Krakowscy urzędnicy podsumowują 2020 rok. Co się udało?

OPRAC.: (RED)
Jedną z najważniejszych inwestycji, która rozpoczęła się w 2020 roku, jest rozbudowa al. 29 Listopada Andrzej Banas
W 2020 roku w Krakowie - mimo pandemii koronawirusa - w Krakowie przeprowadzonych zostało wiele różnego rodzaju inwestycji - drogowych, mieszkaniowych itd. Co udało się zrealizować, a co okazało się porażką?

FLESZ - Co zdrożeje w 2021 roku?

Inwestycje mieszkaniowe

– Zakończyliśmy dwa duże projekty realizowane w ramach Programu Budownictwa Komunalnego, dzięki czemu do mieszkańców trafiło łącznie 522 lokali. Każde z dwóch osiedli, które powstało przy naszym udziale, a więc osiedle Przyzby-Zalesie i osiedle Wańkowicza, posiada własny plac zabaw, wiele miejsc postojowych, tereny zielone. W przypadku pierwszego z osiedli jest też żłobek i biblioteka

- mówi Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie.

Przynajmniej na razie miasto nie planuje tak dużych projektów mieszkaniowych. W połowie tego roku ZIM rozpoczął nową tego rodzaju inwestycję w rejonie ul. Fredry. Jest to jednak niewielki blok, w którym będzie 46 lokali.
Nowa szkoła podstawowa i przedszkole

Również w połowie roku do użytku oddany został nowoczesny budynek na osiedlu Gotyk, gdzie mieści się szkoła podstawowa i przedszkole dla 500 dzieci.

2020 roku to też - jak wyliczają urzędnicy - kontynuacja programu modernizacji krakowskich żłóbków i adaptacji nowych przestrzeni na potrzeby maluchów. Na zlecenie ZIM przeprowadzono remonty placówek przy Mazowieckiej, Okólnej i Słomianej. Utworzono nowy żłobek przy ul. Przyzby, w ramach zrealizowanego przez ZIM osiedla komunalnego.

Nowy cmentarz

W 2020 roku oddany został do użytku nowy cmentarz wybudowany, a także budynek ceremonialny i administracyjny w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Przy realizacji tego dużego projektu komunalnego ZIM współpracuje z polsko-włoskim konsorcjum. Nowy cmentarz powstał zaraz przy oddanej do użytku w 2016 roku spopielarni zwłok w Podgórkach Tynieckich zajmuje około 2 hektary i jest pierwszym elementem planowanej tam nekropolii. Przy okazji wybudowano też dom pożegnań.

Ośrodek rehabilitacji dla dzikich zwierząt

Pod koniec roku rozpoczęło się też przygotowywanie koncepcji architektoniczno-budowlanej ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt. Do maja 2021 roku zadanie wykona Jerzy Wowczak Autorska Pracownia Projektowa z Krakowa.

– W oparciu o ten materiał, będziemy zlecać przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM w Krakowie.

Nowe drogi

W ZIM przekonują, że mijający rok okazał się przełomowy dla dwóch projektów drogowych.

W kwietniu wystartowała rozbudowa ul. Klasztornej w Nowej Hucie. Jest nadzieja na ich wcześniejsze zakończenie. – Wspólnie z wykonawcą pracujemy nad sfinalizowaniem tego projektu już w 2021 roku – informuje Łukasz Szewczyk.

Przełomowy, na razie pod względem proceduralnym, mijający rok okazał się także dla rozbudowy układu drogowego w Prokocimiu w rejonie Szpitala Uniwersyteckiego. Trzeba jednak pamiętać, że drogi wokół tej lecznicy powinny zostać rozbudowane już kilka lat temu, to jednak miastu się nie udało.

ZIM uzyskał na razie zgody administracyjne na dwa pierwsze etapy zadania – przebudowę ul. Kostaneckiego i rozbudowę ul. Jakubowskiego. W przypadku pierwszego z elementów – wybrany jest już wykonawca, któremu ZIM przekazał już plac budowy i wkrótce rozpoczną się prace w terenie. Ogłoszony też został przetarg na wykonanie drugiego etapu zadania, czyli rozbudowę ul. Jakubowskiego.

Kładki pieszo-rowerowe

2020 rok okazał się także pozytywny dla kładek pieszo-rowerowych, za które odpowiada ZIM.

– Mamy wybrany wariant realizacji kładki Zwierzyniec-Dębniki oraz pomiędzy osiedlem Żabiniec a okolicami al. 29 Listopada. Dla obu konstrukcji posiadamy koncepcje architektoniczne. W tym drugim przypadku dysponujemy decyzjami lokalizacyjnymi. W przyszłym roku będziemy zlecać dalsze przygotowania do budowy kładek – zapewnia dyrektor Szewczyk.

Za przełomowy trudno za to uznać ten rok w przypadku trzeciej z kładek, za które odpowiada ZIM, przeprawy pomiędzy Kazimierzem i Ludwinowem.

– Mamy satysfakcję z tego, że udało nam się obronić zapisy jednego z pozwoleń konserwatorskich dla tej inwestycji, wydanych kilka lat temu. Zdajemy sobie jednak sprawę, że do ogłoszenia pełnego sukcesu w tej sprawie droga jeszcze daleka – przyznaje dyrektor miejskiej jednostki.

Najbliżej realizacji wydaje się za to czwarta z kładek pieszo-rowerowych, za które odpowiada ZIM. Chodzi o przeprawę, która połączy Zabłocie z Grzegórzkami. Miasto współpracuje przy tym projekcie z PKP PLK. Spółka kolejowa uzyskała wcześniej zgody na realizację kładki w ramach swojego dużego zadania inwestycyjnego, co otwiera drogę do szybkiej budowy.
Infrastruktura na północy Krakowa

Kraków. Co nas czeka w 2021 roku? Zobacz, jakie inwestycje b...

Start pakietu inwestycji infrastrukturalnych na północy Krakowa.

– Wiosną rozpoczęło się przygotowanie dokumentacji projektowej do budowy Trasy Wolbromskiej – zachodniej obwodnicy Zielonek, w lipcu wykonawca wszedł na plac budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej, a w listopadzie wystartowała rozbudowa al. 29 Listopada do granic miasta. Za kilka lat te trzy projekty odmienią oblicze północnych dzielnic Krakowa. Przede wszystkim w tym rozwijającym się obszarze pojawi się niezawodna komunikacja tramwajowa, a dzięki nowym drogom i modernizacji al. 29 Listopada, wiele wąskich ulic, które obecnie pełnią funkcję tras tranzytowych, stanie się ulicami osiedlowymi, z mniejszym ruchem, z korzyścią dla społeczności lokalnej – jest przekonany dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Nie wszystkie zaplanowane działania udało się zrealizować

– Musieliśmy się rozstać z wykonawcą rozbudowy ul. Kocmyrzowskiej. To jednak otwiera drogę do prac nad tym zadaniem. W kolejnym roku przygotujemy nowy projekt wraz z niezbędnymi decyzjami administracyjnymi umożliwiającymi rozpoczęcie robót budowlanych – przyznaje Łukasz Szewczyk. Przeciąga się też procedura przygotowania dokumentacji projektowej i uzyskiwania decyzji ZRID dla ulicy 8 Pułku Ułanów.

– Konieczność wprowadzenia istotnych poprawek w ślad za postulatami mieszkańców, a dodatkowo, trwająca pandemia, nie pozwoliły na osiągnięcie w tym roku zakładanego efektu. Obecnie z zadania podzielonego na 4 etapy, wniosek o ZRID został złożony dla jednego z nich.

– Liczę, że w najbliższych miesiącach wykonawca przygotuje i uzgodni dokumentację projektową dla trzech kolejnych odcinków – zakłada Łukasz Szewczyk. W tym roku nie udało się też wyłonić wykonawcy budynku Ośrodka Ruczaj. Ogłoszony w pierwszej połowie roku przetarg musiał zostać unieważniony.

– Aktualnie pracujemy nad uszczegółowieniem dokumentacji projektowej i myślę, że w przyszłym roku ponownie będziemy szukać firm, które podejmą się budowy tego ośrodka – mówi dyrektor ZIM.

Warto wiedzieć, że w 2020 roku Zarząd Inwestycji Miejskich zajmował się 45 projektami inwestycyjnymi o łącznej wartości blisko 1 mld 400 mln zł.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.eko-arkady.pl

W sprawie wszelkich inwestycji związanych z małą architekturą zachęcamy do kontaktu bezpośrednio z nami. Kosze, ławki, stojaki rowerowe, czy pojemniki do segregacji - mamy wszystko.

J
Julek

To ja dodam, że co się w tym roku udało, to popchnąć konkretnie temat północy krakowa. To się rzeczywiście miastu udało. Późno to późno, drogo to drogo, niewygodnie, z obsuwami i wśród narzekań, ale jest - budują się drogi, linie tramwajowe, trwają remonty. Będzie w najbliższychj latach trochę degrengolady na drogach zapewne jak to przy remoncie, ale jak już się prace skończą to prosze państwa... Inny to będzie prądnik :)

P
Podatnik

Porażką okazali się urzędnicy.

Gratulujemy.

G
Gość

Zanim Ziobro zakaże używania słowa gender bo już zapowiadane są korekty w prawie to sobie jeszcze pofolguje..gender...gender....gender...to piękna ideologia wzmacniająca pozycję kobiet na świecie ! Nie zniszczycie jej!

Dodaj ogłoszenie