Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie pokochali lokalną agroturystykę

Iwona Krzywda
O tym się mówi. Zorganizowany wypoczynek na małopolskiej wsi, połączony z degustacją lokalnych produktów, stał się atrakcyjną alternatywą dla mieszkańców miasta. - Widać, że ludzie coraz częściej uciekają z miasta na wieś. Są zmęczeni nasileniem hałasu, smogu, ruchu i potrzebują odpoczynku. Niekoniecznie gdzieś w egzotycznych miejscach, ale właśnie w najbliższej okolicy - mówi Danuta Rybacka, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego we wsi Podegrodzie, w powiecie nowosądeckim.

Danuta jest jednym z blisko 70 wystawców, którzy swoją ofertę zaprezentowali w czasie XIX. edycji Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej, połączonej z V Targami Ogrodniczymi. Podczas trwającej dwa dni imprezy kampus Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odwiedziły setki mieszkańców Krakowa, zainteresowanych propozycjami aktywnego i atrakcyjnego odpoczynku na małopolskiej wsi. 

- Już od kilku lat wolne weekendy spędzam razem z rodziną w gospodarstwach agroturystycznych. Dla moich synów jeżdżenie konno czy zwiedzanie pasieki to świetna zabawa - opowiada pan Andrzej, jeden z gości targów. 

>> Czytaj więcej o agroturystyce

Największą popularnością wśród miłośników lokalnej agroturystyki cieszą się obecnie te miejsca, które, oprócz wypoczynku na świeżym powietrzu, proponują również lokalne produkty. Najlepiej, jeśli zainteresowani na miejscu mają możliwość podpatrzeć, w jaki sposób powstają na przykład sery czy masło. Ich cena zazwyczaj kilkakrotnie przebija sklepowe odpowiedniki, bo do produkcji wykorzystywane są wyłącznie naturalne składniki. Kupujących jednak to nie zniechęca.  

Podczas giełdy kolejki chętnych ustawiały się, by spróbować ekologicznych miodów, dżemów, nalewek, pierogów czy ciast.  Serca gości targów podbił trójkolorowy chleb, które przywiozły ze sobą członkinie Stowarzyszenia „Z nurtem Sanki”. - Każda część swój kolor zawdzięcza innym naturalnym barwnikom - tłumaczy Krystyna Kowalczyk, jego producentka. - Chleba nie sprzedajemy, zachęcamy za to do odwiedzenia naszej wsi, gdzie można go posmakować i poznać recepturę- dodaje. 

 

Źródło: Dziennik Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska