FLESZ - Najmłodsi wracają do szkół
15 letni Michał do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie trafił, dlatego, że po przebytej infekcji COVID-19, stracił apetyt i zaczął chudnąć.
- Nastolatek był również ciągle zmęczony. Rodzicom zapaliła się więc czerwona lampka i zgłosili się z chłopcem do przyszpitalnej poradni. W trakcie wizyty okazało się, że konieczna będzie hospitalizacja i dokładniejsza diagnostyka - mówi dr Katarzyna Przybyszewska, Pełnomocnik ds. Lecznictwa Zamkniętego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.
Takich przypadków medycy w ostatnim czasie mają coraz więcej. Dlatego też dyrekcja Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie podjęła decyzję o rozpoczęciu realizacji programu, którego celem będzie opieka nad dziećmi do 18 roku życia po zakażeniu SARS-CoV-2.
- Dedykujemy go wszystkim dzieciom, które przeszły infekcje, ale mimo iż są ozdrowieńcami nadal utrzymują się u nich niepokojące objawy. Najczęściej jest to zmęczenie, kaszel, trudności z koncentracją, ból w klatce piersiowej, ból głowy czy też bóle mięśniowe. Apelujemy więc do rodziców, by zgłaszali się do nas, gdy u swojego dziecka zauważają jakiekolwiek niepokojące objawy
– wyjaśnia dr Przybyszewska.
Medycy zwracają uwagę, że tylko dzięki kompleksowej diagnostyce istnieje możliwość wykluczenia rozwoju poważnych długoterminowych następstw choroby.
- Chodzi o to, by zapobiec poważnym powikłaniom, do których może dojść w układzie oddechowym lub sercowo-naczyniowym. Ma także destrukcyjny wpływ na naszą psychikę. Chcemy zadziałać profilaktycznie - tłumaczy dr Przybyszewska.
Celem szpitalnego programu jest bowiem nie tylko identyfikacja dzieci z powikłaniami po zakażeniu, ale także ich rehabilitacja oraz wsparcie psychologiczne w czasie trwania epidemii COVID-19.

Zdrowie
- Zapominamy o tym, że koronawiurs wywołuje strach nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Jest to trudny okres dla wszystkich niezależnie od wieku. Zdalne nauczanie, izolacja od rówieśników to wszystko nasila wśród młodych ludzi stres, który może odbijać się na zdrowiu psychicznym
- wyjaśnia dr Przybyszewska.
Program jest przeznaczony dla pacjentów z dowolnego miasta, miejscowości, także spoza województwa. Dziecko, by mogło zostać do niego zakwalifikowane, musi mieć ukończone 5 lat, a nieskończone 18 lat. Niezbędne jest również potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 testem PCR lub antygenowym (musi upłynąć 3 miesiące od daty testu do przewidywanej daty przyjęcia do szpitala). Póki co nie ma limitu w liczbie zgłoszeń.
Rodzice, którzy chcą skonsultować swoje dzieci, powinni dzwonić pod nr tel.: 722 331 000.
Co ważne, szpital opiekę psychologiczną proponuje także dla dzieci i młodzieży bez potwierdzonej infekcji SARS-Cov-2.
Leczenie będzie realizowane w dwóch miejscach: na terenie Krakowa - na oddziale pulmonologicznym Szpitala Dziecięcego św. Ludwika, w Poradni Zdrowia Psychicznego, a także w Radziszowie - na oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej dla Dzieci Małopolskiego Centrum Rehabilitacji.