MKTG SR - pasek na kartach artykułów

KRUS wyjaśnia, czy lata nauki szkolnej liczą się do wymogu emerytalnego. Czytelnik pyta, co z pracą ucznia w gospodarstwie

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ubezpieczony w KRUS, aby przejść na emeryturę, musi skończyć 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn oraz podlegać ubezpieczeniu w KRUS przez co najmniej 25 lat.
Ubezpieczony w KRUS, aby przejść na emeryturę, musi skończyć 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn oraz podlegać ubezpieczeniu w KRUS przez co najmniej 25 lat. pixabay.com, canva
Wiek emerytalny zarówno w KRUS, jak i ZUS jest ten sam i powszechnie znany. Są jednak kwestie, które budzą wątpliwość, jak na przykład lata nauki w szkole. Wiele dzieci pomagało w tym czasie rodzicom prowadzącym gospodarstwo. Czy można je doliczyć w przypadku okresu koniecznego do uzyskania emerytury rolniczej? Sprawę wyjaśnia KRUS.

Emerytury i renty wypłacone w grudniu 2023 roku trafiły do 972 322 osób, podaje KRUS w miesięcznej informacji statystycznej. Aby przejść na emeryturę, trzeba złożyć wniosek.

Czy 6 lat nauki można doliczyć do wieku emerytalnego z KRUS?

– Od 1992 roku byłem na KRUS przez 21 lat i 9 miesięcy i obecnie jestem na ZUS, ale moje pytanie takie: od 15. roku zrobiłem szkołę rolniczą i później technikum rolnicze, czyli 6 lat i w tym czasie rodzice nie opłacali KRUS. Czy te 6 lat nauki można doliczyć do wieku emerytalnego z KRUS? – zastanawiał się pan Zdzisław we wrześniu 2023 r., który poprosił nas o pomoc w uzyskaniu odpowiedzi.

Tak wówczas wątpliwości rozwiewała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego:

– Zasady podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, jak również opłacania składek na to ubezpieczenie, a także przyznawania i ustalania wysokości rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych w tym emerytury rolniczej określone zostały w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208 ze zm.), zwanej dalej ustawą – przypomina Teresa O’Neill, wicedyrektor i rzecznik prasowy KRUS.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi (domownikowi), który spełnia łącznie 2 warunki:

  1. osiągnął wiek emerytalny, który dla mężczyzny wynosi 65 lat, a dla kobiet 60 lat;
  2. podlegał ubezpieczeniu emerytalno – rentowemu przez okres co najmniej 25 lat.

W myśl art. 20 ust. 1-3 ustawy do okresów ubezpieczenia emerytalno-rentowego (ubezpieczenie wprowadzone od 1 stycznia 1991 r. przepisami ww. ustawy z 20.12.1990 r.), wymaganych do emerytury rolniczej osób urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r. zalicza się okresy:

  1. podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990;
  2. prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym, po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.

– Okresy pracy w gospodarstwie rolnym np. rodziców po 16. roku życia, a przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. mogą zostać zaliczone do emerytury rolniczej, jeżeli wnioskodawca pracował w gospodarstwie rolnym, nawet w sytuacji, gdy uczęszczał do szkoły (zasadnicze znaczenie ma fakt udowodnienia możliwości wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym, np. po powrocie ze szkoły) – tłumaczy Teresa O’Neill.

– Wnioskodawca wraz z oświadczeniem dotyczącym pracy w gospodarstwie rolnym powinien przedstawić dokumenty potwierdzające istnienie gospodarstwa rolnego i miejsce zamieszkania w podanym okresie, a w razie potrzeby również dodatkowo potwierdzające pracę w gospodarstwie, np. pisemne zeznania co najmniej dwóch świadków (zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe) – dodaje wicedyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Rzecznik KRUS zaznacza, że każdy przypadek pracy w gospodarstwie rolnym wymaga oceny indywidualnej w kontekście wszelkich towarzyszących faktów. Zeznania świadków podlegają kolegialnej ocenie organu rentowego.

FAQ - emerytura rolnicza z KRUS

Kiedy rolnik może przejść na emeryturę? Jaki jest obowiązujący wiek emerytalny i ile lat trzeba opłacać wcześniej składki? Ile wynosi emerytura wypłacana przez KRUS? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące świadczenia emerytalnego.

Jaki jest wiek emerytalny dla rolników?

Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonemu rolnikowi oraz domownikowi, gdy osiągnął wiek emerytalny, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny.

Przez ile lat trzeba opłacać składki KRUS, żeby dostać emeryturę?

Poza wiekiem emerytalnym, drugim warunkiem, który trzeba spełniać, by przejść na emeryturę KRUS, jest czas płacenia składek. Emeryturę może otrzymać osoba, która podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu to okres ubezpieczenia społecznego rolników począwszy od 1 stycznia 1991 r.

Czy emerytura przysługuje z „automatu"? Czy trzeba złożyć wniosek?

Emerytura jest przyznawana na wniosek. KRUS wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników prawo do świadczeń z ubezpieczenia ustala się na wniosek osoby zainteresowanej albo innej osoby mającej interes prawny w ustaleniu tego prawa (np. przez pełnomocnika).

Czy rolnik musi przestać prowadzić gospodarstwo, żeby przejść na emeryturę?

Już nie. Zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej nie jest już warunkiem koniecznym do wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej. 15 czerwca 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Producenci rolni zyskali prawo do wypłaty emerytury rolniczej w pełnej wysokości bez konieczności zbywania gospodarstwa rolnego. 

Rolnicy mogą pracować i jednocześnie otrzymywać swoją emeryturę rolniczą, tak samo, jak dzieje się to w przypadku emerytów pobierających świadczenie z ZUS.

Artykuł pierwotnie opublikowany we wrześniu 2023

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: KRUS wyjaśnia, czy lata nauki szkolnej liczą się do wymogu emerytalnego. Czytelnik pyta, co z pracą ucznia w gospodarstwie - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska