Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianka zrekonstruowała jeden z najstarszych browarów

Karolina Gawlik
Utworzenie trójwymiarowego modelu browaru było żmudne
Utworzenie trójwymiarowego modelu browaru było żmudne archiwum
Doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego Karolina Rosińska-Balik zrekonstruowała jeden z najstarszych na świecie browarów. Ma pięć tysięcy lat i funkcjonował w północnym, tzw. Dolnym Egipcie. Instalacja, otoczona 60-centymetrowym murem, składa się z trzech gniazd na kadzie i mierzy około 3,4 na 4 m.

- Kadzie to naczynia, w których gotowano i warzono piwo, a gniazda to paleniska, na których te naczynia osadzano - wyjaśnia Rosińska-Balik.

Rekonstrukcję browaru, doktorantka przeprowadzała w etapach. Zajęło jej to kilka dni. Ale w porównaniu z tym, jak niewielki jest to model, była to długa i żmudna praca. - Bazując na rysunkach, które powstały w trakcie badań, oraz dokumentacji fotograficznej, wykonałam plan. Potem wprowadziłam go do komputera - tłumaczy.

Rysunek ten posłużył jako baza do utworzenia trójwymiarowej kopii browaru. Następnym etapem wirtualnego odbudowania struktury egipskiej wytwórni piwa było odtworzenie cegieł, z których był wykonany kompleks. - Praca prowadząca do stworzenia wirtualnego modelu była żmudnym procesem układania pojedynczych cegieł, niemalże jak podczas realnej budowy - zaznacza Rosińska-Balik.

Polska Ekspedycja Archeologiczna prowadzi badania w północno-wschodniej Delcie Nilu w Egipcie od piętnastu lat. Zespół kierowany jest przez prof. dr. hab. Krzysztofa Ciałowicza z Instytutu Archeologii UJ oraz dr. Marka Chłodnickiego z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

- Zajmuję się w moich badaniach architekturą. Uznałam więc, że skoro archeolodzy odnaleźli najstarszy w tym rejonie browar, to fajnie byłoby go przedstawić - mówi 30-latka.

Browar odkryty przez polską ekspedycję jest najstarszym jak dotąd zlokalizowanym w rejonie Dolnego Egiptu. Powstał około trzy tysiące lat p.n.e. Piwo było dla Egipcjan jednym z podstawowych artykułów spożywczych obok chleba. - Uważamy, że to co znajdowało się na liście darów grobowych, funkcjonowało również w życiu codziennym Egipcjan - tłumaczy Rosińska-Balik. - Wiemy też, że za pracę na rzecz faraonów płacono właśnie chlebem i piwem.

Piwo wytwarzane przez społeczność Dolnoegipską było gęste, mętne i pszeniczne. Nie było mocne - miało około 2-3 procent alkoholu.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska