FLESZ - Co kupowali Polacy w 2020 roku?
W niedzielę, 7 lutego, o godz. 14 w Celestacie można było zobaczyć szopkarskie dzieła na żywo. Podczas kuratorskiego oprowadzania po pokonkursowej wystawie nie zabrakło również okazji spotkania się z ich twórcami.
Do 78. Konkursu Szopek Krakowskich zgłoszonych zostało 87 szopek: 50 w kategorii seniorów, 6 szopek w kategorii szopek młodzieżowych, 20 szopek dziecięcych oraz 11 szopek rodzinnych. W tegorocznych szopkach dominuje architektura Starego Krakowa, Katedry, krakowskich kościołów, Zamku na Wawelu, choć ciekawą szopką jest szopka zawierająca budynek kurii z papieskim oknem wraz z papamobilem, czy też szopka, w której są elementy bazyliki Bożego Miłosierdzia.
W większości szopek zawarte są również elementy nawiązujące do rocznicy urodzin św. Jana Pawła II oraz panującej od początku roku pandemii (lalki z maseczkami). Jest też szopka, prawdopodobnie miłośnika klubów sportowych - Cracovii i Wisły, nawiązująca do ich derbów. Pojawiły się również szopki zawierające balon widokowy nad Wisłą.
W szopce autorstwa mistrza krakowskiej szopki Maćka Moszewa, autor sam siebie u podstawy sportretował z napisem informującym, że w konkursie krakowskiej Szopki uczestniczy już po raz 75.
Zgodnie z tradycją szopki zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Do czasu otwarcia muzeów dla publiczności można je było oglądać jedynie na stronie internetowej Muzeum Krakowa.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
