Uroczystości jubileuszu 60-lecia działalności Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK przy Akademii Górniczo-Hutniczej odbyły się 27 listopada w auli uczelni. Wielu krwiodawców zostało odznaczonych i wyróżnionych.
Klub działający na AGH jest najstarszym akademickim stowarzyszeniem PCK. Przeprowadza corocznie cztery akcje krwiodawstwa, a każda z nich przyciąga setki studentów, jak też wielu mieszkańców Krakowa.
- Kolejne roczniki studentów i pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej od 1962 roku oddają cząstkę siebie - krew. Ten szczególny lek nie ma syntetycznego zamiennika, każda donacja jest bezcenna. Wdzięczni jesteśmy władzom uczelni, których przychylność umożliwia nam prowadzenie akcji przez 22 dni w każdym roku akademickim. Nasz wspólny organizacyjny wysiłek i szlachetna postawa krwiodawców ratują życie i zdrowie pacjentów. Do wszystkich honorowych krwiodawców kierujemy wyrazy ogromnej wdzięczności - mówi dr inż. Elżbieta Wojna-Dyląg, prezes Koła i Klubu działającego na AGH.
Od roku 2002, od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Turnieju "Młoda krew ratuje życie", AGH jako uczestnik zajmuje pierwsze miejsce zarówno w kategorii ilości oddawanej krwi, jak i organizowanych akcji poboru krwi i towarzyszących turniejowi akcji promocyjnych.
Od 2018 roku Akademickie Koło i Klub HDK organizują Międzynarodowy Półmaraton "Bitwa pod Gorlicami" pod patronatem m.in. rektora AGH, wojewody małopolskiego, marszałka województwa małopolskiego i służb dyplomatycznych - konsulów generalnych Republik Węgier, Słowacji, Austrii i Niemiec.
- Upowszechniamy znaczenie tego historycznego wydarzenia dla przebiegu I wojny światowej i odzyskania niepodległości przez Polskę, popularyzując jednocześnie międzynarodowe prawo humanitarne i konwencje genewskie, których znajomość, wraz z pojawiającymi się konfliktami zbrojnymi, jest niezbędna każdemu z nas. Wiedza z tego zakresu pozwoli nam właściwie ocenić wydarzenia w Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i wszędzie tam, gdzie dochodzi do niespotykanej dotąd migracji ludności wywołanej działaniami militarnymi - stwierdza Elżbieta Wojna-Dyląg, która z okazji jubileuszu została odznaczona m.in. Medalem św. Maksymiliana Kolbego, przyznawanym za służbę w imię miłości i dobra powszechnego, honorującym krwiodawców.
Ludzki strach jest zaraźliwy
