Miasta Literatury UNESCO. Napis będzie stał do 4 listopada.

Przypomnijmy, Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO w poniedziałek, po ponad trzech latach starań. Dołączył do grona sześciu innych uhonorowanych w ten sposób miast: Edynburga (Wielka Brytania), Melbourne (Australia), Iowa City (miasto na wschodzie stanu Iowa w USA), Dublina (Irlandia), Reykjaviku (Islandia) i Norwich (Wielka Brytania).

UNESCO doceniono literackie tradycje Krakowa, odbywające się w nim festiwale i imprezy poświęcone literaturze.

Z inicjatywą, by uhonorować Kraków wystąpiło miasto partnerskie - Edynburg. Wniosek, złożony formalnie pod koniec 2011 r., poparło ponad 150 pisarzy m.in. nobliści Orhan Pamuk, Mario Vargas Llosa, Herta Mueller i Wisława Szymborska, a także Amos Oz, Alberto Manguel, Eduardo Mendoza, David Grossman, Peter Esterházy, Zadie Smith.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska