– Mamy za sobą dialog techniczny. Dzięki wsparciu niezależnych firm doradczych wskazanych i sfinansowanych przez Ministerstwo Rozwoju, wiemy, że jest zainteresowanie taką formą partnerstwa publiczno-prywatnego. Przed nami żmudna faza dialogu konkurencyjnego – mówi Janina Pokrywa, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie.
Na czym miałaby polegać współpraca pomiędzy gminą a prywatnymi podmiotami w zakresie Centrum Obsługi Inwestora? – My gwarantujemy teren, a także kompletną dokumentację projektową wraz z pozwoleniem na budowę – informuje Janina Pokrywa. Natomiast druga strona umowy sfinansuje budowę Centrum z własnych środków.
Urzędnicy miejscy informują, że po wybudowaniu gmina nadal będzie właścicielem obiektu, umożliwiając partnerowi prywatnemu świadczenie w okresie umowy usług związanych zarządzaniem i utrzymaniem budynku. – Wynagrodzeniem partnera prywatnego będą odroczone do czasu oddania budynku w użytkowanie, i rozłożone w czasie płatności za dostępność, które Miasto będzie ponosić w okresie eksploatacji budynku – zaznacza Janina Pokrywa.
"Po zakończeniu inwestycji do nowego budynku przeprowadzą się, między innymi: Wydział Skarbu, Wydział Geodezji, Biuro Planowania Przestrzennego oraz Wydział Architektury i Urbanistyki. Część opuszczonych przez wydziały budynków mogłaby zostać przeznaczona na sprzedaż (ul. Wielopole 17a, ul. Sarego 4, ul. Grunwaldzka 8, ul. Kasprowicza 29), a część zostanie zagospodarowana na potrzeby UMK, np. zabytkowy budynek dawnego Ratusza Podgórskiego. Po ewentualnej sprzedaży dotychczasowych budynków UMK miasto nie tylko zyska środki finansowe, ale – co równie ważne – nie będzie musiało utrzymywać starej i generującej wysokie koszty infrastruktury" - podkreślają w Zarządzie Inwestycji Miejskich.
Reprezentacyjny gmach Centrum Obsługi Inwestora zaprojektowany przez włoskiego architekta Claudio Nardiego planowany jest do realizacji przy ul. Centralnej, nieopodal siedziby ZIKIT. Będzie to budynek wolnostojący, składający się z trzykondygnacyjnej części podziemnej i części nadziemnej składającej się z różnej wysokości równoległych i geometrycznie różnorodnych brył rozdzielających się na poziomie pierwszego piętra. Powierzchnia terenu objętego projektem wynosi ok. 19 700 m2. Powierzchnia całkowita budynku to ok. 46 700 m2, a jego wysokość do 19.7 m. Warto podkreślić, że w budynku przewiduje wykorzystanie energii słonecznej (instalacja solarna do wstępnego podgrzewu c.w.u.) oraz montaż systemu „grey water” – instalacja mająca za zadanie wykorzystanie wody opadowej z dachu obiektu poprzez jej magazynowanie, uzdatnianie (podczyszczanie, filtrowanie), a następnie wykorzystywanie na potrzeby COI. Szacowana wartość wydatków inwestycyjnych wynosi ok. 258 mln PLN brutto.
W budynku przewidziano utworzenie ok. stanowisk 980 pracy, oszacowano także dzienną liczbę interesantów na 1520 osób, nie licząc okazjonalnych uczestników konferencji, które będą odbywać się w auli głównej (pojemność około 300 osób) i trzech mniejszych salach konferencyjnych, które mogą być łączone ze sobą za pomocą przesuwnych ścian w kilku konfiguracjach).
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/dziennipolski