Piszą karty historii Polskiego Czerwonego Krzyża i miasta Oświęcim od 55 lat
Idea krwiodawstwa zrodziła się z potrzeby i chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Klub powstał 9 maja 1966 r., a jego założycielem i jednocześnie pierwszym prezesem był Leon Piecuch. Później funkcję tę pełnili: Paweł Kłoda, Jan Fajto, Zygmunt Klimala, Kazimierz Ichniowski, a po nim stery przejął Mirosław Bryg.
17 lipca 1989 r. klubowi krwiodawców – chemików nadano imię Dzieci Oświęcimia, a dwa lata później klub otrzymał od załogi ówczesnych Zakładów Chemicznych Oświęcim sztandar, jako symbol szacunku i uznania za humanitarne dokonania.
- Przez długie lata głównym sponsorem naszego klubu były Zakłady Chemiczne Oświęcim z dyrektorem dr Janem Babiarzem na czele, któremu idea krwiodawstwa była bardzo bliska
– mówi Mirosław Bryg, prezes klubu HDK PCK im. Dzieci Oświęcimia. - Przemiany gospodarcze, zmiany zarządów, nazw zakładów chemicznych oraz bezwzględna ekonomia doprowadziły w konsekwencji do tego, że zaprzestano się nami interesować. To boli, ale cóż. Krwiodawcy idą do przodu, kontynuując swoją działalność, która jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu. darczyńców – dodaje.
W ciągu 55 lat członkowie klubu oddali w sumie 11 613 litrów i 650 ml, z czego najwięcej w początkowym okresie działalności klubu.
- Krwiodawcy mają świadomość, iż zdrowie i życie ludzkie stanowią wartość największą
– mówi prezes Mirosław Bryg. - Tutaj można i trzeba zacytować słowa „Oddając własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie, to gest wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia. Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich krajach świata” - dodaje.
Krwiodawcy ramię w ramię z Małą Orkiestrą Wielkiej Pomocy i druhami OSP Oświęcim
Przed pięcioma laty klub HDK PCK im. Dzieci Oświęcimia zorganizował pierwszą akcję poboru krwi wraz z Fundacją Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy w ramach meczu charytatywnego pomiędzy MOWP a Hokejową Reprezentacją Artystów Polskich. Akcja odbyła się przy hali lodowej w Oświęcimiu i cieszyła się sporym zainteresowaniem.
- Dlatego też, uznaliśmy aby kontynuować tradycję przez kolejne dwa lata
– mówi Mirosław Bryg. - W 2020 r. z powodu panującej pandemii związanej z wirusem SARS-CoV-2 mecz niestety się nie odbył, ale akcję kontynuowaliśmy przy OSP Oświęcim. W trakcie tej akcji zarząd zadecydował o zacieśnieniu współpracy z Fundacją MOWP i Ochotniczą Strażą Pożarną w Oświęcimiu. Mamy nadzieję, iż współpraca między nami będzie coraz bardziej się zacieśniać – dodaje.
Honory dla oświęcimskich krwiodawców
Przez 55 lat klub HDK PCK im. Dzieci Oświęcimia został uhonorowany wieloma odznaczeniami:
- Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I, II i III stopnia,
- Medal 30 lecia HDK w Polsce,
- Medal za Zasługi dla Oświęcimia,
- Zbiorowa Odznaka Honorowa PCK I, II, III stopnia,
- Medal 40 lecia HDK w Polsce.
W szeregach krwiodawców jest wielu zasłużonych i odznaczonych najwyższymi medalami i tytułami. Również jubileuszowa uroczystość była okazją do uhonorowania tych wybitnych, jak również przyjaciół i sponsorów klubu.
- W parku Pokoju w Oświęcimiu trysnęła fontanna
- Ponad 700 kg eternitu porzucono na obszarze chronionym. Część wylądowała w stawie
- TOP 31 strzelców piłkarskiej chrzanowskiej okręgówki. Zmiana lidera!
- Pływackie mistrzostwa Małopolski dzieci i młodzików w Oświęcimiu
- Piknik na dalsze leczenie Lenki Kożuch przyniósł 21 129 zł! Zobaczcie zdjęcia
FLESZ - Jest nowy, skuteczny lek na Alzheimera
