Nowy obiekt UEK. Przeprowadzka za rok
- Jesteśmy największą uczelnią ekonomiczną w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. To, z czym się borykamy, to niedobór i przestrzeni dydaktycznej, i biurowej. Ta inwestycja jest nam bardzo potrzebna. W ubiegłym roku udało się wreszcie rozpocząć budowę i idzie ona bardzo sprawnie, jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Wierzę mocno, że za rok można będzie przenosić tu meble, dokumenty itp. i rozpoczniemy funkcjonowanie w tym budynku - mówił w piątek, podczas uroczystego zawieszenia wiechy dr hab. Bernard Ziębicki, rektor UEK.
Jak zaznaczył, budowa COS umożliwi jeszcze lepiej zorganizować pracę uczelni i "podnieść jakość obsługi procesu dydaktycznego", a ponadto uwolnić przestrzenie w innych budynkach UEK, z przeznaczeniem na cele dydaktyczne.
- W sierpniu zeszłego roku rozpoczęliśmy realizację stanu surowego COS. I dzisiaj świętujemy tzw. wiechę. W skrócie, w liczbach, co zrobiliśmy do tej pory, jeśli chodzi o stan surowy: około 40 tys. przepracowanych godzin, ponad 400 km zamontowanych stalowych petów zbrojeniowych, 3900 m sześc. użytego betonu - wyliczał Andrzej Tombiński, prezes firmy RE-Bau, która jest generalnym wykonawcą inwestycji (natomiast projektem zajmuje się Biuro Projektowe ARP Manecki).
Centrum Obsługi Studentów w Krakowie na miarę XXI wieku
Nowy budynek to rozległa przestrzeń biurowa, gdzie ulokowane zostaną przede wszystkim pomieszczenia administracyjne wydziałów (m.in. dziekanaty), biura obsługi studentów, a także archiwa UEK.
- Parter posłuży szeroko pojętej obsłudze studenta. Mieścić będą się tutaj Biura Obsługi I i II stopnia, a także Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UEK. W piwnicach budynku zlokalizowane zostaną natomiast pomieszczenia techniczne, archiwa i magazyny. Pozostałe kondygnacje przeznaczono pod pokoje biurowe, sale konferencyjne oraz pomieszczenia pomocnicze poszczególnych działów. Dodatkowo na ostatniej kondygnacji planowane jest stworzenie studia nagrań wraz z zapleczem – podaje uczelnia.
Rozbudowa bazy krakowskiego Uniwersytetu Ekonomicznego za 60 mln zł
Budowa Centrum Obsługi Studentów Uniwersytetu Ekonomicznego jest finansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, ze środków publicznych. Wartość inwestycji wyniesie ok. 60 mln zł. Decyzja o rozbudowie UEK o czterokondygnacyjny obiekt (plus podpiwniczenie) była podyktowana coraz większą ilością studentów, dla których zaczynało już brakować przestrzeni.
Parametry powstającego kompleksu
powierzchnia zabudowy – 1308 mkw.
kubatura - 22628,4 m sześc.
wysokość - 17,60 m
liczba kondygnacji naziemnych – cztery
kondygnacje podziemne – jedna
powierzchnia użytkowa łącznie – 5380 mkw.
100 lat Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Inwestycje, które realizuje obecnie Uniwersytet Ekonomiczny, wpisują się w obchody jubileuszu 100-lecia istnienia uczelni. Przypomnijmy, dzisiejszy UEK powstał w 1925 r. jako Wyższe Studium Handlowe z inicjatywy prof. Arnolda Bollanda – wybitnego chemika i towaroznawcy, docenta Uniwersytetu Jagiellońskiego i Politechniki Lwowskiej, który do współpracy w projekcie założenia prywatnej szkoły zaprosił prof. Albina Żabińskiego – ekonomistę i prawnika.
Stworzenie nowej placówki miało, według prof. Bollanda, „dać społeczeństwu komercjalistów o maksymalnej, solidnej wiedzy zawodowej, którzy by umieli być nie tylko czołowymi wykonawcami, lecz zarazem także samodzielnymi umysłowościami i pionierami idei gospodarczych”.
Dziś UEK to największa uczelnia ekonomiczna w kraju. Kształci ponad 15 tysięcy studentów i cieszy się bardzo dużą popularnością. Już czwarty rok z rzędu odnotowuje wzrost liczby kandydatów chcących tu studiować. Podczas ubiegłorocznej rekrutacji na UEK wpłynęła rekordowa liczba 15 492 zgłoszeń. Zakwalifikowanych do podjęcia studiów zostało 3285 kandydatów. Oferta edukacyjna UEK jest bogata – to ponad 30 kierunków na studiach I stopnia i ponad 40 na studiach II stopnia.
Dzień otwarty UEK już niebawem
Z bogatą ofertą dydaktyczną Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie będzie można zapoznać się już 26 i 27 marca, wtedy bowiem uczelnia zaprasza na swój Dzień Otwarty. Na uczestników wydarzenia czekać będą stoiska prezentujące poszczególne kierunki studiów, a także punkty informacyjne dedykowane rekrutacji, studiom w języku angielskim, stażom, praktykom, stypendiom czy organizacjom studenckim. W programie Dnia Otwartego UEK coś dla siebie znajdą wszyscy zainteresowani studiowaniem na tej uczelni, ale także ci, którym nieobojętna jest przyszłość naszej planety.
Dodatkowo przygotowano również inspirujące wykłady i ciekawe warsztaty. – Zachęcamy wszystkich nie tylko do zapoznania się z naszą ofertą rekrutacyjną, ale przede wszystkim do dyskusji, zadawania pytań i aktywnego uczestnictwa w wykładach oraz warsztatach, w tym tych prowadzonych przez ekspertów – podaje Marcin Bojarski z Działu Komunikacji i Public Relations UEK.
Dzień Otwarty UEK odbędzie się w Pawilonie Sportowo-Dydaktycznym uczelni przy ul. Rakowickiej 27:
26 marca w godz. 9:30–14,
27 marca w godz. 12–16.
Oczywiście w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia UEK zaplanowano znacznie więcej wydarzeń, w tym. m.in. seminaria i konferencje naukowe, sympozja, koncerty, wystawę jubileuszową i zjazd absolwentów. Szczegółowe informacje można znaleźć na specjalnie dedykowanej temu wydarzeniu stronie: 100lat.uek.krakow.pl.
