MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski Prądnik Czerwony czeka na ochronę przed powodzią i kanał ulgi. Urzędnicy: projekt dla inwestycji najwcześniej w 2026 roku

Jolanta Białek
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne fot. Wojciech Matusik
Po ulewnych deszczach na Prądniku Czerwonym w Krakowie wylewa potok Sudół Dominikański. Zatapia budynki, samochody, infrastrukturę drogową. By zabezpieczyć mieszkańców tej części miasta przed powodzianami potrzebne są przede wszystkim budowa tzw. kanału ulgi oraz modernizacja przepustów. Przymiarki do inwestycji – pilnych – trwają od ponad dekady, ale do tej pory wykonano tylko niewielką część przedsięwzięcia. Mieszkańcy nadal obawiają się podtopień przy każdym większym deszczu.

Sudół Dominikański – będący dopływem rzeki Białuchy - nie jest duży, ale podczas intensywnych deszczy potok w jednej chwili wzbiera, zmieniając się w rwącą „rzekę” i występuje z brzegów.

Część prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym Prądnika Czerwonego włączono do prowadzonej obecnie budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic. To wynik tego, że Sudół kolidował z komunikacyjną inwestycją, potok płynął w rejonie, gdzie powstaje tunel dla tramwaju i nowy układ drogowy.

- Sudół Dominikański płynie nowym nurtem. Projekt zakładał likwidację istniejącego fragmentu potoku na odcinku od skrzyżowania ulic Młyńskiej i Miechowity do połączenia z kanałem biegnącym od ronda Młyńskiego do rzeki Prądnik. Z końcem czerwca wody potoku zostały wprowadzone do komory w rejonie ulicy Miechowity, by następnie popłynąć przez całą długość nowo wybudowanego kanału, czyli 388,65 m (wraz z komorami ok. 400 m). Przebudowa Sudołu Dominikańskiego była jednym z najtrudniejszych zadań inżynieryjnych pierwszego etapu budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic. Przebudowa tego odcinka potoku kosztowała około 30 mln zł – poinformował pod koniec lipca Urząd Miasta Krakowa.

Prądnik Czerwony: pilnie potrzebne kanał ulgi i przebudowa przepustu pod ulicą Olszecką

O to, co z wyczekiwanymi inwestycjami, dzięki którym mieszkańcy Prądnika Czerwonego przestaną żyć w strachu przed deszczem, krakowscy radni miejscy pytali w ostatnich latach wielokrotnie. Ostatnio, w lipcu 2024, interpelację w tej sprawie złożył radny Piotr Moskała. Pyta na jakim etapie jest realizacja zadania polegającego na przebudowie przepustu pod ul. Olszecką oraz co z budową kanału ulgi dla potoku?

- Czy istnieje możliwość zobligowania Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (zarządcy potoku – red.) do bieżącego utrzymania koryta potoku Sudół? Obecnie czyszczenie koryta odbywa się sporadycznie, nie są usuwane gałęzie, trawa oraz śmieci co w przypadku szybkiego podnoszenia się stanu wody doprowadza do skutecznego zatykania się kraty przepustu pod ul. Lublańską – zaznacza ponadto Piotr Moskała.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa zlecił opracowanie koncepcji przebudowy przepustu pod ul. Olszecką (dokumenty te odebrano w marcu 2023 roku). Także w roku ubiegłym były zabezpieczone w budżecie Krakowa pieniądze na wykonanie prac budowlanych. Ostatecznie jednak zostały one przesunięte na inne zadania, a modernizacja „mostu” pod ul. Olszecką pozostała z niczym.

„W 2023 roku nie było możliwości, aby po odebraniu opracowanej koncepcji: przygotować materiały, ogłosić postępowanie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, podpisać umowę oraz opracować i odebrać dokumentacje projektowa wraz z uzyskaniem pozwolenia wodno-prawnego. Dalsza realizacja zadania uwarunkowana była zabezpieczeniem środków finansowych, z uwzględnieniem dwuletniej realizacji inwestycji (…). Z uwagi na ograniczone środki finansowe, zadanie nie zostało ujęte w budżecie Krakowa na 2024 rok oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata kolejne” – informują krakowscy urzędnicy w odpowiedzi na interpelację radnego Moskały.

Dodają także, że w ocenie miejskiej jednostki Klimat – Energia – Gospodarka Wodna przebudowa tego przepustu „bez wybudowania kanału ulgi nie przyniesie powszechnie oczekiwanego rezultatu”. - Po wybudowaniu nowego przepustu blokada przepływu przeniosłaby się o kilkadziesiąt metrów w dół, na wysokość ul. Lublańskiej. Do czasu zrealizowania przez KEGW zadania ,,Budowa kanału ulgi na Sudole Dominikańskim", przebudowa przepustu pod ul. Olszecką nie ma uzasadnienia – twierdzą urzędnicy.

Tyle, że wykonanie kanału ulgi pozostaje wciąż jedynie w fazie zamierzeń.

Koncepcję dla tej inwestycji opracowano w ramach kontraktu KST IV (budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic), a w 2022 roku powstał projekt porozumienia Krakowa z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, w którym założono, że obie strony podzielą się po połowie kosztami opracowania projektu budowlanego dla przedsięwzięcia. Jednak, jak informuje UMK, porozumienie, które podpisał ówczesny prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a następnie przekazano je (w październiku 2022 roku) do Wód Polskich, wróciło od tej instytucji do miasta we wrześniu 2023 – niepodpisane, z uzasadnieniem, że dokument wymaga aktualizacji i „obecnie wciąż trwa jego procedowanie”.

„Kraków od roku 2022 ujmuje w swoim budżecie kwotę 1,659 mln zł na sfinansowanie 50 proc. kosztów projektu budowlanego. Niestety do chwili obecnej, pomimo wielokrotnych rozmów z Wodami Polskimi, nie potwierdziły one zaangażowania swojego 50 proc. udziału, co uniemożliwia sfinalizowanie niezbędnego porozumienia i ogłoszenie przetargu na projektowanie. W przypadku pozyskania przez Wody Polskie potrzebnych środków finansowych można zakładać, że zadanie projektowe będzie realizowane w latach 2024-2026” - informuje UMK.

Miejscy urzędnicy zapewniają też jednocześnie, że KEGW wielokrotnie interweniowała w Wodach Polskich w sprawie porządkowania potoku Sudół, a teraz „kolejny raz wystosowane zostanie do tej instytucji pismo z prośbą o wykonanie niezbędnych robót w zakresie bieżącego utrzymania koryta potoku, gwarantujących osiągnięcie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego”.

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska