https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krynica Zdrój. Muzeum Nikifora w nowej odsłonie. W odnowionej Romanówce można z powrotem podziwiać prace prymitywisty

Janusz Bobrek
Romanówkę można odwiedzać od wtorku do niedzieli. Dodatkowo, w niedzielę wystawy można zobaczyć bezpłatnie
Romanówkę można odwiedzać od wtorku do niedzieli. Dodatkowo, w niedzielę wystawy można zobaczyć bezpłatnie Damian Radziak
Zakończył się remont generalny zabytkowej Willi Romanówka, mieszczącej Muzeum Nikifora. Po blisko rocznej przerwie placówka, w nowej odsłonie, jest już otwarta dla zwiedzających. Koszt całej inwestycji to niemal 900 tys. zł.

FLESZ - Wybory prezydenckie już w maju. To musisz wiedzieć

Willa Romanówka, oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, jest ośrodkiem sprawującym opiekę nad spuścizną po Nikiforze i miejscem popularyzującym jego twórczość. Dodatkowo jest jednym z najstarszych drewnianych pensjonatów w Krynicy.

- To wielka radość, że po 25 latach funkcjonowania budynek muzeum został poddany restauracji. Obiekt doskonale wpisuje się w pejzaż kulturowy nie tylko Krynicy, ale też Małopolski. Teraz, to wyjątkowe miejsce wypiękniało i zyskało na nowo zaaranżowaną ekspozycję stałą z dziełami sławnego łemkowskiego artysty - zaznacza marszałek województwa Witold Kozłowski.

W zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu znajduje się największa kolekcja prac Nikifora: akwarel, gwaszy, rysunków ołówkiem i kredkami. Po remoncie placówki oprócz obrazów wybranych na wystawę stałą, dodatkowe prace są prezentowane na wystawie czasowej (m.in. „Autoportret potrójny”, „Uzdrowienie chorej” czy „Modlitewnik”).

Dzięki dotacji unijnej (620 tys. zł) ocieplono budynek, poprawiono estetykę wnętrza, wymieniono instalacje grzewcze i wodne, zainstalowano energooszczędne oświetlenie, a także przystosowano budynek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przysłonięto też okna, by uchronić prace artysty przed działaniem promieni słonecznych.

Po przeprowadzonych pracach remontowych została również zmieniona lokalizacja niektórych eksponatów. Układ poszczególnych pomieszczeń ekspozycyjnych odpowiada dawnej koncepcji wystawy, której autorem jest etnograf Zbigniew Wolanin. To jednak nie wszystko. W Muzeum pojawiły się monitory z oprogramowaniem umożliwiającym przeglądanie dodatkowych materiałów związanych z życiem i twórczością Nikifora.

Romanówkę można odwiedzać od wtorku do niedzieli. Dodatkowo, w niedzielę wystawy można zobaczyć bezpłatnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Atrakcyjne wakacje

Park światła na górze parkowej

https://www.atrakcyjne-wakacje-z-dzieckiem.pl/2020/01/gora-parkowa-krynica-zdroj.html?m=1

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska