FLESZ - Tajemnica marchewki

W magazynach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie jest coraz mniej krwi. Przez panującą pandemię liczba dawców znacząco się zmniejszyła. W sumie w okresie wakacji krakowskie RCKiK zanotowało spadek donacji o około 10 proc. Zapasy, którymi dysponuje krakowskie centrum póki co pozwalają jeszcze na bieżące zaopatrzenie szpitali, ale jeśli w centrum krwiodawstwa nie zaczną pojawiać się dawcy, może być z tym problem.
Jak zwykle najbardziej potrzebna jest krew z odczynem Rh-. Szczególnie cenna jest grupa ORhD- (ujemna), ponieważ w nagłych przypadkach może zostać ona przetoczona każdemu biorcy. Niestety, jest to jedna z najrzadziej występujących grup krwi na świecie. Szacuje się, że posiada ją zaledwie 6 proc. Polaków.
Przypomnijmy, dawcą może zostać każda osoba w wieku od 18 do 60 lat, która czuje się zdrowa i waży nie mniej niż 50 kg. Krew mogą oddawać także osoby po szczepieniu przeciw COVID-19. W przypadku przyjęcia szczepionek Pfizera i Moderny należy odczekać 48 godzin, chyba że występują objawy jak gorączka czy złe samopoczucie. Wtedy należy się wstrzymać około tygodnia. W przypadku preparatów firm AstraZeneca i Johnson&Johnson okres oczekiwania to dwa tygodnie.
Za oddanie krwi przysługuje kilka przywilejów. Po pierwszew czasie epidemii koronawirusa krwiodawcy dostają aż 2 dni zwolnienia od pracy. Wolne przysługuje w dniu pobrania oraz w dniu następnym. Możliwy jest także zwrot kosztów dojazdu do punktu. Rejestracja dawców w RCKiK w Krakowie przy ul. Rzeźniczej 11 odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.15 do 16.30. Krew można oddać także w 14 innych terenowych oddziałach placówki. Na miejsce należy zgłosić się z dowodem tożsamości.