https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ważne skrzyżowanie w Nowej Hucie wciąż rozgrzebane. Jest postępowanie egzekucyjne. Podano nowy termin otwarcia drogi

Jolanta Białek
Przebudowa skrzyżowania ulic Centralnej i Nowohuckiej w Krakowie trwa od lata ubiegłego roku. Prace powodują ogromne utrudnienia w ruchu
Przebudowa skrzyżowania ulic Centralnej i Nowohuckiej w Krakowie trwa od lata ubiegłego roku. Prace powodują ogromne utrudnienia w ruchu ZDMK
Przebudowa ulicy Centralnej oraz jej skrzyżowania z ul. Nowohucką trwa od ubiegłorocznych wakacji. Kierowcy i mieszkańcy tracą już cierpliwość. Inwestycja, która przebiega z dużymi kłopotami, powoduje ogromne utrudnienia, a termin jej zakończenia wciąż jest przesuwany. - W pierwszych dniach marca zostanie przywrócona przejezdność na skrzyżowaniu Centralnej z Nowohucką. ZDMK wraz z wykonawcą przebudowy skrzyżowania starają się, żeby można je było otworzyć w funkcjonalności zbliżonej do tej sprzed przystąpienia do przebudowy – poinformował we wtorek (28 stycznia) Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

- Na pełne dokończenie przebudowy skrzyżowania i udostępnienie go w zamierzonej, rozbudowanej formie nie pozwala spór prawny tyczący się działek objętych decyzją ZRID. W sprawie toczy się już postępowanie egzekucyjne – dodają krakowscy urzędnicy.

Przejezdność od marca 2025. Koniec robót – niewiadoma

Roboty w rejonie ulic Centralnej i Nowohuckiej prowadzi deweloper w ramach umowy z miastem.

‘- Przed przystąpieniem do pracy deweloper uzyskał wszystkie wymagane zgody i pozwolenia, łącznie z decyzją ZRID dotyczącą czterech działek wchodzących w zakres inwestycji po południowo-wschodniej stronie skrzyżowania. Działki te są ogrodzone wspólnym płotem. W trakcie prac przy przebudowie jezdni ul. Centralnej okazało się, że właściciel działek odmówił wydania nieruchomości oraz rości sobie prawo posiadania do działek Skarbu Państwa oraz Gminy Miejskiej Kraków. W związku z tym dalsze prowadzenie przebudowy stało się niemożliwe – twierdzi ZDMK.

Czytaj także

Jak wyjaśniają urzędnicy, w południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania ma znaleźć się nowy chodnik, droga dla rowerów przecinająca zarówno ul. Centralną, jak i Nowohucką. Ponadto konieczne jest tam wykonanie żelbetowego zabezpieczenia ciepłociągu, a brak dostępu do działek uniemożliwia także dokończenie prac przy rozbudowie sygnalizacji świetlnej.

- Aby dokończyć przebudowę skrzyżowania, miasto zdecydowało się na wszczęcie postępowania egzekucyjnego. W związku z tym trudno na ten moment określić dokładny czas zakończenia inwestycji w pełnej planowanej formie – informuje ZDMK.

Otworzą fragment skrzyżowania. Będzie tymczasowa organizacja ruchu

W ramach inwestycji planowano wykonanie osobnego pasa na ul. Centralnej - do skrętu w prawo w ul. Nowohucką. Po zakończeniu prac pas środkowy miał służyć do jazdy na wprost (w kierunku centrum handlowego), a skrajny, lewy – tylko do lewoskrętu.

Projekt zakłada także

  • poszerzenie pasa wjazdowego z ul. Nowohuckiej w ul. Centralną

  • wykonanie przejazdów rowerowych na wszystkich wlotach skrzyżowania

  • rozdzielenie wyspą azylu dla pieszych/rowerzystów wszystkich kierunków ruchu

  • przebudowę istniejących chodników, zjazdów i kolidującej z inwestycją infrastruktury technicznej

  • modernizację zatoki autobusowej na ul. Nowohuckiej oraz wyznaczenie osobnego pasa dla autobusów (między skrzyżowaniem a zatoką przystankową na ul. Nowohuckiej, w stronę ronda dywizjonu 308)

Czytaj także

- Od kilku tygodni trwają prace zmierzające do udostępnienia skrzyżowania na już przebudowanym fragmencie. Będzie to oznaczało zbliżoną funkcjonalność jak przed przebudową. W tej chwili trwa opracowanie tymczasowej organizacji ruchu, która odpowie na pytanie, jakie relacje skrętne mogą zostać udostępnione i dla jakich pojazdów. Trwa montaż tymczasowych sterowników sygnalizacji świetlnej kierującej ruchem samochodów i pieszych przy ul. Centralnej oraz synchronizacja ich z resztą świateł na tym skrzyżowaniu. Inwestor oraz ZDMK chciałyby, żeby skrzyżowanie było przejezdne na początku marca 2025 – podają urzędnicy w komunikacie z 28 stycznia 2025.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska