https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski szkieletor ciągle straszy [VIDEO, ZDJĘCIA]

Jan Hubrich
Moloch, który miał być dumą miasta, wciąż straszy studentów Uniwersytetu Ekonomicznego, turystów i krakowian. Sprawa jego dokończenia utkwiła w martwym, jak on sam, punkcie. Kłócą się ze sobą właściciele konstrukcji, gmina i ekolodzy. Zwiedzić zarzewie konfliktu postanowił Piotr Rąpalski.

Miała być złota wieża rodem z El Dorado. Nic z tego. Szkieletor dalej w pełni zasługuje na swoją nazwę, a "błękitek" samotnie stojący obok ronda Grzegórzeckiego nie może doczekać się na brata.
Dokończenie straszydła wydaje się coraz bardziej odległe. Do oczu w jego sprawie skaczą sobie nawzajem jego właściciele, władze miasta i ekolodzy. A Kraków ma dalej wbity w serce kawał betonu i stali.

Kraków: szkieletor ciągle straszy (ZDJĘCIA)

Szkieletor wyeksponowany jest niemalże jak dzieło sztuki. Podziwiać go można z wielu miejsc Krakowa. Pod molocha prowadzi mostek niczym taras widokowy. Obok niego, w wielkiej wyrwie wypełnionej chwastami i lasem betonowych słupów mamy, prawdziwe wysypisko śmieci. Gruz, puszki, butelki i inne odpady.

Budynkiem zarządza firma GD&K. Jest jego współwłaścicielem wraz z luksemburską spółką TreiMorfa. Ma decyzje o warunkach zabudowy, które pozwalają dokończyć budynek w obecnej wysokości (ok. 90 metrów) Firma jednak widziałaby go wyższym. Złożyła wniosek o inną decyzję. Miasto, po konsultacji z konserwatorem zabytków takową, wydało. Pozwala budynek podwyższyć do ok. 100 metrów. Wtedy pojawili się jednak ekolodzy i ją zaskarżyli. Sprawa jest w toku.

Jakby tego było mało, pojawiło się nowe zarzewie konfliktu między firmą a miastem. Gmina Kraków zażądała właśnie od firmy zapłaty 17 mln zł kary za niezakończenie budowy wieżowca przed końcem 2005 roku. Wymagała tego umowa wieczystego użytkowania podpisana z miastem przez wcześniejszego właściciela konstrukcji. Wraz z nią została przejęta przez nowego właściciela.

- Złożyliśmy dwa podania w sprawie przedłużenia terminu zakończenia inwestycji. Bez skutku - powiedział "Krakowskiej" Szymon Duda z firmy GD&K. Zapowiedział, że firma poprosi premiera Tuska, a nawet instytucje Unii Europejskiej o interwencję w sprawie.

Kraków: szkieletor ciągle straszy (ZDJĘCIA)

- To próba wywierania nacisku na miasto. A my działamy zgodnie z prawem - uważa rzeczniczka prezydenta Krakowa, Monika Chylaszek. - Miastu zależy na dokończeniu budynku. Kara ma zdopingować inwestora do podjęcia działania.

A Szkielet miał zyskać ciało

Na szkieletora inaczej mówi się budynek NOT, czyli Narodowej Organizacji Technicznej, która planowała mieć w nim swoją siedzibę. Budowa rozpoczęła się w 1975 roku. Było to pionierskie zadanie. Do jego wykonania sprowadzono nawet wysokiego żurawia z Francji. Budowa trwała cztery lata. W budynku miały znaleźć się m.in. sale konferencyjne, kawiarnie, hotel, biura i podziemny parking.

W kryzysowych latach 80. pieniędzy zabrakło, a budowlańcy zwinęli się z placu. Później pojawiały się pomysły wykorzystania budynku dla kombinatu, zrobienia w nim hotelu, odsprzedania Akademii Ekonomicznej oraz rozebrania molocha. Nic z tego jednak nie wyszło. Kostrukcja tylko zmieniała właścicieli. Aż w roku 2005 od spółki Węglozbyt SA odkupił go za 30 mln zł obecny właściciel.

Inwestor wciąż zapewnia, że dokończenie szkieletora ruszy w czerwcu 2011 roku. Że będzie miał 102 metry wysokości, 24 kondygnacje nad ziemią i dwie pod oraz parking na 300 aut. Pokazuje piękne wizualizacje. W dzień budynek tonie w błękitach, a w nocy oświetlają go żółte światła. Pod nim aleje pełne ludzi. Na razie nic z tego.

Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Pies udaremnił przemyt papierosów
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Korki w Krakowie - sprawdź mapę na żywo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janusz STARY KRAKUS
Wydaje mi się że sprawa Szkieletora jest typowym przykładem bezsilności i głupoty działań administracyjnych czynników w naszym mieście.Czas skończyć z tą farsa i zadecydować coś co pozwali zakończyć ten idiotyczny spór.Myślę że najlepiej będzie zadziałać w kierunku dokończenia budowy zgodnie z propozycją inwestora lub nakazać ekologom przenieść go na własnych plecach najchętniej na błonia.
z
zuzu
Wpisac szkieletora na liste zabytkow-najlepiej UNESCO!I swiety spokoj!Dla mnie ten budynek to nieodlaczna czesc Krakowa-jak Wawel czy Sukiennice.
s
szkieletorka
PYTANIE ; gdzie w obszarze analizowanym ,na działce dostępnej z tej samej drogi publicznej znajduje się podobny budynek do którego chcą nawiązać inwestorzy ???!!! PRAWO OBOWIĄZUJE WSZYSTKICH WŁAŚCICIELI SZKIELETORA TEŻ -TAK MI SIĘ WYDAJE ŻE W USTAWIE NIE BYŁO ŻADNEGO WYJATKU
f
foksmolder
Szkieletor niedługo będzie tak stary, że zacznie podlegać ochronie zabytków :)
J
JAN
Bo o co im chodzi to chyba nie ma znaczenia?
p
panpi
co do tego majo ci ekolodzy szmaciarzeniech nie strzasza i skad wogole maja pieniadze na sad i prawnikow ?????
S
Serpico
Gdyby "komuna" trwała jeszcze kilka miesięcy budynek byłby wybudowany, a tak różne oszołomy się wyżywają, szkoda że prezydent Krakowa nie przetnie tego węzła bezmyślności.
e
effka
ekoterrorystów i ekooszołomów, którzy za kasę zrobią wszystko.Tak jak na Rospudzie.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska