To tylko skromna część dwóch ogromnych inwestycji, z którymi ruszy wkrótce Krynica Zdrój. Wczoraj wicemarszałek województwa małopolskiego, Leszek Zegzda, uroczyście podpisał z władzami miasta umowy o dofinansowaniu całego projektu.
CBA tropi kto odgazował krynickiego Jana
Pierwsze przedsięwzięcie obejmuje kompleksową renowację bulwarów Dietla, łącznie z przebudową koryta potoku Kryniczanka i zaadaptowaniem sąsiedniej skarpy na park zdrojowy. Drugie - to stworzenie miejsca zabawy i wypoczynku, z którego będą korzystać nieodpłatnie mieszkańcy, turyści i kuracjusze. Zaplanowano je w dzielnicy Czarny Potok, w połowie drogi między centrum uzdrowiska a dolną stacją kolei gondolowej na Jaworzynę Krynicką.
- Centrum deptaka wyremontowano w latach 90. Część na tyłach Starego Domu Zdrojowego pozostaje niezmieniona od lat 70. i jest po prostu brzydka. Dlatego chcemy przywrócić świetność temu miejscu - mówi Jacek Łątka, podinspektor do spraw inwestycji w krynickim magistracie.
Renowację deptaka zaplanowano jednocześnie w trzech strefach. Jego nawierzchnia zostanie wyłożona w całości kostką granitową i zamieni się w ścieżkę spacerowo-rowerową. Będzie też pełnić rolę drogi pożarowej, a w razie zablokowania trasy Nowy Sącz - Muszyna - objazdu. Pobliska fontanna zyska efektowną iluminację i system sterowania dyszami. Na całej długości deptaka zostanie odtworzony XIX-wieczny układ zieleni, tworzący skwer zdrojowy. Staną tutaj również dwa pawilony informacyjno-edukacyjne. Jeden z aktualną informacją meteorologiczną, a drugi geologiczną.
- To nowatorski pomysł, ale myślę, że się przyjmie - mówi Jacek Łątka. - Każdy turysta dowie się w tym miejscu, jaka jest aktualna prognoza pogody w Krynicy i okolicznych górach. Pozna też skład mineralny wód leczniczych.
Nad potokiem Kryniczanka zostaną wymienione balustrady i przerzucone dwa nowe mostki (dwa inne przejdą remont). Koryto zostanie podświetlone. Przy skarpie powstanie ścieżka spacerowa z ławeczkami i altankami. Zrewitalizowana zostanie zieleń.
- Największą atrakcją będą trzy zadaszone ciągi piesze, które w zamierzeniu mają pełnić funkcję "Krynickich Sukiennic" - dodaje urzędnik. Czarny Potok również zmieni się nie do poznania. Prace obejmą budowę miasteczka rowerowego, placu zabaw, skateparku, boisk do siatkówki i koszykówki oraz kilometrowej ścieżki spacerowo-rowerowej (łącznie z ławeczkami i nasadzeniami zieleni). Rewitalizacja deptaku zakończy się jesienią 2012 roku, pochłonie ok. 10 mln zł. Budowa parku rekreacyjno-sportowego w Czarnym Potoku to koszt ok. 4 mln. Zakończenie w przyszłym roku. Unia Europejska da łącznie ok. 8 mln zł.
Pokaż, kogo popierasz. Już dziś oddaj głos na burmistrza Krynicy
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: 13-latek z nożem napadł na kobietę
Maciej Szumowski stał się legendą. Idź jego drogą. Wejdź na szumowski.eu
A może to Ciebie szukamy? Zostań miss internetu województwa małopolskiego
Zobacz co mają do powiedzenia krakowianom kandydaci na prezydenta