Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowska wystawa w Londynie. Portrety niezłomnych emigrantów

Paweł Stachnik
Uczestnicy wernisażu. Fot. ze zbiorów B. Kaczmarowskiej-Hamilton
Uczestnicy wernisażu. Fot. ze zbiorów B. Kaczmarowskiej-Hamilton Fot. ze zbiorów B. Kaczmarowskiej-Hamilton
Przygotowana z inicjatywy dr. Pawła Chojnackiego z krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wystawa pt. „Londyn żywy. Emigracyjne portrety Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton” prezentowana jest w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w stolicy Wielkiej Brytanii.

29 października w siedzibie Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego przy King Street w Londynie odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Londyn żywy. Emigracyjne portrety Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton”. Wzięli w nim udział m.in. autorka prezentowanych obrazów, prezes IPN dr Karol Nawrocki, zastępca dyrektora Oddziału IPN w Krakowie dr Michał Wenklar, przedstawiciele londyńskiej Polonii, dyplomaci oraz zaproszeni goście.

W sali Orłów zaprezentowano dwanaście portretów przedstawicieli polskiego wychodźstwa w Wielkiej Brytanii, którzy po wojnie wybrali emigrację i słowem lub piórem przeciwstawiali się zniewoleniu ojczyzny.

Znaleźli się wśród nich m.in. Zygmunt Nowakowski, Stefania Zahorska, Józef Mackiewicz, Jan Lechoń i Marian Hemar. Ich pastelowe portrety wykonała polska artystka mieszkająca w Londynie Barbara Kaczmarowska-Hamilton. Autorka, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych (1972), od lat pracuje w Wielkiej Brytanii, gdzie zasłynęła jako portrecistka elit, w tym brytyjskiej rodziny królewskiej.

Pozowali jej m.in. królowa Matka, księżniczka Anna, książę Kentu Edward, a także premierzy Margaret Thatcher i Boris Johnson, pisarz Alberto Moravia, astronauta Buzz Aldrin i papież Jana Paweł II. Z okazji platynowego jubileuszu królowej Elżbiety II w 2022 r. na zamku Windsor namalowała jej ostatni portret.

Portretowała także wybitne postacie polskiej wojennej emigracji, m.in. prezydentów Edwarda Raczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, gen. Klemensa Rudnickiego, Feliksa Konarskiego „Ref-Rena”, Irenę Anders, Władę Majewską, a także Andrzeja Panufnika, Leszka Kołakowskiego i Normana Daviesa.

W 2021 r. z inicjatywy i na prośbę dr. Pawła Chojnackiego, historyka z krakowskiego Oddziału IPN, przygotowała dwanaście portretów ukazujących najważniejszych reprezentantów niezłomnego środowiska emigracyjnego. Tych, którzy nigdy nie pogodzili się ze zniewoleniem Polski i nigdy nie wrócili do kraju.

Po raz pierwszy portrety pokazane zostały w listopadzie 2022 r. na wystawie zatytułowanej „Londyn żywy” w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie. Każdemu z nich towarzyszył tekst z komentarzem napisanym przez dr. Pawła Chojnackiego, a całość znalazła się w kalendarzu na rok 2023 wydanym przez IPN. Następnie eskpozycja trafiła do Centrów Edukacyjnych IPN w Kielcach i w Warszawie, a obecnie pokazywana jest w Londynie.

Dodatkowo cykl artykułów dr. Pawła Chojnackiego prezentujący sportretowane postacie wraz z ich wizerunkami autorstwa Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton ukazuje się na łamach londyńskiego „Tygodnia Polskiego”. Cykl publikowany jest również co miesiąc w „Gazecie Krakowskiej”.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krakowska wystawa w Londynie. Portrety niezłomnych emigrantów - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska