Dla nowych akademików zarezerwowano teren w północnej części Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jak podało Radio Kraków, jeśli przetarg oraz sama budowa będą przebiegać bez żadnych komplikacji inwestycja (I etap) o szacunkowej wartości kilkadziesięciu milionów złotych, powinna zakończyć się na przełomie 2026 i 2027 roku.
W kampusie UJ mają powstać dwa akademiki, dla 400 studentów
Dla przedsięwzięcia przygotowano wcześniej program funkcjonalno - użytkowy. Według tego dokumentu pierwszy akademik będzie pięciokondygnacyjny, z pokojami jednoosobowymi, dwuosobowymi, rodzinnymi oraz przystosowanymi dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich – dla co najmniej 200 osób. Przy obiekcie zaplanowano wykonanie parkingu (42 miejsca), dojść, wiat rowerowych i innej tego typu infrastruktury. Z kolei akademik projektowany w etapie drugim ma być gabarytowo podobny do pierwszego.
Czytaj także
- Dom studencki ma powstać tuż za Wydziałem Matematyki i Informatyki przy ul. Łojasiewicza, czyli na terenach zalewowych. Dlatego władze UJ zdecydowały się na budowę trzech zbiorników retencyjnych na kampusie. Przy Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej powstanie także przepompownia, która będzie regulować działanie zbiorników. Budowa całego systemu retencyjnego będzie kosztować prawie 10 milionów złotych – informuje Radio Kraków.
Otwarcie ofert w przetargu na zaprojektowanie i budowę akademika (I etap) ma nastąpić w pierwszych dniach marca.
Awantura o akademiki UJ w Krakowie
Protest Krakowskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej (KKMIP) przeciwko planowanej likwidacji/sprzedaży byłego Domu Studenckiego UJ „Kamionka” trwa – w różnych formach - od maja ubiegłego roku.
Czytaj także
- Uniwersytet potwierdza, że jest w toku prac zmierzających do budowy akademika na Ruczaju (III Kampus UJ). Od momentu podpisania „wspólnego stanowiska” (podpisano je w maju 2024 ze studentami protestującymi przeciwko likwidacji Domu Studenckiego Kamionka – red.), władze UJ podejmowały szereg działań zmierzających do wywiązania się z tego zobowiązania. W efekcie tych działań w dniu 23 stycznia został ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego akademika, co powoli pozyskać kolejnych 200 miejsc. (…) - podaje UJ w komunikacie z 30 stycznia 2025 (powstałym w odniesieniu do sytuacji z 29 stycznia, gdy podczas posiedzenia Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego doszło do awantury pomiędzy przedstawicielem KKMIP i pracownikiem uczelni).
A dalej: - Uniwersytet zobowiązał się też do zwiększenia dostępności miejsc dla osób studiujących w UJ już w roku akademickim 2024/2025. Natychmiastowe działania władz UJ doprowadziły do pozyskania już we wrześniu ubiegłego roku Domu Studenckiego przy ul. Racławickiej 9a. W związku z tym już od 1 października 2024 uczelnia udostępniła dodatkowe 132 miejsca w akademiku o wysokim standardzie. Trwają też prace nad reorganizacją części pokoi jednoosobowych w dwuosobowe, co umożliwi oddanie do dyspozycji około 40kolejnych miejsc w tym budynku. Zmiany będą przeprowadzone podczas tegorocznej przerwy wakacyjnej, aby już od początku października br. w akademiku mogło zamieszkać więcej osób.
Władze UJ odniosły się także, po raz kolejny, do sytuacji „Kamionki”.
- We wspólnym stanowisku strony zgodnie ustaliły, że decyzja władz UJ co do przystosowania tych budynków do użytkowania jako akademika, uzależniona jest od uzyskania potwierdzenia chęci zamieszkania przez studentów w budynkach „Kamionki” oraz wysokości wyceny kosztów związanych z przystosowaniem byłego akademika do użytkowania. Kolejnym zrealizowanym uzgodnieniem było ustalenie liczby uprawnionych osób zainteresowanych zamieszkaniem w byłym akademiku. Uniwersytet wywiązał się również z tego zobowiązania, organizując „dzień otwarty” we wrześniu 2024 roku, w którym udział wzięło 17 osób – zaznaczono w komunikacie.
