Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Msza święta, pochód patriotyczny i akty nabycia obywatelstwa polskiego

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Krakowskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja
Krakowskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja Wojciech Matusik
Tradycyjnie w stolicy Małopolski obchody święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się złożeniem kwiatów najpierw pod pomnikiem Hugona Kołłątaja, a następnie pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej przy ul. Powiśle. O godz. 10 w katedrze wawelskiej rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Po mszy ze Wzgórza Wawelskiego, gdzie rozdano biało-czerwone flagi, wyruszył pochód patriotyczny, który Drogą Królewską przeszedł na plac Matejki. – To, co najważniejsze, chcemy zabezpieczyć w najlepszych rękach. I to są ręce Maryi – mówił ks. prof. Jacek Urban w święto Konstytucji 3 maja na Wawelu.

– Naszymi intencjami obejmujemy ojczyznę, która w swej historii doświadczyła wielu zagrożeń i klęsk, ale Matka Najświętsza – Pani i Królowa zawsze otaczała nas szczególnym wstawiennictwem i zawsze była dla nas obroną i zwycięstwem – mówił kard. Stanisław Dziwisz na początku liturgii i dodawał, że świadomy wielkiego wstawiennictwa Matki Bożej był św. Jan Paweł II, dlatego zawierzał Polskę i Polaków Jej opiece.

W czasie homilii ks. prof. Jacek Urban mówił - To, co najważniejsze, chcemy zabezpieczyć w najlepszych rękach. I to są ręce Maryi. To jest Jej płaszcz opieki. Pod ten płaszcz chroniliśmy się i pod nim się chronimy – chronimy pod nim to, co istotnie ważne.

Dziekan Kapituły Metropolitalnej zwrócił uwagę, że w święto Konstytucji 3 maja, która jest nazywana "testamentem I Rzeczypospolitej" w liturgii odczytuje się "testament z krzyża", w którym Jezus obdarowuje każdego z nas Swoją Matką. - Jest to zadanie na czas wojny i na czas pokoju. To jest zadanie dla młodych, ale i dojrzałych – mówił kaznodzieja zachęcając, by Maryja „w naszej ojczyźnie, w naszych domach, w naszych sercach czuła się u siebie”.

Na Wzgórzu Wawelskim po mszy św. można było dostać polską flagę. Następnie wszyscy zgromadzeni ruszyli w uroczystym pochodzie patriotycznym, którego trasa tradycyjnie wiodła ulicą Grodzą, przez Rynek i Floriańską, aż na plac Jana Matejki. Pochód zatrzymał się przy Krzyży Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego, by tam również złożyć kwiaty.

Pochód otwierały formacje konne. Blisko pięćdziesiąt koni wraz z jeźdźcami, podążało ulicami miasta w historycznych strojach budząc entuzjazm i zainteresowanie wśród zgormadzonych na krakowskich ulicach.

W tym roku podziwiać można było przedstawicieli: Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Józefa Piłsudskiego w strojach Księstwa Warszawskiego na czele z dowódcą, rotmistrzem kawalerii Henrykiem Bugajskim; Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w mundurach kawalerii na czele z dowódcą, rotmistrzem kawalerii ochotniczej Franciszkiem Pawłem Żmudzkim; Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich na czele z majorem Zbigniewem Strzeżywojem Burzyńskim, rotmistrzami: Leszkiem Franiem i Mariuszem Pustułą.

Za nimi podążały grupy rekonstrukcyjne w tradycyjnych strojach, m.in. Podolski Regiment Odprzodowy.

Dalej w pochodzie uczestniczyli przedstawiciele kompanii honorowych Wojska Polskiego, klas mundurowych z województwa małopolskiego, harcerze ZHR i ZHP oraz Bractwo Kurkowe.

W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odśpiewano hymn państwowy, a także nastąpiła uroczysta zmiana warty, a także odczytano Apel Pamięci. Podczas uroczystości na pl. Matejki wojewoda małopolski przekazał zasłużonym odznaczenia państwowe. Podczas uroczystości Łukasz Kmita wręczył też akty nabycia obywatelstwa polskiego 10 osobom, w tym 1 dziecku, pochodzącym z Białorusi, Peru, Serbii, Syrii, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Włoch. Osoby te uzyskały obywatelstwo polskie na mocy postanowienia Prezydenta RP lub decyzji Wojewody Małopolskiego.

"Myśląc dziś o Konstytucji 3 Maja, bądźmy dumni z Polski i Polaków"

- Warszawa, 1991 rok. Z pielgrzymką przebywa wtedy w Polsce Ojciec Święty Jan Paweł II. W przemówieniu w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela, w czasie nabożeństwa dziękczynnego z okazji dwusetnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, Papież wypowiada modlitwę, do której dziś nie sposób nie wrócić: Dziękujemy Ci, Boże, za to, że jesteśmy Polakami. Świadomi jednak grzechów i wad naszych, prosimy Cię: daj nam uprzątnąć dom ojczysty. Wyzwól nas od zniewoleń ducha. I tak jak cudownie przeprowadziłeś nas suchą nogą przez Morze Czerwone, naucz nas być wolnymi. Szanowni Państwo! Zwróćmy dziś uwagę na te słowa: Naucz nas być wolnymi. Trzeba to wołanie i teraz – w dwieście trzydziestą drugą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – przypomnieć. Zrozumieć na nowo - mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Uroczystości zakończyły się defiladą pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych.

Wśród zaprezentowanych pojazdów znalazły się między innymi: policyjne motocykle, lekki transporter opancerzony, łódź holowana za pojazdem terenowym napędzanym na 4 koła, samochód specjalny ratownictwa medycznego ze strażacką mobilną izbą przyjęć, specjalny pojazd Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego wyposażony w system paneli fotowoltaicznych i specjalistyczny sprzęt kontrolno-pomiarowy, ciężki samochód specjalny laboratorium MobiLab stanowiący samodzielne mobilne stanowisko pracy dla grupy analitycznej, rozpoznania i koordynacji działań, wyposażony w sprzęt pozwalający na bezpieczny pobór próbek, przygotowanie próbek, a także ich analizę, specjalistyczny samochód Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej wykorzystywany jako samochód wsparcia podczas realizacji konwoju osadzonych „niebezpiecznych”.

Po oficjalnych obchodach, przy Barbakanie można było skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki. Na czas uroczystości 3-majowych Urząd Wojewódzki w Krakowie przygotował stoisko promocyjne, gdzie będą rozdawane m.in. małe flagi i słodycze.

Wyjazd na Majówkę może być dwukrotnie droższy niż w zeszłym roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska