Park Zdrojowy zyska nowy blask
Krynicki Park Zdrojowy kształtowany jest od 1810. Jest jedynym w Polsce parkiem, w którym nie ma powierzchni płaskich. Tworzą go: 4 stawy osuwiskowe, zwane „Czaplimi Stawami”, altany z XIX w.: „Wanda” i „Marzenie”, statua Najświętszej Maryi Panny, Ławeczka Kraszewskiego z 1881 roku, Michasiowa Polana ze źródełkiem „Bocianówka" oraz kolej linowo terenowa, której historia sięga 1937 roku.
To miejsce wypięknieje. Zarząd Województwa Małopolskiego dokonał wyboru do dofinansowania 22 projektów w programie Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027, przyznając dofinansowanie na realizację tych przedsięwzięć w łącznej kwocie 89 mln zł.
Co zostanie wykonane?
Wśród projektów znalazło się zagospodarowanie powierzchni ok. 66,5 ha Parku Zdrojowego w Krynicy - Zdroju. Projekt przewiduje między innymi: wymianę nawierzchni ścieżek rowerowych, modernizację małej architektury, pielęgnację zieleni i nowe nasadzenia, a także rewitalizację stawów i oczek wodnych. Zaplanowano także montaż budek lęgowych dla ptaków, drobnych ssaków i płazów.
- Planowana jest także rozbudowa ogrodów tematycznych na Górze Parkowej o nowe nasadzenia i elementy związane z edukacją ekologiczną - powstanie m.in. „pszczeli zakątek”. W budżecie projektu uwzględniono również działania z zakresu edukacji ekologicznej, przyrodniczej i klimatycznej skierowane do młodych mieszkańców Krynicy-Zdroju, a także jednodniowy polsko-słowacki warsztat dotyczący dobrych praktyk w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury - czytamy w komunikacie Biura Prasowego UMWM.
