FLESZ - Grzegorz Kuczyński o sytuacji na Ukrainie i przyszłości NATO

Opatrunki hemostatyczne (tamujące krwotoki), igły zwykłe oraz igły do wkłuć doszpikowych, strzykawki, kaniule, zestawy do przetaczania płynów oraz inne środki medyczne wyjechały w środę 2 marca z Krakowa na Ukrainę.
- Zakupy zrobiliśmy zgodnie z zapotrzebowaniem przekazanym przez ukraińskich kolegów, z którymi jesteśmy teraz w stałym kontakcie – mówi Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
To pierwsza transza pomocy, jaką przygotowało Krakowskie Pogotowie Ratunkowe w ramach działań finansowanych przez Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ - organizacji zrzeszającej dysponentów ratownictwa medycznego z całej Polski. W przygotowaniu są kolejne transporty.
- Jesteśmy poruszeni wybuchem wojny, która uderzyła w naszych bliskich przyjaciół. Z ukraińskim pogotowiem ratunkowym i szpitalami współpracujemy już od wielu lat i łączą nas bardzo serdeczne relacje - dodaje Popławska.
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe od lat wspierało reformę ukraińskiego systemu ratownictwa medycznego, nie tylko przekazując ambulanse i sprzęt, ale też dzieląc się wiedzą medyczną i organizacyjną. Przeprowadzało szkolenia, zarówno na Ukrainie, jak i w Krakowie, dla załóg ambulansów oraz dla dyspozytorów medycznych. Gdy przyszły trudne chwile, krakowskie karetki wyjeżdżały z pomocą humanitarną na kijowski Majdan. Od kilku lat na Ukrainie organizowane były mistrzostwa w ratownictwie medycznym, w których zawsze uczestniczyły załogi z Krakowa.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym