W ocynkowni zostanie uruchomiona linia do nakładania powłok organicznych (czyli lakieru) na blachę wyprodukowaną w walcowni gorącej, a w stalowni będzie kontynuowany nowy, pilotażowy projekt badawczo-rozwojowy, niezbędny do produkcji stali elektrotechnicznych nowej generacji.
"Projekty te mają pomóc w nadążaniu za potrzebami klientów polskiego przemysłu stalowego. Ich wartość to kilkaset milionów złotych" - zapowiada ArcelorMittal.
Pierwsze prace nad budową linii powlekania organicznego blach rozpoczną się w czerwcu. Tzw. linia „combi” to nowoczesna instalacja, która oprócz produkowanej do tej pory blachy ocynkowanej używanej m.in. w profilach okiennych czy elementach konstrukcyjnych, pozwoli wytwarzać także blachę lakierowaną. Do tej pory jej jedynym producentem był zakład ArcelorMittal Poland w Świętochłowicach.
- W krakowskiej hucie pierwszy krąg lakierowanej blachy planujemy wyprodukować już w pierwszym kwartale 2019 roku. Tego rodzaju blacha używana jest do produkcji m.in. paneli elewacyjnych i pokryć dachowych. Zapotrzebowanie na blachodachówkę obserwujemy nie tylko na rynku lokalnym, ale i rynkach sąsiednich państw - wyjaśnia Geert Verbeeck, dyrektor generalny i wiceprezes Zarządu ArcelorMittal Poland. Nowoczesna linia powlekania, po jej uruchomieniu w Krakowie, będzie mogła produkować 220 tys. ton blachy powlekanej na rok (44 mln mkw). Z tej ilości można wykonać pokrycia dachowe dla 220 000 średniej wielkości domków jednorodzinnych.
Pracownicy krakowskiego oddziału wraz z Instytutem Metalurgii Żelaza w Gliwicach prowadzą też prace badawczo-rozwojowe dotyczące wytworzenia nowego gatunku stali.
>> Zobacz krakowskie inwestycje
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie: Tramwaje
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska