https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szwajcarski szyk w Krynicy-Zdrój. Te niepowtarzalne wille i pensjonaty mają nawet po 150 lat. Tworzą klimat alpejskiego miasteczka

Joanna Mrozek
Charakterystyczne wille, pensjonaty i budynki w Krynicy-Zdroju. Większość z nich ma już ponad 100 lat
Charakterystyczne wille, pensjonaty i budynki w Krynicy-Zdroju. Większość z nich ma już ponad 100 lat Damian Radziak
Krynica-Zdrój ma szwajcarski szyk i niepowtarzalny architektoniczny klimat. Drewniana zabudowa z misternymi zdobieniami, to jedna z niewątpliwych atrakcji tej perły polskich uzdrowisk. Najpiękniejsze, drewniane obiekty zabytkowej architektury Krynicy-Zdrój powstały w drugiej połowie XIX wieku. Przy Bulwarach Dietla znajdują się najstarsze obiekty architektoniczne. Wśród nich jest odnowiona i zmodernizowana niedawno Romanówka, w której mieści się Muzeum Nikifora, świeżo odbudowana willa Tatrzańska. Zobacz inne obiekty.

Najpiękniejsze wille w Krynicy-Zdrój w stylu alpejskim

Okazałe wille, nawiązujące do architektury uzdrowisk alpejskich to tzw. „styl szwajcarski”, miały zazwyczaj obszerne frontowe ganki wsparte na słupach i jeden lub dwa balkony. Budynki były bogato zdobione dekoracją snycerską. Elewacje urozmaicano różnorodnymi wykuszami, wieżyczkami i werandami. Wszystkie były wykonane z drewna.

Sporo ciekawych domów zachowało się przy Bulwarach Dietla, m.in. Biała Róża (po 1855 r.), Biały Orzeł (ok. 1857 r., proj. Bronisław Babel), Kosynier (1880), Romanówka (ok. poł. XIX w.), Węgierska Korona (ok. 1880 r.), Wisła (2. poł. XIX w.), Witoldówka (1888), Romanówka.

W tych słynnych obiektach w Krynicy wypoczywały ówczesne elity

Zatrzymywali się tutaj Helena Modrzejewska, Ludwik Solski, Gabriela Zapolska i Tadeusz Boy Żeleński. Willa Witoldówka z 1888 roku mieściła niegdyś słynny Zakład Dietetyczny doktora Bolesława Skórczewskiego. Leczył on choroby układu pokarmowego, serca, otyłość i cukrzycę. Po kilku pożarach Witoldówka musiała być przebudowana i teraz pod drewnianym szalunkiem jest murowana, a więc zabezpieczona przed ogniem.

W pięknej willi Romanówka mieści się Muzeum Nikifora. Można tu podziwiać obrazy genialnego i znanego na całym świecie malarza prymitywisty – Epifaniusza Drowniaka, znanego jako Nikifor Krynicki. Ta willa do aż do 1990 roku znajdowała się w innym miejscu, ale została rozebrana i po remoncie konserwatorskim odtworzona w centrum miasta, właśnie przy Bulwarach Dietla.

W parku Słotwińskim, do którego dojdziemy ulicą Piłsudskiego, można zobaczyć najstarszy obiekt zdrojowy kurortu – drewnianą pijalnię Słotwinka z 1806 lub 1808 roku. Nową atrakcją jest zaprojektowana na jej podobieństwo i otwarta w 2019 roku Tężnia Solankowa.

Wille Tatrzańską odbudowali

Odbudowy doczekała się willa Tatrzańska. Willa Tatrzańska znajdowała się obok najważniejszych zabytków przy Bulwarach Dietla w Krynicy-Zdroju. Słynny budynek spłonął 1987 roku a wspomnienia z tego tragicznego wydarzenia zachowały się w pamięci wielu mieszkańców uzdrowiska. W mroźną noc ogień pochłonął ponad stuletni budynek oraz zabrał też jedno życie. Po latach znalazła się inwestor, który odtworzył ten niezwykły budynek. Willa Tatrzańska wróciła na swoje miejsce.

Oto najbardziej znane wille i pensjonaty w Krynicy-Zdrój

Lista zabytkowych willi i pensjonatów w uzdrowisku jest długa, praktycznie wszystkie te obiekty można zobaczyć w naszej galerii zdjęć. Poniżej najbardziej charakterystyczne i znane budynki nieopodal deptaka.

  • pensjonat Wisła.

  • willa Andrzejówka,

  • willa Tatrzańska,

  • willa Romanówka,

  • willa Małopolanka,

  • willa Białej Róży,

  • willa Witoldówka itd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Turystyka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska