Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowskie wodociągi planują rozbudowę oczyszczalni ścieków "Płaszów" [ZDJĘCIA]

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Wodociągi Miasta Krakowa
W najbliższych latach krakowskie wodociągi planują potężną rozbudowę oczyszczalni "Płaszów". W związku z coraz większą ilością ścieków i rosnącymi wymaganiami dotyczącymi jakości odprowadzanych nieczystości wybudowany ma zostać trzeci stopień oczyszczania ścieków, dzięki któremu będą usuwane mikrozanieczyszczenia organiczne oraz magazynowa oczyszczona woda.

FLESZ - Co czwarty Polak był już zakażony?

Coraz więcej ścieków

Rozbudowa ma być przeprowadzona na działce przylegającej z jednej strony do oczyszczalni, a z drugiej do bazy firmy SUEZ. Jest to działka należąca do miasta. Radni niedługo zdecydują czy przekazać ziemię spółce Wodociągi Miasta Krakowa.

Głównym powodem inwestycji jest coraz większa ilość ścieków odprowadzanych do oczyszczalni. Biorąc pod uwagę, że w rejonie Rybitw ma powstać intensywna zabudowa, zwiększenie możliwości oczyszczania ścieków jest konieczne. Dzięki planowanej inwestycji obiekt będzie mógł pracować bez większych modernizacji przez kolejne 20-25 lat

Założenia inwestycji obejmują:

  • rozbudowę pompowni II stopnia – zwiększenie wydajności pomp w istniejącej pompowni ob.13,
  • rozbudowę biologicznej części oczyszczalni polegającą na budowie dwóch reaktorów biologicznych i czterech osadników wtórnych na południowy wschód od istniejących reaktorów na działce 2/45 obr. 26 (działka konieczna do pozyskania),
  • budowę układu usuwania mikrozanieczyszczeń ze ścieków oczyszczonych na działce 2/45 obr. 26,
  • zakłada się również budowę dwóch zbiorników wody technologicznej wraz z pompownią zapewniających gromadzenie i podawanie wody do procesów technologicznych w oczyszczalni ścieków i stacji termicznej utylizacji osadów, a także klientów zewnętrznych, takich jak zakłady przemysłowe - mówi Robert Żurek rzecznik prasowy Wodociągów Miasta Krakowa.

Szmaty, patyczki, waciki

Każdego dnia do ścieków w Krakowie trafia około pięciu ton odpadów, które powinny wylądować w koszu. Szmaty, patyczki do uszu, waciki, resztki jedzenia – najczęściej takie śmieci spuszczane w sedesach wraz z wodą uszkadzają silniki, mieszadła i pompy, które pracują w oczyszczalni „Płaszów”.

Woda, którą zużywamy w naszym domowym kranie, spływa do oczysz­czalni około pięciu godzin. Dlatego każdego wieczoru obsługa zakładu dowiaduje się, co mieszkańcy Krakowa jedli na obiad. Wtedy na kratownicach odławiających odpady stałe pojawiają się kawałki ziemniaków, marchewek czy ogórków.

Dolina Prądnika na granicy Ojcowskiego Parku Narodowego i Prądnika Korzkiewskiego w gminie Wielka Wieś

Dolina Prądnika i niewielka wieś mają się znaleźć pod wodą! ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska