Sprawdź także: Portrety pamięciowy krakowskich bomberów [ZDJĘCIA]
Inwestorzy zaraz po zakończeniu rozbiórki chcieliby ruszyć z zabudową obiektu. Na nią jednak nadal nie mają pozwolenia. - Nie wykluczam, że część prac wyburzeniowych rozpocznie się jeszcze w tym roku - mówi Duda. - Prowadzimy rozmowy z dwoma firmami rozbiórkowymi.
Przebudowany 102-metrowy wieżowiec otaczać będą niższe budynki. Najważniejszą częścią kompleksu ma być Piazza czyli bulwar o 16 metrach szerokości, biegnący przez jego środek aż do ronda Mogilskiego. Autorem projektu zabudowy szkieletora jest Marek Dunikowski, współwłaściciel Biura Architektonicznego DDJM.
Co zniknie w czasie burzenia? Jak czytamy w decyzji, m.in. niektóre elementy stalowej konstrukcji dwóch ostatnich kondygnacji, klatki schodowe i szyby windowe, sala kongresowa, garaże podziemne, nieczynne sieci instalacji wodociągowej i przewodów kanalizacyjnych stanowiących odwodnienie terenu.
Kinga Sadowska z biura prasowego krakowskiego magistratu zaznacza, że na rozbiórkę inwestorzy mają trzy lata.
Niestety, właściciele szkieletora ciągle nie potrafią powiedzieć, kiedy inwestycja ruszy. Wierzą, że ciągle realne jest rozpoczęcie budowy w przyszłym roku.
- Sytuacja jest trudna - wyjaśnia Szymon Duda. - Mamy dwie decyzje o warunkach zabudowy, jedna jest prawomocna, ale nieostateczna, gdyż sąsiad szkieletora odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Druga decyzja, dotycząca niższych budynków jest nieprawomocna. Postępowanie zostało zawieszone, bo zmarła jedna ze stron postępowania i trzeba ustanowić kuratora dla zmarłego.
Sprawa kar naliczanych przez Urząd Miasta Krakowa za nierozpoczynanie budowy (sięgających już 30 mln zł) nadal jest nierozstrzygnięta. Samorządowe Kolegium Odwoławcze, przyznając racje odwołującemu się inwestorowi, skierowało ją do ponownego rozpatrzenia.
Budowa wieżowca rozpoczęła się 32 lata temu. Udało się wtedy postawić tylko szkielet budynku. Od 2005 roku obiekt należy do spółki TreiMorfa, której większościowym udziałowcem jest luksemburska firma Eurozone Equity. Choć od zakupu mija już szósty rok TreiMorfa nadal nie rozpoczęła przebudowy. Początkowo prace opóźniała dyskusja o wysokości obiektu. Ostatecznie inwestor otrzymał zgodę na 102,5 m, o 10 metrów więcej niż obecnie. To wywołało protest sąsiadów. Zaskarżyli wydaną decyzję wz.
Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!
Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**
Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail
