https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy medycy pomagają dzieciom i młodzieży po COVID-19. Przyjmują najmłodszych pacjentów z całej Polski

Patrycja Dziadosz
Szpital dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie rozpoczął realizację programu opieki nad dziećmi i młodzieżą po zakażeniu SARS-CoV-2.
Szpital dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie rozpoczął realizację programu opieki nad dziećmi i młodzieżą po zakażeniu SARS-CoV-2. iStock
Choć dzieci zachorowanie na COVID-19 przechodzą zwykle łagodnie lub bezobjawowo, nie oznacza to, że SARS-CoV-2 nie powoduje u nich groźnych powikłań. Wiadomo już bowiem, że koronawirus może zaatakować praktycznie każdy narząd i układ. Dlatego też lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie uruchomili specjalny program opieki nad dziećmi i młodzieżą po przebytym zakażeniu. W placówce młodzi pacjenci zostaną objęci kompleksową diagnostyką.

FLESZ - Najmłodsi wracają do szkół

15 letni Michał do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie trafił, dlatego, że po przebytej infekcji COVID-19, stracił apetyt i zaczął chudnąć.
 
- Nastolatek był również ciągle zmęczony. Rodzicom zapaliła się więc czerwona lampka i zgłosili się z chłopcem do przyszpitalnej poradni. W trakcie wizyty okazało się, że konieczna będzie hospitalizacja i dokładniejsza diagnostyka - mówi dr Katarzyna Przybyszewska, Pełnomocnik ds. Lecznictwa Zamkniętego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie.
 
Takich przypadków medycy w ostatnim czasie mają coraz więcej. Dlatego też dyrekcja Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie podjęła decyzję o rozpoczęciu realizacji programu, którego celem będzie opieka nad dziećmi do 18 roku życia po zakażeniu SARS-CoV-2.
 

- Dedykujemy go wszystkim dzieciom, które przeszły infekcje, ale mimo iż są ozdrowieńcami nadal utrzymują się u nich niepokojące objawy. Najczęściej jest to zmęczenie, kaszel, trudności z koncentracją, ból w klatce piersiowej, ból głowy czy też bóle mięśniowe. Apelujemy więc do rodziców, by zgłaszali się do nas, gdy u swojego dziecka zauważają jakiekolwiek niepokojące objawy

– wyjaśnia dr Przybyszewska.
 

Medycy zwracają uwagę, że tylko dzięki kompleksowej diagnostyce istnieje możliwość wykluczenia rozwoju poważnych długoterminowych następstw choroby.
 
- Chodzi o to, by zapobiec poważnym powikłaniom, do których może dojść w układzie oddechowym lub sercowo-naczyniowym. Ma także destrukcyjny wpływ na naszą psychikę. Chcemy zadziałać profilaktycznie - tłumaczy dr Przybyszewska.
 
Celem szpitalnego programu jest bowiem nie tylko identyfikacja dzieci z powikłaniami po zakażeniu, ale także ich rehabilitacja oraz wsparcie psychologiczne w czasie trwania epidemii COVID-19.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- Zapominamy o tym, że koronawiurs wywołuje strach nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Jest to trudny okres dla wszystkich niezależnie od wieku. Zdalne nauczanie, izolacja od rówieśników to wszystko nasila wśród młodych ludzi stres, który może odbijać się na zdrowiu psychicznym

- wyjaśnia dr Przybyszewska.
 
Program jest przeznaczony dla pacjentów z dowolnego miasta, miejscowości, także spoza województwa. Dziecko, by mogło zostać do niego zakwalifikowane, musi mieć ukończone 5 lat, a nieskończone 18 lat. Niezbędne jest również potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 testem PCR lub antygenowym (musi upłynąć 3 miesiące od daty testu do przewidywanej daty przyjęcia do szpitala). Póki co nie ma limitu w liczbie zgłoszeń.
 
Rodzice, którzy chcą skonsultować swoje dzieci, powinni dzwonić pod nr tel.: 722 331 000.

Co ważne, szpital opiekę psychologiczną proponuje także dla dzieci i młodzieży bez potwierdzonej infekcji SARS-Cov-2.

Leczenie będzie realizowane w dwóch miejscach: na terenie Krakowa - na oddziale pulmonologicznym Szpitala Dziecięcego św. Ludwika, w Poradni Zdrowia Psychicznego, a także w Radziszowie - na oddziale Rehabilitacji Ogólnoustrojowej dla Dzieci Małopolskiego Centrum Rehabilitacji.
 

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska